2022-12-28

„Łowcy skarbów. Kto da więcej” - odcinek 59: Udane polowanie

0

Kolejne emocjonujące licytacje i ekspertyzy wyjątkowych przedmiotów z całej Polski przywiezionych przez gości Czwórki. Co tym razem zachwyca Łowców? Zestaw srebrnych sztućców, serwis czy stolik do kawy, a może piesek - harmonijka? Które przedmioty i osobowości robią wrażenie na prowadzącym program "Łowcy Skarbów. Kto da więcej", Pawle Orleańskim?

Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatgo.pl.

Zestaw w walizce
W 59. odcinku programu poznajemy Daniela, który przyjechał z Wodzisławia Śląskiego z zestawem srebrnych sztućców z warszawskiej wytwórni srebra, pochodzącym z lat 50. Jego oczekiwania finansowe weryfikuje Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw oraz kolekcjonerka polskiego wzornictwa. Ekspertka zdradza dlaczego ten komplet liczy 30 sztuk i jak najlepiej czyścić srebro.

Pamiątkowy serwis
Kolejna sprzedająca, Grażyna z Gdańska, przywozi ze sobą serwis do kawy dla sześciu osób, który powstał w wytwórni Włocławek i prawdopodobnie jest projektu Jana Bisagi. Więcej informacji, a także wartość serwisu zdradza podczas ekspertyzy doktor Michał Kruczek - członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy.

Stolik kawowy
Podczas trzeciej licytacji swój skarb przedstawia Łowcom Piotr z Warszawy. Jest to stolik kawowy polskiej produkcji z lat 70. Stan, funkcjonalność oraz wartość rynkową tego mebla szacuje Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła, a także właściciel sklepu z powojennym designem.

Zabawny piesek
Ostatnią sprzedającą tego odcinka jest Agnieszka z Józefowa pod Warszawą. Jej unikat to zabawka piesek-harmonijka, który powstał na bazie projektu Libuszy Niklovej. Co to za piesek, co jest w nim wyjątkowego i ile jest wart? Na te pytania odpowiada Katarzyna Jasiołek - specjalistka w dziedzinie designu i rzemiosła oraz autorka książek o wzornictwie.

Nowi Łowcy Skarbów
Do grona charyzmatycznych poszukiwaczy skarbów dołączyli Maryla Król, która prowadzi od lat sklep z antykami i wykładający na Politechnice Krakowskiej architekt-kolekcjoner Marcin Furtak. W tym odcinku łowcami są także: Łukasz Barucha, Katarzyna Jasiołek, Michał Nowocin, Krzysztof Kobyliński, Agnieszka Doleżych, Martyna Kupczyk i Arkadiusz Woźniak.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.