2024-06-07

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Kiedy trafi się rzadki okaz

0

Wnikliwe ekspertyzy oraz emocjonująca rywalizacja o przedmioty, które trafiają do studia Czwórki. Poznaj ich osobliwe historie i wycenę. Zapraszają Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz. Sprawdź, co przygotowali twórcy programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 10 czerwca do piątku 14 czerwca o godz. 18:00.

Poniedziałek, 10 czerwca 2024
Na odcinek rozpoczynający tydzień zaprasza Paweł Orleański. Jako pierwszy w programie przed Łowcami prezentuje swój unikat pan Artur. Należy do niego szkic autorstwa Zdzisława Beksińskiego. O przeznaczeniu takiego szkicu, stanie zachowania obiektu i jego wartości rynkowej opowiada Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Na następnej aukcji występuje pani Milena oraz jej dwa fotele o nietypowym kształcie, które kupiła na targu staroci. Więcej o pomysłodawcy futurystycznego fotela, oryginalnej tapicerce, stanie zachowania mebli i ich wycenie mówi Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Jako trzecia swój skarb przedstawia pani Agnieszka. Przywiozła duńską lampę podłogową, kupioną w sklepie ze starociami, którą zaprojektował Arne Jacobsen. O twórczości słynnego projektanta i architekta, stanie zachowania lampy i jej wartości wypowiada się Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Gościem ostatniej licytacji jest po raz kolejny pan Jacek, który jest właścicielem zielonej gwieździstej misy. Szklane naczynie o intensywnie zielonym kolorze powstało w latach 30. XX wieku we Francji. Ekspertyzę przeprowadza Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP

Wtorek, 11 czerwca 2024
Gospodarzem odcinka jest Krzysztof Ibisz. Pierwsza uczestniczka w programie, pani Ewa, przyjechała z dwiema figurkami przedstawiającymi scenki rodzajowe. O datowaniu figurek, ich stanie zachowania i wartości opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Na drugiej aukcji występuje pani Beata, która jest właścicielką srebrnej cukiernicy ze słynnej warszawskiej wytwórni Fraget. O wycenie obiektu opowiada Mariusz Kosec, koneser i marszand z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku antykwarycznym. W programie także pan Sławomir oraz jego maszyna do pisania marki Stoewer z 1923 r. oraz pan Michał, do którego należy zegar japońskiej marki Sankyo z Tokio. Ile mogą być warte te cuda?

Środa 12 czerwca 2024
Jako pierwszy w odcinku, przed Pawłem Orleańskim, występuje pan Marek. Przywiózł on nietypowy przedmiot - kaganek, który otrzymał od dziadka. O tajemnicach malatury, historii projektanta, stanie zachowania przedmiotu i jego wycenie opowiada Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Na drugiej licytacji swój skarb prezentuje pan Bartosz. Jest właścicielem narożnej komody, którą na początku lat 90. XX wieku mama z babcią przywiozły prosto z Chin. Więcej o użytych materiałach, znaczeniu symboli widocznych na komodzie, jej stanie zachowania i wartości mówi Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Jako następna przed Łowcami do licytacji staje pani Jadwiga wraz ze swoim mosiężnym żyrandolem. Więcej o stanie zachowania przedmiotu i jego wycenie tajemnice zdradza Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Gościem ostatniej aukcji jest po raz kolejny pan Paweł. Należy do niego gra planszowa Batman z 1989 r. Ekspertyzę przeprowadza Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage.

Czwartek, 13 czerwca 2024
Na pierwszą licytację zaprasza panią Anię - Krzysztof Ibisz. Przywiozła ona do studia Czwórki szklany czerwony wazon ze szkła sodowego. O stanie zachowania szkła i jego wartości rynkowej opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Jako następna swój skarb prezentuje Łowcom pani Jessica. Przyjechała wraz ze szklanym serwisem z lat 60. XX wieku, który kupiła w sklepie ze starociami. Ekspertyzę przeprowadza Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Gościem trzeciej aukcji jest pan Grzegorz, do którego należy kolorowy plakat Boba Dylana autorstwa Jana Sawki. O historii wybitnego polskiego artysty, stanie zachowania plakatu i jego wartości mówi Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni, wykładowczyni historii sztuki. Na ostatniej licytacji swój unikat prezentuje pan Mirosław. Jest właścicielem okazałego francuskiego zegara kominkowego, który kupił w Brukseli. Więcej o historii i zasadzie działania wychwytów, stanie zachowania zegara i jego wycenie mówi Janek Rygiel, absolwent warszawskiej ASP, zegarmistrz.

Piątek, 14 czerwca 2024
Pierwsza uczestniczka tego odcinka, pani Patrycja, przywiozła do programu dwa kolorowe wazony-butle projektu Ludwika Ferenca, wyprodukowane przez Hutę Szkła Artystycznego „Barbara” w Polanicy-Zdroju w latach 70. lub 80. XX wieku. O formie i wartości wazonów opowiada Krystyna Łuczak-Surówka - historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa. Kolejny skarb to nabyty na pchlim targu w Holandii czechosłowacki powiększalnik fotograficzny z lat 60., należący do pana Krzysztofa. To niecodzienny sprzęt, tym cenniejszy, że nadal sprawny. O wielkim powrocie fotografii starej szkoły, o historii producenta oraz o obsłudze tego konkretnego urządzenia mówi podczas ekspertyzy i wyceny Leszek Klein - historyk techniki i miłośnik wszystkiego, co ma lampy i pokrętła. Następnym sprzedającym jest pan Paweł, który oferuje Łowcom lampkę-rakietę, kupioną w ZSRR, wyprodukowaną najprawdopodobniej w Moskwie w 1971 r. z okazji dziesięciolecia lotu Gagarina. O propagandzie w designie oraz o wartości tego przedmiotu tajemnice zdradza Krystyna Łuczak-Surówka. Na koniec wystąpi pan Łukasz, który przyjechał do programu z szafką ze starego sklepu zielarskiego, kupioną w Kopenhadze, a pochodzącą z Wielkiej Brytanii. O meblu będącym częścią większego kompletu do wyposażenia warsztatu krawieckiego, o materiałach użytych do jego produkcji oraz o jego wartości opowiada Daniel Stoiński - kulturoznawca, czeladnik, miłośnik tradycyjnego rzemiosła oraz właściciel sklepu z powojennym designem.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka