2024-06-14

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Piękne i ponadczasowe

0

Wnikliwe ekspertyzy oraz emocjonująca rywalizacja o przedmioty, które trafiają do studia Czwórki. Poznaj ich osobliwe historie i wycenę. Zapraszają Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz. Sprawdź, co przygotowali twórcy programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 17 czerwca do piątku 21 czerwca o godz. 18:00.

Poniedziałek, 17 czerwca 2024
Na tydzień pełen unikatów zaprasza Paweł Orleański. Na pierwszej licytacji w programie występuje pani Klaudia. Przyjechała wraz z porcelanową figurką przedstawiającą tancerkę w tradycyjnym ludowym stroju. O śląskim wariancie nurtu „new look” i jej wycenie opowiada Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Jako kolejny swój skarb prezentuje pan Marcin. Należy do niego limitowana edycja kultowej zapalniczki firmy Zippo. Więcej o historii twórcy firmy, stanie zachowania zapalniczki i jej wartości mówi Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Następnie, po raz pierwszy w historii programu ekspertyza odbędzie się na siedząco. Wraz z panem Adamem przyjechała żakardowa sofa i dwa fotele na drewnianych ramach. O stanie zachowania mebli i ich wycenie wypowiada się Daniel Stoiński - kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Na ostatniej aukcji w odcinku możemy zobaczyć pana Dariusza oraz jego skalar ze szkła uranowego. O trudnościach z przypisaniem wyrobów Murano do konkretnego warsztatu, stanie zachowania skalara i jego wartości rynkowej tajemnice zdradza Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage.

Wtorek, 18 czerwca 2024
Jako pierwsza przed Łowcami pojawia się pani Lidia. Przywiozła oryginalne bukowe krzesło nr 14, które poddała własnoręcznej renowacji. O historii mebla, stanie zachowania przedmiotu i jego wycenie mówi Aneta Bukowska, mistrzyni i nauczycielka tradycyjnego rzemiosła stolarskiego. Na następnej aukcji pan Aleksander prezentuje dwie lalki. O rozmaitych rodzajach lalek teatralnych, stanie zachowania tych zabawek i ich wartości opowiada Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni. Trzecim gościem jest pan Dariusz, który jest właścicielem zegara ze złudzeniem optycznym w formie ruchomego efektu kalejdoskopu na tarczy. O zasadzie działania sprytnej iluzji, stanie zachowania zegara i jego wycenie mówi Janek Rygiel, absolwent warszawskiej ASP. Ostatnim uczestnikiem w programiej jest pan Mikołaj, do którego należy ręcznie robiony niebieski wazon z Zakładów Szkła Artystycznego „Siemanowice”. Ekspertyzę przeprowadza Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Odcinek prowadzi Krzysztof Ibisz. 

Środa, 19 czerwca 2024
Pierwszym gościem Pawła Orleańskiego jest pan Krzysztof, który przywiózł naprawdę sporych rozmiarów paterę z kamionki szkliwionej. O autorze, datowaniu talerza, jego stanie zachowania i wycenie opowiada Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Jako kolejna przed Łowcami prezentuje się pani Iwona wraz z odziedziczonym przedwojennym kompletem sztućców. O starym „nowym” srebrze, historii wytwórni Fraget, stanie zachowania zestawu i jego wartości rynkowej mówi Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Na trzeciej licytacji pani Paula przedstawia odnowiony kredens z czasów PRL, który poddany zostaje ekspertyzie przez Daniela Stoińskiego, kulturoznawcę, pasjonata i czeladnika tradycyjnego rzemiosła, jak również właściciela autorskiej pracowni renowacji mebli. Ostatnim uczestnikiem programu jest po raz kolejny pan Janusz, do którego należy ozdobny świecznik wykonany ze szkła uranowego, w stylu art deco. O jego wartości opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP.

Czwartek, 20 czerwca 2024
Na pierwszej licytacji w programie występuje pani Agnieszka, która przyjechała wraz ze swoim porcelanowym serwisem. Naczynia pochodzą z Królewskiej Manufakturze Porcelany w Miśni. O sięgającej 1745 r. historii słynnego fasonu „Neuer Ausschnitt”, stanie zachowania serwisu i jego wycenie mówi Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Następnym gościem jest pani Jarosława, do której należy szklany wazon ombre pochodzący z czechosłowackiej huty szkła Skrdlovice. O pochodzeniu szkła, jego stanie zachowania i wartości rynkowej opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Ponadto w programie pan Oskar, którego skarbem jest bransoleta z macicą perłową oraz pani Anna, do której należy wełniany kilim, odziedziczony po babci. Ile mogą być warte te unikaty? Dowiemy się od ekspertów programu, a gospodarzem odcinka jest Paweł Orleański.

Piątek, 21 czerwca 2024
Złoty szwajcarski zegarek kieszonkowy to przedmiot z pierwszej licytacji odcinka. Skarb, który ma ponad 120 lat i pochodzi z końca XX w., został zakupiony w Niemczech na targu staroci. Materiały, które zostały użyte, to między innymi 14-karatowe złoto i emalia. O ręcznych technikach zdobienia, stanie technicznym i wartości zegarka opowiada Janek Rygiel, absolwent warszawskiej ASP, zegarmistrz, właściciel dwóch antykwariatów i twórca Muzeum Polskich Zegarów. Kolejna na licytacji pojawia się pani Agata, która przyjechała z dwoma fotelami w stylu „mid-century”. Pochodzące z Niemiec z lat 60. meble zostały poddane bardzo dokładnej renowacji wejściem w posiadanie przez obecną właścicielkę. O historii fabryki, w której powstały fotele, użytych materiałach i wycenie mówi Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa. Trzeci skarb należy do pani Lucyny i jest to polski serwis kawowy „Halina” lub „Millenium”. Został wyprodukowany w latach 60. i 70. w Wałbrzyskiej Fabryce Porcelany Stołowej. O dosłownym prześwietlaniu porcelany, technice dekoracji i wersjach „pozakładowych” znanej porcelany i jej wartości tajemnice zdradza Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Finałowa licytacja dotyczy konia na biegunach (i kółkach) z polichromowanego twardego drewna. Ręcznie wykonała go osoba, która była w stanie wyrzeźbić konia z trudniejszego materiału. Kogo z Łowców może urzec ten unikat?

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka