2024-05-17

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Aukcje pełne skrajnych emocji

0

Wnikliwe ekspertyzy oraz emocjonująca rywalizacja o przedmioty, które trafiają do studia Czwórki. Poznaj ich osobliwe historie i wycenę. Zapraszają Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz. Sprawdź, co przygotowali twórcy programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 20 maja do czwartku 23 maja o godz. 18:00.

Poniedziałek, 20 maja 2024
Na odcinek zaprasza Paweł Orleański. Jako pierwszy swój przedmiot prezentuje pan Stanisław. Przywiózł obraz Adama Setkowicza, przedstawiający zimową scenę rodzajową z rejonu Małopolski. Wykonany akwarelami i podmalowany gwaszem na papierze, a najpewniej powstały w dwudziestoleciu międzywojennym. O twórczości i popularności polskiego artysty, stanie zachowania obrazu i jego wartości rynkowej opowiada Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Na następnej aukcji eksperci odkrywają skarb pana Kamila, zestaw z Miśni. O stanie zachowania naczyń i ich wycenie mówi Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Kolejny w studiu Czwórki pojawia się pan Maciej, który jest właścicielem kolekcjonerskiego zestawu puszek Coca-Coli z wizerunkami gwiazd sceny eurodance z lat 90. Ile mogą być warte analizuje Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni. Na ostatniej licytacji w programie swój unikat pokazuje pani Anna. Należy do niej odnowiona witryna, która należała niegdyś do babci. O materiałach, z których powstał mebel, jego stanie zachowania i wycenie tajemnice zdradza Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła.

Wtorek, 21 maja 2024
Pierwszym gościem Pawła Orleańskiego jest pan Marcin, który przywiózł kupiony na giełdzie staroci walizkowy gramofon produkcji The Gramophone Co. Ltd. z 1928 r. O tym, czym różnią się płyty szelakowe od winylowych, stanie zachowania przedmiotu i jego wycenie, opowiada Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki. Na drugiej aukcji pojawia się pan Jarosław oraz jego kolorowy serwis do kawy z Ćmielowa dla dwunastu osób. O stanie zachowania porcelany i jej wartości mówi Kora Tea Kowalska, archeolożka i wykładowczyni historii sztuki. Ponadto w programie pan Jacek, do którego należy wieczny kalendarz biurkowy oraz pan Paweł, który prezentuje Łowcom zestaw kryształowych naczyń. Ile mogą być warte? Przedmioty ocenia ekspert Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage.

Czwartek, 23 maja 2024
Pan Dawid otwiera odcinek fajansowym pekińczykiem z Pacykowa, który jest pamiątką rodzinną i pochodzi z lat 30. O stanie zachowania obiektu i jego wartości mówi Krystyna Łuczak-Surówka, wykładowczyni warszawskiej ASP. Na następnej aukcji gości pan Krzysztof, który przyjechał z mosiężną lampką olejową „Copenhagen”. O historii projektu i jego wycenie tajemnice zdradza Mariusz Kosec, koneser i marszand z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku antykwarycznym. Jako trzecia przed Łowcami stawia się pani Barbara, do której należy butla projektu profesora Zbigniewa Horbowego z serii „Alicja”. Na ostatniej licytacji w odcinku swój unikat oferuje pani Małgorzata, która jest właścicielką aparatu fotograficznego marki Canon. Więcej o historii tego klasycznego aparatu, aspektach technicznych, stanie zachowania sprzętu i jego wycenie opowiada Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki. Odcinek prowadzi Paweł Orleański.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka