2023-10-23

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Jak poznać prawdziwe unikaty?

0

Wnikliwe ekspertyzy oraz emocjonująca rywalizacja o perełki, które trafiają do studia Czwórki. Poznaj ich osobliwe historie i wycenę. Zapraszają Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz. Sprawdź, co przygotowali twórcy programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 23 października do piątku 27 października o godz. 18:00.

Poniedziałek, 23 października 2023
Na początek tygodnia gość specjalny, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny - Tadeusz Chudecki. Na aukcję przyniósł filiżanki i talerzyki z Niemiec odziedziczone po mamie, która została tam zesłana na roboty przymusowe podczas wojny. Ten konkretny model pochodzi z lat 50., choć sam projekt powstał w latach 30. Z perełką wystawioną na licytację wiąże się piękna historia. O różnicach między porcelaną białą, a ecru, technice zdobienia złotem, stanie zachowania i wartości rynkowej tego skarbu opowiada Kora Tea Kowalska. Ponadto na licytacji kolorowe szklane butonierki, czyli urocze malutkie flakoniki służące do dekoracji stołu. Nietypowy zestaw pochodzi z lat 30. z miejscowości Lauscha, która słynie z ręcznej, rzemieślniczej produkcji szklanych bombek. W odcinku także dwa dekoracyjne niemieckie talerze naścienne z 1898 r. oraz model statku zainspirowany oryginalnym galeonem „Wodnik” zwodowanym w 1623 r. Na odcinek zaprasza gospodarz show Krzysztof Ibisz.

Wtorek, 24 października 2023
W odcinku, który prowadzi Paweł Orleański, jako pierwszy występuje pan Henryk z nietypowym naczyniem do picia alkoholu o nazwie kjenge z inskrypcją: 1868 r. Zgodnie ze skandynawską tradycją naczynia takie wykonywano z jednego kawałka drewna, a pito z nich głównie piwo. Następny uczestnik, pan Tomasz, w programie zjawia się z jeżdżącym japońskim modelem Chevroleta Camaro - kultowej wyścigówki, która sprawia, że mężczyznom w studiu świecą się oczy, gdy zabierają go na jazdę testową. Zabawka otrzymana na urodziny około 50 lat temu była traktowana z należytym szacunkiem, a powstała najpewniej w okresie 1970-1973. Kolejny skarb to należący do pana Łukasza postument wykonany z onyksu pochodzącego z Pakistanu. Postument powstał prawdopodobnie w Europie Środkowej w drugiej połowie XX w., a służył jako podstawa na doniczkę, na co niestety wskazują ślady na blacie. Na koniec licytowana jest stylizowana plakieta z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Ile są warte te unikaty i którego z Łowców mogą zachwycić?

Środa, 25 października 2023
Pierwszy skarb odcinka to porcelitowa wiewiórka z Chodzieży. Unikat jest z lat 60. i był malowany ręcznie oraz powstał według projektu Hanny Orthwein. Kolejny gość licytacji to pan Krzysztof, który przywiózł drewniany stół do gry w piłkarzyki z lat 70., co sprawiło wielką radość prowadzącemu program Krzysztofowi Ibiszowi. Mężczyźni wraz z ekspertem Maciejem Szymaniakiem - historykiem sztuki, kolekcjonerem, znawcą designu i malarstwa, jak również rzemieślnikiem artystą i renowatorem mebli, korzystając z okazji, rozegrali krótką partię. W odcinku także dekoracyjna patera z Chodzieży z abstrakcyjnym czarno-białym wzorem oraz puzderko ze złoconego brązu. Jak zostały wycenione i jaką historie skrywają te ciekawe przedmioty?

Czwartek, 26 października 2023
Na show do Czwórki zaprasza prowadzący Paweł Orleański. Pierwszy sprzedający pan Daniel jest właścicielem folii animacyjnej z teledysku piosenki „Się ściemnia” zespołu Maanam przedstawiającej Korę. Na folii celuloidowej stworzono podstawę do animacji twarzy artystki, która jest głównym elementem teledysku do piosenki z 1989 r. Podobnych folii powstało 38, a ten egzemplarz ma numer 33. Możemy także podziwiać powojenny obraz Barbary Houwalt, biało-czarny serwis o nazwie „Opole” z zakładu porcelitu w Tułowicach oraz kolekcję czterech kultowych plastikowych zabawek „zezolków” z PRL: miś, pudel, jamnik i konik. Wzory pochodzą z NRD, lecz niektóre egzemplarze były produkowane w Polsce w latach 70. Opowiada o nich wielka entuzjastka „zezolków” - Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni oraz wykładowczyni historii sztuki, ekspertka teorii i praktyki kolekcjonerstwa, współpracująca od lat z instytucjami kultury.

Piątek, 27 października 2023
Tydzień emocjonujących licytacji zamyka prowadzący Paweł Orleański, który jako pierwszą do studia Czwórki zaprasza panią Marzannę. Należy do niej ilustracja, na pierwszy rzut oka przypominająca obrazy znanej polskiej artystki - Mai Berezowskiej, która podczas swojego długiego życia zasłynęła między innymi jako karykaturzystka i malarka, a sławę zyskała już w okresie międzywojennym. O losach artystki, rozpoznawaniu oryginałów i fałszerstw, oraz o wartości tej konkretnej ilustracji opowiada Agnieszka Gniotek. W odcinku także: srebrna dwuuszna cukiernica, trzy „kuferki piękności” ze Stanów Zjednoczonych oraz kolekcja tabliczek z rajdów z czasów PRL. Które z nich mogą urzec Łowców?

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka