2023-10-16

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Zapomniane starocie i pamiątki

0

Wnikliwe ekspertyzy oraz emocjonująca rywalizacja o perełki, które trafiają do studia Czwórki! Poznaj ich osobliwe historie i wycenę. Zapraszają Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz. Sprawdź, co przygotowali twórcy programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 16 października do piątku 20 października o godz. 18:00.

Poniedziałek, 16 października 2023
Tydzień wyjątkowego show rozpoczyna gospodarz Paweł Orleański. Na początek występuje gość specjalny - Emilia Dankwa, młoda aktorka, znana jako Zosia w serialu „Rodzinka.pl”. Na aukcję do programu przyniosła trzy znalezione na strychu porcelanowe osłonki na doniczki z podstawkami. Następny uczestnik, pan Paweł, przyniósł relief w ramie z XIX wieku. Kolejny skarb w programie to należący do pana Łukasza nożyk do papieru z rękojeścią w kształcie warszawskiej syrenki, wykonany przez spółdzielnię Rytosztuka. W odcinku także oryginalna fajansowa umywalka, kupiona w małym sklepiku z antykami w Holandii. Który z przedmiotów zachwyca Łowców?

Wtorek, 17 października 2023
Na początek pan Andrzej z kolekcją pięćdziesięciu tablic rejestracyjnych z USA, którą skompletował osobiście. Każdy stan ma swoje własne prawa dotyczące wzorów tablic, stąd ich ogromna różnorodność. Następny skarb to należący do pana Wiktora fotel, kupiony podczas wakacji we Włoszech. Ponadto w programie zobaczyć można dwa syfony, z których jeden służył do napojów a drugi do śmietany oraz dwie lampki ze stołem, które właścicielka kupiła przed laty w Anglii podczas domowej wyprzedaży. Ekspertyzy i wyceny tego skarbu dokonuje Mariusz Kosec, koneser i marszand z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku antykwarycznym, współpracownik domów aukcyjnych i prywatnych kolekcjonerów.

Środa, 18 października 2023
Pierwszy właściciel unikatów przyniesionych do studia Czwórki pojawia się z dwoma kinkietami ściennymi inspirowanymi rokoko. Kupione we Francji mosiężne kinkiety pochodzą z przełomu XIX i XX w. i mają współczesną elektrykę. Następny uczestnik, pan Jacek, pojawia się w programie ze swoją kolekcją modeli autobusów z okresu PRL. Jako trzecia występuje pani Natalia z uroczym jamniczkiem. Czarna ceramiczna figurka została kupiona na targu w Bytomiu. A w finale licytacji odcinka udział bierze pan Marcin, do którego należy album, „Widoki Warszawy”, kupiony 15 lat temu w antykwariacie. Na wnikliwe ekspertyzy i emocjonujące aukcje zaprasza Paweł Orleański.

Czwartek, 19 października 2023
Wyjątkowy skarb w studio to kolekcja figurek z kultowej serii Star Wars, które właściciel kupił w Wielkiej Brytanii na wyprzedaży garażowej. Na następnej aukcji występuje pani Anna Matylda, która jest właścicielką dwóch kinkietów pochodzących zakładów Polam. Ponadto Łowcy mają szansę zakupu stolika, który uczestniczka programu uratowała przed zniszczeniem oraz lampy sufitowej z motywem kwiatów. O historii projektu, różnicach między egzemplarzami, ich stanie zachowania i wycenie opowiada Przemek Krupski, właściciel krakowskiego sklepu vintage i kulturoznawca, miłośnik modernizmu i włoskiego designu. Program poprowadzi Krzysztof Ibisz.

Piątek, 20 października 2023
Tydzień emocjonujących licytacji zamyka prowadzący Paweł Orleański. Jako pierwszy swój skarb prezentuje pan Waldemar, który do Łowców przyjechał z uroczą figurą lwa autorstwa Lisy Larson. Następnym uczestnikiem jest pan Dariusz. Należy do niego posrebrzana cukiernica. Przedmiot ma inskrypcję prezentową, co ułatwia datowanie na 1910 r. Kolejne precjoza odcinka to naszyjnik z perłami w stylu art deco oraz żółta lampa POLAM z Wieliczki. Przedmiot pochodzi z 1977 r. i został uratowany przed zapomnieniem na strychu u znajomej. Co ciekawe, lampka jest wykonana z jednego elementu, w który wpasowano okablowanie i żarówkę.  Ile są warte te perełki?

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka