2024-06-21

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Ciekawostki z przeszłości

0

Wnikliwe ekspertyzy oraz emocjonująca rywalizacja o przedmioty, które trafiają do studia Czwórki. Poznaj ich osobliwe historie i wycenę. Zapraszają Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz. Sprawdź, co przygotowali twórcy programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 24 czerwca do czwartku 27 czerwca o godz. 18:00.

Poniedziałek, 24 czerwca 2024
Na odcinek zaprasza Krzysztof Ibisz. Pierwszym uczestnikiem jest pan Leszek. Przyjechał z nietypową lampą sufitową, która składa się z ozdobnych metalowych obręczy oraz szklanych medalionów. O jej stanie zachowania i wycenie opowiada Kora Tea Kowalska, archeolożka, kulturoznawczyni oraz wykładowczyni historii sztuki. Na następnej licytacji występuje pan Paweł, do którego należy srebrna patera próby 830. Więcej o jakości wykonania i stanie zachowania patery, jak również o jej wartości rynkowej, mówi Mariusz Kosec, koneser i marszand z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku antykwarycznym. Gościem trzeciej aukcji jest pan Konrad, którego skarbem jest odrestaurowana lampa medyczna. O problemach z datowaniem lampy, jej stanie zachowania i aktualnej wycenie opowiada Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki. Jako ostatni w odcinku pojawia się pan Paweł. Jest właścicielem porcelanowego wazonika „Kręgiel” z Ćmielowa. O znaczeniu sygnatury na spodzie wazonika, stanie zachowania naczynia i jego wartości mówi Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP.

Wtorek, 25 czerwca 2024
Pierwszym gościem Krzysztofa Ibisza jest imiennik prowadzącego - pan Krzysztof, który przyjechał z nietypowym przedmiotem, praktycznie niespotykanym na polskim rynku. Należy do niego angielski podgrzewacz do łyżek w kształcie muszli. O dokładnym pochodzeniu i przeznaczeniu naczynia w kształcie nautilusa, jego stanie zachowania i wycenie opowiada Mariusz Kosec, koneser i marszand z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku antykwarycznym. Na drugiej licytacji po raz kolejny wystąpi pan Piotr, który tym razem przywiózł lampę biurkową na ciekawej żeliwnej nóżce. O prawdziwym pochodzeniu przedmiotu, jego rozmaitych nazwach, stanie zachowania i wartości rynkowej lampki mówi Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Jako trzeci przed Łowcami prezentuje swój unikat pan Ryszard. Posiada przepiękną karuzelę w stylu wiedeńskim z pozytywką. Wiedzą o stanie zachowania zabawki i jej wycenie dzieli się Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni. Na ostatniej aukcji w odcinku występuje pani Ewa. Jej skarbem jest gazetnik z lat 90. XX wieku. Ekspertyzę przeprowadza Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP.

Środa, 26 czerwca 2024
Odcinek prowadzi Paweł Orleański. Na pierwszej licytacji w programie występuje pan Marcin, który jest właścicielem kupionej na pchlim targu porcelanowej figurki o nazwie „Egipcjanka”. O pochodzeniu figurki, stanie zachowania obiektu i jego wycenie opowiada Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Następną uczestniczką jest pani Karolina, której skarbem jest srebrna bransoleta z agatem. O tym, gdzie bransoleta mogła powstać, w jakim stanie się zachowała i ile jest warta mówi Urszula Prus - ekspertka jest członkiem Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich. Jako kolejna występuje druga pani Karolina oraz jej lampa gabinetowa w stylu art deco. O datowaniu, stanie zachowania lampy i jej wycenie rozprawia Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Ostatnią uczestniczką w odcinku jest pani Mariola, która prezentuje Łowcom swoje naczynia - owocarkę i paterę z „Ząbkowic”. O historii projektów, stanie zachowania obiektów i ich wartości rynkowej opowiada Maciej Szymaniak, historyk sztuki, kolekcjoner.

Czwartek, 27 czerwca 2024
Na pierwszej licytacji w odcinku, który prowadzi Paweł Orleański, po raz kolejny wystąpi pan Marcin. Tym razem przyjechał z porcelanową żmiją z Chodzieży, według pomysłu Maurycego Gomulickiego, interesującego polskiego artysty o bogatym życiorysie. Więcej o jej wartości rynkowej mówi Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki, jak również właścicielka galerii i domu aukcyjnego. Kolejnym uczestnikiem jest pan Jacek, którego skarbem jest ozdobny drewniany stolik-niciak. Mebel został wykonany pod koniec XIX wieku w stylu biedermeier z akcentami rokoko. O pochodzeniu, datowaniu, stanie zachowania i wycenie niciaka opowiada Aneta Bukowska, mistrzyni i nauczycielka tradycyjnego rzemiosła stolarskiego. Jako trzeci przed Łowcami swój skarb prezentuje pan Marcin. Są to dwie wiszące lampy. Ekspertyzę przeprowadza Maciej Szymaniak, historyk sztuki i kolekcjoner. Ostatnim gościem w programie jest pan Ireneusz, który jest właścicielem platerowanej podstawki pod butelkę wina. O motywach dekoracyjnych, znaczeniu punc, stanie zachowania przedmiotu i jego wycenie mówi Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka