2024-04-19

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Portfele pełne pieniędzy

0

Wnikliwe ekspertyzy oraz emocjonująca rywalizacja o przedmioty, które trafiają do studia Czwórki. Poznaj ich osobliwe historie i wycenę. Zapraszają Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz. Sprawdź, co przygotowali twórcy programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 22 kwietnia do piątku 26 kwietnia o godz. 18:00.

Poniedziałek, 22 kwietnia 2024
Krzysztof Ibisz otwiera tydzień pełen unikatów. Pierwszym gościem w programie jest pan Patryk, który przyjechał z metalową podwieszaną kołyską z początku XX w. O sprawdzaniu datowania przedmiotu, stanie zachowania kołyski i jej wycenie opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Na kolejnej licytacji występuje pani Monika wraz ze swoim stolikiem kawowym, który przywiozła z Włoch. Następnym uczestnikiem jest pan Piotr, właściciel nietypowego roweru. Ekspertyzę przeprowadza ponownie Jakub Naumiuk, który opowiada o rozmaitych wersjach rowerów Romet i historii jazdy w tandemie. Jako ostatni w odcinku swój skarb prezentuje Łowcom pan Kamil. Należy do niego stylizowany mosiężny gazetnik w stylu „glamour”, który został kupiony na giełdzie staroci. Więcej o stylu „Hollywood regency”, stanie zachowania gazetnika i jego wartości rynkowej mówi Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni.

Wtorek, 23 kwietnia 2024
Gospodarzem odcinka jest Paweł Orleański, a pierwszym uczestnikiem jego imiennik pan Paweł, który przyjechał z ciekawym szklanym wazonem. O stanie zachowania wazonu i jego wartości opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Na następnej licytacji pan Marek prezentuje przed Łowcami bogato zdobioną paterę z Miśni. O precyzyjnych nazwach dekoracji i projektów, stanie zachowania naczynia i jego wycenie mówi Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Ponadto w programie pan Mateusz, który jest właścicielem pięciu roczników „Magazynu Filmowego” oraz pani Agata, która przyjechała z trzema foliami animacyjnymi z bajek „Pomysłowy wnuczek” z lat 1984-1988. Animacja jest kontynuacją kultowego „Pomysłowego Dobromira”. Ile mogą być warte te unikaty?

Środa, 24 kwietnia 2024
Pierwszym gościem Krzysztofa Ibisza jest pan Adam, który prezentuje swój szklany puchar okolicznościowy. O rozmaitych elementach dekoracyjnych i ich znaczeniu, stanie zachowania przedmiotu i jego wartości opowiada Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni. Następny uczestnik, pan Rafał, przywiózł do studia Czwórki buty-korki do gry w rugby. O różnicach między butami do rugby a tymi do piłki nożnej, precyzyjnej konstrukcji obuwia, jego stanie zachowania i wycenie opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Jako kolejny swój skarb poddaje ekspertyzie pan Marcin, który przyjechał z krzesłem z przełomu lat 60. i 70. z oryginalną tapicerką. O długiej historii słynnej Spółdzielni i autora projektu, stanie zachowania mebla i jego wartości rynkowej mówi Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Na ostatniej licytacji w programie występuje pan Paweł, który jest właścicielem nakrapianego serwisu kawowego „Opole” w stylu new-look. Po raz kolejny udziela się ekspert Jakub Naumiuk, który opowiada o rozmaitych wariantach „Opola”, zdobytych nagrodach, stanie zachowania porcelitu i jego wycenie.

Czwartek, 25 kwietnia 2024
Na wspólne odkrywanie skarbów zaprasza Paweł Orleański. Pierwszym gościem odcinka jest pan Patryk wraz z zakupioną na aukcji magazynowej porcelaną z Ćmielowa - serwisem „Dorota”. O kulisach powstawania kultowego projektu, stanie zachowania naczyń i ich wycenie opowiada Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Na następnej licytacji występuje pani Alina, do której należą ręcznie malowane drewniane mebelki dla lalek. O historii rodzinnej manufaktury, która wyprodukowała te zabawki, stanie zachowania przedmiotów i ich wartości rynkowej mówi Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP.  W programie goszczą także pani Julia, która jest właścicielką srebrnej bransoletki z motywem kwiatowym oraz pani Katarzyna i jej dwa drewniane krzesła pochodzące z Radomskiej Fabryki Mebli. Jakie skrywają historie i kogo z Łowców mogą zachwycić?

Piątek, 26 kwietnia 2024
W finale tygodnia jako pierwszy swój przedmiot prezentuje pan Jakub. Jest właścicielem żyrandola, który przywiózł prosto z Wenecji. Obiekt pochodzi z lat 80. lub 90. i stworzono go z poszanowaniem weneckiej tradycji wyrobów szklanych. Wykonano go w technice szkła dmuchanego i mimo wielu delikatnych elementów do Łowców trafił w bardzo dobrym stanie. Ile może być warty? Na drugiej licytacji pojawia się pan Maciej wraz ze swoim uroczym kałamarzem w kształcie pancernika. Kupiony w Genewie w latach 90. mosiężny przedmiot mógł służyć właśnie jako kałamarz lub jako pojemnik na zapałki gabinetowe. Oryginalny dekoracyjny obiekt najprawdopodobniej pochodził z Austrii, lecz późniejsze odlewy mogły powstawać w różnych miejscach. Kogo z Łowców może zachwycić ten unikat? W programie także miodowa lampa z lat 70. i 80., która przeszła naprawę oraz trzy kolorowe krzesła wykonane w stylu „Memphis” pochodzące z Niemiec. Co o tych perełkach mówią eksperci?

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka