2023-10-02

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Różnorodne oblicza sztuki

0

Krzysztof Ibisz i Paweł Orleański zapraszają na wnikliwe ekspertyzy oraz emocjonującą rywalizację o perełki, które trafiają do studia Czwórki! Poznaj ich osobliwe historie i wycenę. Sprawdź, co przygotowali twórcy programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 2 października do piątku 6 października o godz. 18:00.

Poniedziałek, 2 października 2023
Tydzień pełen unikatów rozpoczyna Paweł Orleański, zapraszając do studia Czwórki pana Jakuba. Jest on właścicielem szklanego żyrandola Murano, który przywiózł prosto z Wenecji. Dekoracyjny przedmiot wycenia Krystyna Łuczak-Surówka. Do drugiej licytacji staje pan Maciej wraz ze swoim uroczym kałamarzem w kształcie pancernika. Kolejna perełka odcinka to miodowa lampa z lat 70. i 80., która przeszła naprawę w wykonaniu małżonka pani Renaty. Oryginalna lampa była zaprojektowana z prostym kloszem, który niestety nie przetrwał do wizyty w programie. Jako ostatni w programie występuje pan Krzysztof, który pojawia się z trzema kolorowymi krzesłami wykonanymi w stylu „Memphis”. Ile są warte?

Wtorek, 3 października 2023
W odcinku, który prowadzi Paweł Orleański, jako pierwsza występuje pani Olga z francuską toaletką w stylu Ludwika XVI z drugiej połowy XX wieku. Następny skarb to gratka dla kolekcjonerów memorabiliów związanych ze słynnym uniwersum Star Wars. Wartość należącej do pana Pawła figurki przedstawiającej lubianego Chewbaccę podnosi fakt, że nie ona pochodzi z oficjalnej serii, ale jest to tzw. bootleg, czyli wykonana została bez licencji właścicieli praw autorskich. Kolejna perełka to zestaw ręcznie dmuchanego szkła w intensywnie czerwonym kolorze. Na koniec występuje pan Kamil z kompletem czterech mosiężnych kinkietów, na których widnieje herb Gdańska. Kinkiety wisiały w rodzinnym domu pana Kamila, a pochodzą z 1979 roku. Kogo z Łowców mogą zachwycić?

Środa, 4 października 2023
Jako pierwsza w odcinku występuje pani Justyna z nietypowym niemieckim serwisem do herbaty z kamionki, który zaprojektował w latach 70. Luigi Colani. Kolejna perełka to metalowy szyld reklamowy. O technice wykonania, datowaniu przedmiotu, jego stanie zachowania i wartości rynkowej opowiada Maciej Szymaniak, historyk sztuki, kolekcjoner, znawca designu i malarstwa, jak również rzemieślnik artysta i renowator mebli. Ponadto w odcinku plakat opery „La Traviata” oraz komoda, którą właściciel osobiście poddał renowacji.

Czwartek, 5 października 2023
Kolejne skarby tygodnia przyniesione do studia Czwórki to trzy lampy wykonane w Społecznych Zakładach Metalowych nr 2 Przemysłu Terenowego w Warszawie, które najprawdopodobniej stworzono w latach 60. na podstawie zachodniego projektu. Na kolejnej aukcji występuje pan Zbigniew wraz ze swoim obrazem olejnym. Pamiątka rodzinna przedstawia ułana i dziewczynę przy studni na wsi. Jako trzeci przed Łowcami staje pan Tomas z powojenną zastawą obiadową na 12 osób, którą otrzymał w prezencie od pracodawcy w Norwegii, a która pochodzi oryginalnie z Anglii. Ostatni unikat to cynowa solniczka z 1898 roku, którą właścicielka kupiła na targu staroci. O przesądach związanych z solą, tajemnicach dekoracji widocznych na przedmiocie oraz jego wartości opowiada Mariusz Kosec, koneser i marszand z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku antykwarycznym, współpracownik domów aukcyjnych i prywatnych kolekcjonerów.

Piątek, 6 października 2023
Na koniec tygodnia do oglądania programu zaprasza prowadzący Paweł Orleański. Widzowie czwórki mogą podziwiać zestaw pięciu błękitnych kieliszków ze słynnego szkła Murano. Wyprodukowane przez manufakturę kieliszki pochodzą z drugiej połowy XX wieku. Ponadto na aukcji imponująca kolekcja etykiet do zapałek z okresu PRL liczącą około 850 sztuk. Kolejny skarb to należący do pana Jarosława brydżowy zestaw palacza dla czterech osób z lat 60. lub 70. z Chodzieży. Ostatnim uczestnikiem odcinka jest pan Marcin. Jego perełką jest „nowy” tornister z 1988 roku ze Spółdzielni Inwalidów w Kaliszu, który pan Marcin otrzymał w prezencie na osiemnaste urodziny w ramach żartu. Ile może być wart?

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka