2019-11-15

Jerzy Bralczyk: Nie używam słowa „spoko”

0

Wybitny językoznawca odwiedził gospodarzy programu „Nasza Klasa”. Jakie pytania zadały mu dzieci? Czy profesor dał sobie radę ze slangiem młodzieżowym? Które wyrazy lubi Jerzy Bralczyk, a które go irytują? O tym wszystkim można było dowiedzieć się, oglądając Czwórkę.

- Ma dużą głowę - to pierwsze słowa, jakie padły, kiedy dzieci oglądały felieton poświęcony Jerzemu Bralczykowi. - Wygląda jak wiking bez hełmu - stwierdził jeden z chłopców, odnosząc się do brody, jaką nosi językoznawca. - To ulepszona wersja świętego Mikołaja - powiedziała na widok profesora obecna w studiu dziewczynka. Jakie pytania zadały mu obecne w klasie maluchy?

- Dlaczego najbardziej lubi pan słowo „źdźbło”? - ciekawili się uczniowie. - Jest trochę łatwe i trochę trudne. Zawiera dużo polskich dźwięków. Ciężko ich szukać w innych językach. Przy tym znaczenie tego słowa jest przyjemne - tłumaczył Jerzy Bralczyk. Nie zabrakło również bardziej osobistych pytań. - Czy imponował pan swoją wymową dziewczynom? - zagadnęła jedna z obecnych w sali. - Nie, a nawet jeżeli to o tym nie wiedziałem. Dopiero na starość mi się to udaje - odparł ekspert.

A co Jerzy Bralczyk najbardziej lubi w języku polskim? Czy poprawia błędy ortograficzne innych ludzi? - Błędy są ciekawe. Zawsze zastanawiam się, dlaczego ktoś powiedział tak, a nie inaczej - stwierdził profesor, dodając, że sam nie używa słowa „spoko”. Dzieci zapytały, czy gość programu rozumie znaczenie sformułowania „elo mordo”? Jak ustosunkował się do takiego pytania wybitny językoznawca?

- W szkole lubiłem matematykę. Jest bardzo skomplikowaną nauką. Wszystko się od niej zaczyna, a żeby się nią zajmować trzeba mieć wyobraźnię. Kochałem matematykę, ale bez wzajemności - przyznał Jerzy Bralczyk. O czym jeszcze opowiedział na antenie Czwórki?

Nasza Klasa w niedzielę o godz. 16:00 i 17:30 w Czwórce.

Zobacz także:
Michał Wójcik: Koledzy „gotują mnie” na scenie
Edyta Herbuś: Mój chłopak jest o mnie zazdrosny
Krzysztof Ibisz: Lubię kobiety, które mają pasję
Paulina Gałązka: Dotyka mnie nierówność płac
Marcin Miller: Fanki? Moje ego jest podrasowane
Marcin Wójcik: Facet z humorem jest atrakcyjny
Mariusz Węgłowski: Tolerancja jest bardzo ważna
Co zaśpiewała „Ruda” z Red Lips w programie „Nasza Klasa”?
Paweł Orleański: Świat może zginąć za trzydzieści lat
Tomasz Oświeciński: Nie żałuję, że nie jestem księdzem
Igor Kwiatkowski: Mariolka? Skąd się wzięła ta postać?
Joanna Jędrzejczyk: Kocham to, co robię. Sport uczy pokory
Karol Strasburger: Skąd biorę pomysły na dowcipy?
Anita Sokołowska: Błędy młodości czynią nas fajniejszymi
Wojciech Łozowski: Chcę mieć gromadkę dzieci
Cleo odpowiada dzieciom: Nikogo nie można zmusić do miłości
Mariusz Pudzianowski: Zjadam pięć tabliczek czekolady
Rafał Rutkowski z dziećmi nie tylko o... brzydkich słowach
„Nasza Klasa”: Jan Kliment o Polakach, tańcu i zazdrości

Komentarze
© TV4 2020