2024-04-05

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Co jest ile warte? Jak cenne?

0

Wnikliwe ekspertyzy oraz emocjonująca rywalizacja o przedmioty, które trafiają do studia Czwórki. Poznaj ich osobliwe historie i wycenę. Zapraszają Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz. Sprawdź, co przygotowali twórcy programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 8 kwietnia do piątku 12 kwietnia o godz. 18:00.

Poniedziałek, 8 kwietnia 2024
Na tydzień pełen unikatów zaprasza Krzysztof Ibisz. Pierwszym uczestnikiem w programie jest pan Marcin, który prezentuje projekt pomnika „Wolności i wyzwolenia” autorstwa Władysława Frycza. O historii autora, okolicznościach powstania pomnika, kontrowersjach łączonych z projektem, stanie zachowania prototypu i jego wartości opowiada Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Na drugiej licytacji występuje pani Małgorzata, do której należy kupiony na pchlim targu kaskadowy żyrandol POLAM, wykonany w stylu „space age”. O cechach charakterystycznych, które jednoznacznie wskazują na nurt „space age”, stanie zachowania żyrandola i jego aktualnej wycenie mówi Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage, wielbiciel przedmiotów z ciekawą historią. Kolejny przed Łowcami pojawia się pan Tomasz, którego skarbem jest fotel gabinetowy z PRL oraz pani Ola, właścicielka porcelanowego wazonu o nazwie „Lidia”, który powstał na przełomie lat 60. i 70. w Ćmielowie według projektu Wincentego Potackiego z 1961 r. Ile mogą być warte te unikaty?

Wtorek, 9 kwietnia 2024
Odcinek prowadzi Paweł Orleański i jako pierwszego gościa wita pana Krzysztofa, który przyjechał z kolekcją kalendarzy Pirelli. W jego skład wchodzi 20 kalendarzy z roczników od 1994 do 2016 roku. O trudnościach w zdobywaniu tych konkretnych egzemplarzy, historii pomysłu i jego zmianach, stanie zachowania kolekcji i jej wartości rynkowej opowiada Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni. Na drugiej licytacji występuje drugi pan Krzysztof, do którego należy odziedziczona po dziadkach figurka zająca z Ćmielowa. Porcelanowe zwierzątko powstało według projektu Mieczysława Naruszewicza z 1956 r. dla Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. O historii zajączka, charakterystyce projektu, stanie zachowania obiektu i jego wycenie tajemnice zdradza Maciej Szymaniak, historyk sztuki. Kolejnym gościem jest pan Grzegorz, który przed Łowcami prezentuje swój trójkołowy rower. O charakterystycznym napędzie na tył, stanie zachowania przedmiotu i jego wycenie mówi Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Na ostatniej aukcji w odcinku występuje pani Patrycja, która przywiozła naczynia na ocet i na oliwę. Ręcznie malowana w czaple ceramika pochodzi z Francji, a wykonano ją w wytwórni Lunevill pod koniec XIX w. Kogo z Łowców może urzec?

Środa, 10 kwietnia 2024
Gospodarz odcinka Krzysztof Ibisz przedstawia pana Przemysława, który przyjechał wraz z odziedziczoną po babci fajansową bombonierą z Włocławka z lat 60. i 70. O historii projektu bomboniery oraz jej nazwie potocznej, stanie zachowania obiektu i jego wartości opowiada Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Następnym uczestnikiem jest pan Grzegorz, który przywiózł wełniany kilim polskiej produkcji, który kupił w Norwegii od kolekcjonera. O domniemanym autorstwie i rozszyfrowaniu metki, stanie zachowania i wycenie obiektu mówi Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Ponadto w programie minimalistyczny włoski barek na kółkach oraz porcelanowy serwis śniadaniowy „Monika” na 8 osób. O technice dekoracji, stanie zachowania serwisu i jego aktualnej wycenie tajemnice zdradza Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Jakie odkryje historie?

Czwartek, 11 kwietnia 2024
Pierwszym gościem w odcinku jest pan Daniel, który przyjechał z porcelanową sójką doskonale znanej niemieckiej manufaktury Rosenthal. O popularności porcelany z ptasim motywem w różnych odsłonach, stanie zachowania figurki i jej wartości opowiada Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Następnie swój skarb prezentuje Łowcom pan Krzysztof. Należy do niego pięć papierowych plakatów Franciszka Starowiejskiego. O nietypowej twórczości autora i jego światowej popularności, stanie zachowania plakatów i ich wycenie mówi Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem. Na kolejnej licytacji swój skarb prezentuje pan Jerzy, który przywiózł szwedzki wazon z wytwórni Gustavsberg a zaraz po nim pani Kamila, która jest właścicielką dwóch szklanych form z lat 70. i 80., które powstały dla Krakowskiego Instytutu Szkła. Na kim zrobią największe wrażenie i ile są warte te perełki? Tajemnice unikatów wraz z ekspertami odkrywa Paweł Orleański.

Piątek, 12 kwietnia 2024
W finale tygodnia gospodarz Paweł Orleański, jako pierwszego sprzedającego zaprasza do studia pana Stanisława ze skarbem o imponujących wymiarach - sześciopunktowym żyrandolem w stylu art deco o długości półtora metra. Kupione na słynnym francuskim targu staroci w latach 90. oświetlenie pozbawione było kloszy, ale to, jak wyglądały, nie jest żadną tajemnicą dla wytrawnej ekspertki programu, Krystyny Łuczak-Surówki - historyczki i krytyczki designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorki wystaw i kolekcjonerki polskiego wzornictwa. Co jeszcze potrafi wyczytać wprawne oko z takich szczegółów jak materiały użyte do produkcji czy widoczna patyna, dowiemy się w dalszej części ekspertyzy, po której przedmiot trafia na licytację. Na kolejnej aukcji pojawia się pani Gabriela wraz ze swoją lampą w kształcie gęsi, następnie pan Wojciech z zestawem kryształowych kieliszków i karafek do likieru w eleganckiej drewnianej skrzyneczce oraz pani Mariola z wagą analityczną służącą do prac jubilerskich, farmaceutycznych i innych wymagających dużej precyzji. Ile mogą być warte te unikaty?

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka