2024-03-22

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Emocjonujące licytacje staroci

0

Wnikliwe ekspertyzy oraz emocjonująca rywalizacja o unikaty, które trafiają do studia Czwórki. Poznaj ich osobliwe historie i wycenę. Zapraszają Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz. Sprawdź, co przygotowali twórcy programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 25 marca do piątku 29 marca o godz. 18:00.

Poniedziałek, 25 marca 2024
Na tydzień emocjonujących licytacji zaprasza Paweł Orleański. W odcinku jako pierwszy występuje pan Krystian, który przywiózł elektryczną gitarę hawajską produkcji radzieckiej. O oryginalnych instrumentach, które były inspiracją dla tego niekonwencjonalnego tworu, stanie zachowania przedmiotu i jego wycenie opowiada Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki i programista mikrokontrolerów, prowadzący autorski internetowy kanał popularnonaukowy. Drugim gościem jest pan Grzegorz oraz jego zestaw szklanych naczyń, składający się z wazonu, koszyka i popielnicy. O skomplikowanym procesie tworzenia i barwienia szkła artystycznego w hucie, stanie zachowania obiektów i ich wartości mówi Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Kolejny przed Łowcami prezentuje się pan Piotr, do którego należą dwie solidne drewniane szafki nocne. O rodzajach drewna wykorzystanych do budowy szafek, ich stanie zachowania tajemnice zdradza Aneta Bukowska, mistrzyni i nauczycielka tradycyjnego rzemiosła stolarskiego. Na ostatniej licytacji w programie pojawia się pan Krzysztof wraz ze swoimi różowymi szklanymi śledziówkami. Ile mogą być warte i kogo zachwycą?

Wtorek, 26 marca 2024
Odcinek prowadzi Krzysztof Ibisz i jako pierwszego gościa przedstawia pana Krzysztofa, który przyjechał z popielnicą wykonaną z brązu. To przedwojenna pamiątka rodzinna, wykonana przez Roberta Lovella w latach 1910-1920. Więcej o historii artysty odpowiedzialnego za projekt przedmiotu, stanie zachowania i wycenie mówi Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem. Kolejny uczestnik to pan Andrzej, który prezentuje porcelanowy przedwojenny serwis wykonany w stylu art deco, pochodzący z niemieckiej wytwórni Rosenthal. Ponadto w programie występuje pani Ewa, do której należą wazon i misa lub popielnica ze szkła kryształowego, zaprojektowane przez Reginę i Aleksandra Puchałę oraz pan Zbyszko, który przywiózł kilka portretów nadrukowanych na lustrach. O próbie datowania zbioru, stanie zachowania portretów i ich wartości rynkowej opowiada Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki, oraz właścicielka galerii i domu aukcyjnego.

Środa, 27 marca 2024
Unikatowe przedmioty prezentuje Paweł Orleański. Pierwszą sprzedającą jest pani Agnieszka, właścicielka nietypowego urządzenia, znanego jako optyczny teodolit geodezyjny do pomiarów kątów, dodatkowo wyposażonego w kompas. Przedmiot powstał w latach 1910-1920 w specjalistycznej fabryce w Warszawie, której właścicielem był Gustaw Gerlach. O przeznaczeniu tego zabytkowego obiektu, jego stanie zachowania i wycenie mówi Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki i programista mikrokontrolerów, prowadzący autorski internetowy kanał popularnonaukowy. Na kolejnych licytacjach możemy zobaczyć skarb pana Piotra - szklanego tukana kupionego na targu staroci, unikat pani Anny - pozłacaną bransoletę, która od lat 80. lub 90. była pamiątką rodzinną oraz pana Artura, do którego należy domowy zestaw barmański składający się ze szklanego shakera i sześciu szklanek. O historii projektu, stanie zachowania przedmiotów i ich wartości rynkowej opowiada Maciej Szymaniak, historyk sztuki.

Czwartek, 28 marca 2024
Prowadzący Krzysztof Ibisz wita pierwszą uczestniczkę, panią Ewę. Prezentuje ona Łowcom szklaną plafonierę z lat 80., którą kupiła na targu staroci. Lampa sufitowa niemieckiej produkcji Hillebrandt została osadzona na mosiężnej podstawie, a dekoracyjny klosz wykonano z grubego szkła Murano. O stanie zachowania przedmiotu i jego wartości mówi Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Na kolejnej aukcji pan Krzysztof wraz ze swoim porcelanowym zestawem śniadaniowym z wytwórni Rosenthal poznaje tajemnice swojego skarbu. O historii projektu, stanie zachowania porcelany i jej wycenie opowiada Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Trzecim gościem jest pan Adrian, który przywiózł dwa bardzo charakterystyczne szklane wazony z PRL. O technice tworzenia rozpoznawalnych wywinięć szkła, stanie zachowania szkła i jego wartości rynkowej wypowiada się Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Jako ostatnia udział w aukcji bierze pani Ewelina, która przyjechała ze swoimi czterema tapicerowanymi wysokimi krzesłami barowymi. Meble nazywane również hokerami zostały wykonane w 1973 r. i zostały kupione na targu staroci. Kogo mogą zachwycić i ile są warte?

Piątek, 29 marca 2024
Gościem specjalnym programu jest aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, znany m.in. z takich seriali jak „Kuchnia” czy „Kowalscy kontra Kowalscy”, a także z programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” - Tomasz Ciachorowski. Na licytację aktor przyniósł drewniane krzesło obrotowe firmy SEDUS, specjalizującej się od ponad 150 lat w krzesłach biurowych. Projekt wykonanego z drewna bukowego z elementami stalowymi mebla z lat 60. przypisuje się jednemu z braci-założycieli firmy - Christofowi Stollowi. Czym różni się krzesło od fotela oraz ile warty jest ten okaz, możemy dowiedzieć się podczas ekspertyzy przeprowadzonej przez Daniela Stoińskiego - kulturoznawcę, czeladnika, miłośnika tradycyjnego rzemiosła oraz właściciela sklepu z powojennym designem. Ponadto w programie dwa wieszaki z lat 80. kupione na targu staroci, żółty miś - lampka z lat 70. oraz pięć ozdobnych talerzy z lat 70. pochodzących z Chodzieży. Jakie historie skrywają te perełki?

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka