2024-05-31

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: W zakamarkach kredensów

0

Wnikliwe ekspertyzy oraz emocjonująca rywalizacja o przedmioty, które trafiają do studia Czwórki. Poznaj ich osobliwe historie i wycenę. Zapraszają Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz. Sprawdź, co przygotowali twórcy programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 3 czerwca do piątku 7 czerwca o godz. 18:00.

Poniedziałek, 3 czerwca 2024
Na odcinek zaprasza Paweł Orleański. Jako pierwszy w programie swój skarb prezentuje pan Piotr. Należy do niego srebrny niemiecki kosz z przełomu XIX i XX w. Ażurowa patera pokryta jest szlachetną patyną z racji wieku. Więcej o historii puncowania srebra i znaczeniu symboli, elementach dekoracyjnych, stanie zachowania przedmiotu i jego wycenie opowiada Mariusz Kosec, koneser i marszand z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku antykwarycznym. Na drugiej licytacji stawia się pan Grzegorz z litografią. O tym, na czym polegały rozmaite techniki, stanie zachowania grafiki i jej wartości mówi Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem. Kolejna sprzedająca pani Anna jest właścicielką porcelanowego serwisu „Karolina” z nieistniejących już słynnych zakładów o tej samej nazwie. O historii polskich zakładów porcelany, stanie zachowania serwisu kawowego i jego wycenie tajemnice zdradza Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Na ostatniej aukcji w odcinku swoje unikaty przedstawia Łowcom pan Bartosz. Do studia Czwórki przywiózł trzypunktową lampę podłogową z zakładów POLAM z PRL. Ekspertyzę przeprowadza Krystyna Łuczak-Surówka, wykładowczyni warszawskiej ASP.

Wtorek, 4 czerwca 2024
Gospodarzem odcinka jest Krzysztof Ibisz. Pierwsza uczestniczka, pani Agnieszka, przyjeżdża z akwarelą z 1889 r., autorstwa Franciszka Kostrzewskiego. O stanie zachowania dzieła i jego wartości opowiada Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem. Na następnej licytacji występuje pani Renata, do której należy żardiniera. Przedmiot składa się z naczynia wykonanego ze szkła kryształowego i mosiądzowanej metalowej podstawy z ażurowym wzorem kwiatowym. O trudności z datowaniem podobnych wytworów i wycenie mówi Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Ponadto w odcinku pan Bartosz oraz przedwojenny gramofon Electrola, a także pan Tomasz, który przywiózł kupioną w antykwariacie w Brukseli francuską toaletkę z lustrem. O wycenie mebla wypowiada się ekspertka - Aneta Bukowska, mistrzyni i nauczycielka tradycyjnego rzemiosła stolarskiego.

Środa, 5 czerwca 2024
Na pierwszej licytacji w odcinku gości pan Dariusz i jego przedmiot o tajemniczej nazwie: latarnia magiczna lub latarnia czarnoksiężnika. O zasadzie działania urządzenia, zabytkowej żarówce, stanie zachowania latarni i jej wycenie opowiada Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki. Jako kolejny, swój skarb prezentuje Łowcom pan Maciej. Należy do niego porcelanowa figurka żyrafy z Zakładów Porcelany Stołowej „Krzysztof” w Wałbrzychu. O długiej historii wytwórni, w której powstała figurka, jej stanie zachowania i wartości mówi Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni. Na trzeciej aukcji o satysfakcjonującą wycenę walczy pan Jakub demonstrujący kolaż z autografami twórców i stronę scenariusza z filmu „Gwiezdne Wojny: Nowa Nadzieja” z 1977 r. O kultowej serii sci-fi „Star Wars”, stanie zachowania obiektu i jego wycenie mówi Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem. Ostatnią uczestniczką w programie jest pani Marta, właścicielką serwisu „Joanna” z lat 60., pochodzącego z Zakładów Porcelany Stołowej „Karolina” w Jaworzynie Śląskiej. Liczba filiżanek w serwisie umożliwiała ugoszczenie na kawie 12 osób. Kogo z Łowców zauroczy ten komplet? Na emocjonujące aukcje zaprasza Krzysztof Ibisz.

Czwartek, 6 czerwca 2024
Pierwszą licytację u Pawła Orleańskiego inicjuje pan Dariusz, który przyjechał z zakupionymi w holenderskim antykwariacie czterema szwajcarskimi krzesłami. O ich wartości opowiada Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Jako kolejna swój skarb prezentuje pani Edyta, do której należy zdobny żyrandol z lat 60. i 70., który powstał w Zakładach Oświetleniowych POLAM. O charakterystyce prawdziwego szkła kryształowego, stanie zachowania lampy i jej aktualnej wycenie mówi Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Jako trzeci po raz kolejny przed widzami pojawia się pan Marcin oraz jego dwa papierowe kolaże o tematyce góralskiej z czasów PRL. O pochodzeniu tych dzieł, ich stanie zachowania oraz wartości rynkowej tajemnice zdradza Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Ostatnią uczestniczką, która zamierza zachwycić Łowców, jest pani Zuzanna, właścicielka uroczego wazonu z PRL, wykonanego ze szkła o potocznej pieszczotliwie nazwie „duszek”. O potencjalnej inspiracji projektu cukierkami, stanie zachowania szkła i jego wycenie wypowiada się Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP.

Piątek, 7 czerwca 2024
Pierwszy skarb w tym odcinku to należący do pani Anny zestaw czterech krzeseł z lat 60. projektu Rajmunda Hałasa. O modelu wybitnego projektanta i o użytych przy jego produkcji technikach opowiada kulturoznawca, czeladnik, miłośnik tradycyjnego rzemiosła oraz właściciel sklepu z powojennym designem - Daniel Stoiński, który ocenia także jakość renowacji przeprowadzonej przez panią Annę i jej męża. Kolejna uczestniczka, również Anna, przywiozła do programu srebrne pudełko wyłożone drewnem, które otrzymała po cioci-podróżniczce. Pochodzącą najprawdopodobniej z Indii szkatułkę, jej stan zachowania i wartość omawia Urszula Prus - członkini Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich i biegły sądowy z zakresu wyceny biżuterii i kamieni szlachetnych. Jako trzecia występuje pani Marzena z dekoracyjnym zestawem bawarskiej porcelany na kominek z lat 80. zdobionym we wzór nawiązujący do sztuki Dalekiego Wschodu. O historii producenta, technice użytej do dekoracji oraz wartości tego skarbu mówi Marek Kruczek - członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Na koniec licytowana jest należąca do pana Michała lampka nocna w stylu Space Age, produkcji czechosłowackiej z lat 60. O użytych materiałach, historii tego stylu oraz popularności i wartości lampki tajemnice zdradza Jakub Naumiuk - rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa, a także współpracownik największej polskiej platformy sprzedającej design.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka