2024-03-29

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Niesamowite historie unikatów

0

Wnikliwe ekspertyzy oraz emocjonująca rywalizacja o przedmioty, które trafiają do studia Czwórki. Poznaj ich osobliwe historie i wycenę. Zapraszają Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz. Sprawdź, co przygotowali twórcy programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od wtorku 2 kwietnia do piątku 5 marca o godz. 18:00.

Wtorek, 2 kwietnia 2024
Tydzień rozpoczyna gospodarz show Paweł Orleański. Pierwszym gościem w programie jest pan Cezary, który przedstawia polski zegar kominkowy o nazwie Metron. O jakości tworzywa, z którego wykonano zegar, jego stanie zachowania i wycenie opowiada Janek Rygiel, absolwent warszawskiej ASP, zegarmistrz. Następnym uczestnikiem jest pan Mariusz, który przywiózł parę eleganckich damskich butów marki Escada. Na trzeciej licytacji gości pani Elżbieta, do której należy zestaw toaletowy składający się z misy, mydelniczki, dzbanka, stojaka i pojemnika na grzebienie. Komplet pochodzi z Holandii, z Delft. O poprawnym datowaniu zestawu, stanie zachowania przedmiotów i ich wycenie mówi Maciej Szymaniak, historyk sztuki. Jako ostatni w odcinku swój skarb prezentuje pan Piotr. Jest właścicielem zestawu sześciu podstawek pod sztućce nazywanych również koziołkami. Drobne przedmioty są pamiątką rodzinną i pochodzą z Norblina - ze słynnej warszawskiej fabryki. O użytych materiałach, stanie zachowania przedmiotów i ich wartości rynkowej tajemnice zdradza Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP.

Środa, 3 kwietnia 2024
Ten odcinek prowadzi Krzysztof Ibisz. Pierwszą uczestniczką jest pani Marta, która przywiozła dwie nietypowe lampy z USA, według projektu Alfreda Ewalda. O historii doskonale rozpoznawalnego patentu i jego autorze, użytych materiałach, stanie zachowania lamp i ich wartości mówi Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Na kolejnej aukcji pan Łukasz zapoznaje Łowców z dwoma wazonami z tzw. szkła karnawałowego. O przeznaczeniu podobnego szkła, nietypowej technice produkcji, stanie zachowania wazonów i ich wycenie mówi Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Ponadto w programie uroczy pasiasty tygrys z porcelitu oraz drewniany sepet, czyli szkatułka służąca do przechowywania drobnych przedmiotów w trakcie podróży lub w domu. Ile mogą być warte te perełki?

Czwartek, 4 kwietnia 2024
W odcinku jako pierwszy swój przedmiot prezentuje pan Przemysław. Przyjechał z porcelanową paterą, pochodzącą z niemieckiej wytwórni Rosenthal. O tajemnicach sygnatury i datowaniu przedmiotu, stanie zachowania obiektu i jego wartości opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Następnym uczestnikiem jest pan Krzysztof, właściciel zdobnej lustrzanej szafki kupionej na holenderskim pchlim targu. O technikach dekoracji, wykorzystanych materiałach, stanie zachowania obiektu i jego wycenie mówi Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. W studiu Czwórki ekspertyzom zostaje poddany także uroczy szklany słoń oraz siedem dekoracyjnych talerzy firmy Wedgewood z porcelany kostnej, które kupiono w Wielkiej Brytanii. O ilustracjach i procesie powstawania tej kolekcji, stanie zachowania naczyń i ich aktualnej wycenie tajemnice zdradza Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich. Program prowadzi Krzysztof Ibisz.

Piątek, 5 kwietnia 2024
Na zakończenie tygodnia występuje pani Honorata. Należy do niej fotel - znany „typ 345”, który przetestują Krzysztof Ibisz wraz z ekspertem pod kątem wygody. Perełka powojennego designu, pochodzi z Gościńskiej Fabryki Mebli z lat 50. Mebel został poddany profesjonalnej renowacji. Więcej o historii przedmiotu, jego znaczeniu dla polskiego wzornictwa, użytych do produkcji materiałach oraz wartości rynkowej mówi Maciej Szymaniak, historyk sztuki, kolekcjoner, znawca designu i malarstwa, jak również rzemieślnik artysta i renowator mebli. Kolejna przed Łowcami staje Pani Barbara ze srebrną bransoletką Orno z bursztynami oraz właściciel drewnianego wieszaka, nazywanego również kamerdynerem. Mebel służy np. do odwieszenia marynarki lub przygotowania ubrań na następny dzień. Najprawdopodobniej pochodzi z lat 50. i wykonano go z drewna owocowego, z czereśni lub śliwy. O stylu dekoracji przedmiotu, użytych materiałach i wartości mebla mówi Daniel Stoiński, kulturoznawca, czeladnik, miłośnik tradycyjnego rzemiosła oraz właściciel sklepu z powojennym designem. Jako ostatnia występuje pani Katarzyna. Przywiozła unikatowy szklany wazon - jego autor, Josef Hospodka, pochodził z Czechosłowacji. Ile może być wart ten skarb?

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka