2024-04-12

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Pasja i fascynująca wiedza

0

Wnikliwe ekspertyzy oraz emocjonująca rywalizacja o przedmioty, które trafiają do studia Czwórki. Poznaj ich osobliwe historie i wycenę. Zapraszają Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz. Sprawdź, co przygotowali twórcy programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 15 kwietnia do piątku 19 kwietnia o godz. 18:00.

Poniedziałek, 15 kwietnia 2024
Na tydzień pełen unikatów zaprasza Krzysztof Ibisz. Jako pierwsza swój skarb prezentuje pani Milena. Jest właścicielką porcelanowej figurki z Ćmielowa. O historii projektanta, stanie zachowania przedmiotu i jej wycenie opowiada Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni. Na następnej aukcji pan Bartosz oferuje wisiorek na łańcuszku. Srebrna biżuteria została kupiona w antykwariacie, a cechy probiercze wskazują na polską produkcję z przełomu lat 80. i 90. O charakterystykach kamieni szlachetnych, materiałach użytych do stworzenia biżuterii, stanie zachowania i wartości mówi Urszula Prus. Ekspertka jest członkiem Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich. Trzecia uczestniczka to pani Dominika, która zdecydowała się wystawić na licytację drewniany stolik do gier, odziedziczony po dziadku. Jak go wycenia ekspert? Ostatni w odcinku staje przed Łowcami pan Jarosław. Przywiózł okazałą kolekcję różowego szkła sodowego z Tarnowca, którą odziedziczył po rodzicach. Więcej o hucie w Tarnowcu, historii artysty, wpływach szkła antycznego na jego twórczość, stanie zachowania kolekcji i jej wartości rynkowej opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage.

Wtorek, 16 kwietnia 2024
Pierwszą uczestniczką w odcinku prowadzonym przez Krzysztofa Ibisza jest pani Olga, która zapoznaje Łowców ze swoimi dwiema niemieckimi porcelanowymi figurkami. O projektantach i wytwórniach, w których powstały obiekty, ich stanie zachowania i wycenie mówi Maciej Szymaniak, historyk sztuki i kolekcjoner. Na następnej aukcji możemy podziwiać elegancki kobaltowy pozłacany wazon w stylu „mid-century modern”, który pan Paweł kupił na targu staroci. O historii najstarszego pigmentu używanego do zdobienia ceramiki i porcelany, stanie zachowania wazonu i jego wartości opowiada Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni. Następnym gościem jest pan Tomasz oraz jego teleskopowa lampka z podświetlanym budzikiem w podstawie. O stylu space-age i jego wpływie na projekt lampki, innym słynnym designie twórców, stanie zachowania obiektu i jego wycenie tajemnice zdradza Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Program zamyka pan Bartosz, który przywiózł zdobną srebrną cukiernicę. Ile może być warta - docieka Mariusz Kosec, koneser i marszand z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku antykwarycznym, współpracownik domów aukcyjnych i prywatnych kolekcjonerów.

Środa, 17 kwietnia 2024
Odcinek prowadzi Paweł Orleański. Pierwszy uczestnik, pan Robert, przywiózł kolaż Ryszarda Winiarskiego z 1982 r. O twórczości artysty, różnicy nakładów między grafiką a kolażem, stanie zachowania obiektu i jego wartości opowiada Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Przedmiotem drugiej licytacji jest lampa podłogowa z lat 50. i 60., która jest pamiątką rodzinną po babci. O powiązaniach lampy z brukselskim Atomium, stanie zachowania przedmiotu i jego wycenie mówi Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni. Ponadto w programie pan Krystian i zestaw kultowych klocków duńskiej firmy Lego oraz pan Marcin i jego cztery szklane owocarki z huty „Ząbkowice”, które stanowiły niegdyś część większej kolekcji. O bogatej historii przedwojennego wzoru, rozmaitych wersjach owocarek, stanie zachowania szkła i jego wycenie tajemnice zdradza Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP.

Czwartek, 18 kwietnia 2024
Na start pani Agnieszka, która przywiozła porcelanowe popiersie Madonny z dwoma aniołkami, które powstały w latach 30. według projektu Idy Schwetz-Lehmann. O historii projektu, stanie zachowania porcelany i jej wycenie opowiada Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Kolejnym gościem Pawła Orleańskiego jest pan Witalij, właściciel ręcznie malowanego parawanu z początku XX w. Przedmiot został kupiony na paryskim targu staroci i najpewniej powstał właśnie we Francji. O jego wartości mówi Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Na następnych licytacjach możemy zobaczyć nietypowy zestaw szkła, pochodzący z nieistniejącej już huty „Hortensja”, która mieściła się w Piotrkowie Trybunalskim oraz sześć talerzy z motywem owoców, modelu „Maria” stworzonego przez Philipa Rosenthala. Po raz kolejny ekspertyzę przeprowadza Krystyna Łuczak-Surówka, która opowiada o stanie zachowania porcelany i jej wartości rynkowej.

Piątek, 19 kwietnia 2024
Finałowy odcinek tygodnia rozpoczyna pani Sylwia i dwa posrebrzane eklektyczne lustra, które kupiła na targu staroci. Nieczęsto spotyka się parę mosiężnych francuskich luster z przełomu XIX i XX w.  O inspiracjach, które posłużyły do dekoracji ramy, stanie zachowania przedmiotów i ich wartości rynkowej opowiada Mariusz Kosec, koneser i marszand z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku antykwarycznym, współpracownik domów aukcyjnych i prywatnych kolekcjonerów. Następnym uczestnikiem jest pan Mateusz. Należy do niego wózek do kawy lub barek na kółkach z lat 50. Mosiądz i szkło użyte do stworzenia mebla kojarzą się z przepychem stylu „Hollywood Regency”, czyli złotej epoki kina. Meble takie jak ten powstawały niegdyś w słynnych wytwórniach Maison Bague i Maison Jansen. Ten był inspirowany ich projektami, a najpewniej powstał we Włoszech. O bardzo precyzyjnych nazwach poszczególnych elementów dekoracyjnych, zagmatwaniu licencyjnym, stanie zachowania mebla i jego wycenie opowiada Daniel Stoiński, kulturoznawca, czeladnik, miłośnik tradycyjnego rzemiosła oraz właściciel sklepu z powojennym designem. Ponadto w programie kolekcja szesnastu filigranowych figurek zwierząt wykonanych ze szkła w stylu Murano oraz urocza figurka hipopotama z ptakami. Ile mogą być warte te unikaty?

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka