2024-05-24

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Łupy od zbieraczy staroci

0

Wnikliwe ekspertyzy oraz emocjonująca rywalizacja o przedmioty, które trafiają do studia Czwórki. Poznaj ich osobliwe historie i wycenę. Zapraszają Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz. Sprawdź, co przygotowali twórcy programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 27 maja do środy 29 maja o godz. 18:00.

Poniedziałek, 27 maja 2024
Na pierwszy w tygodniu odcinek zaprasza Paweł Orleański. W studiu Czwórki najpierw pojawia się pan Jan, który jest właścicielem maszyny do szycia PFAFF z 1916 r. O użytych materiałach, funkcjonalności i przeznaczeniu rozmaitych elementów, stanie zachowania i wycenie maszyny opowiada Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki. Kolejna przed Łowcami swoje skarby prezentuje pani Katarzyna. Przywiozła porcelanową figurkę z motylami, którą kupiła w niemieckim antykwariacie. O stylu figurek, stanie zachowania przedmiotu i jego wartości mówi Kora Tea Kowalska, wykładowczyni historii sztuki. Trzeci uczestnik to pan Cyprian, który posiada folie celuloidowe z bajek „Reksio i paw” oraz „Bolek i Lolek: wielka podróż”. Więcej o autorach słynnych polskich animacji, stanie zachowania folii i ich wycenie zdradza ekspert Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem. Jako ostatni występuje ze swoim unikatem pan Mateusz, do którego należy kryształowa karafka z sześcioma kieliszkami. Ile może być warta? Ocenia Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP.

Wtorek, 28 maja 2024
Pierwszym gościem Pawła Orleańskiego jest pan Wojciech, który przywiózł plakat słynnego polskiego filmu „Znachor” z 1982 r. Autorem plakatu z Lubelskich Zakładów Graficznych był słynny Franciszek Starowieyski. O historii kultowego „Znachora” - powieści i filmów, losach artysty odpowiedzialnego za projekt, stanie zachowania plakatu i jego aktualnej wycenie opowiada Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem. Na drugiej aukcji stawia się pan Mateusz oraz jego klapkowy zegar z budzikiem firmy Bosch. O stanie zachowania przedmiotu i jego wartości mówi Janek Rygiel, absolwent warszawskiej ASP, zegarmistrz. Ponadto w programie pani Grażyna ze swoim szklanym naczyniem z uroczymi wróbelkami u podstawy oraz pani Ilona, która przyjechała z porcelanową figurą przedstawiającą siedzącą postać kobiecą z dzbankiem bądź wazonem. Ile mogą być warte te niewielkie cuda? Kogo z Łowców mają szansę urzec?

Środa, 29 maja 2024
Jako pierwszy swój skarb prezentuje pan Adam. Należy do niego skandynawska fajka z początku XIX w., wykonana z pianki morskiej i srebra. O tym, czym naprawdę jest pianka morska, stanie zachowania przedmiotu i jego wartości opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, wykładowczyni warszawskiej ASP. Na drugiej licytacji swój przedmiot oferuje pan Rafał. To srebrna cukiernica. O srebrze w czasach PRL i jej wycenie mówi Mariusz Kosec, koneser i marszand z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku antykwarycznym. Trzeci gość to pan Marcin, który jest właścicielem odziedziczonego po pradziadkach porcelanowego garnituru do espresso z zakładów Ćmielów. Więcej o historii tego serwisu i jego prawdopodobnym projektancie, jego stanie zachowania i wartości tajemnice zdradza Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich. Ostatni u Pawła Orleańskiego, gospodarza odcinka, pojawia się pan Marcin, który przywiózł nietypowy mosiężny żyrandol w stylu space-age. Ekspertyzę wykonuje Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka