2024-02-09

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Skrzętnie ukryte precjoza

0

Wnikliwe ekspertyzy oraz emocjonująca rywalizacja o unikaty, które trafiają do studia Czwórki. Poznaj ich osobliwe historie i wycenę. Zapraszają Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz. Sprawdź, co przygotowali twórcy programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 12 lutego do piątku 15 lutego o godz. 17:55.

Poniedziałek, 12 lutego 2024
Tydzień pełen unikatów rozpoczyna Krzysztof Ibisz i do studia Czwórki zaprasza pana Sebastiana. Jego skarbem jest kolekcja zapałek, które były poniekąd pamiątką rodzinną. O filumenistyce, czyli kolekcjonowaniu zapałek, stanie zachowania zbioru i jego aktualnej wartości rynkowej mówi Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki, właścicielka galerii i domu aukcyjnego. Na następnej aukcji występuje pan Przemysław oraz jego porcelanowy talerz z serii „Bajki”. O technice użytej do dekoracji obiektu, stanie zachowania przedmiotu i jego wycenie opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Jako trzecia przed Łowcami staje pani Michalina. Należy do niej świecznik projektu Kazimierza Krawczyka z huty szkła „Barbara”. Ostatnim gościem odcinka jest pan Jacek, właściciel kupionej na targu staroci gazowej zapalniczki z lat 60. lub 70. O rozpoznawaniu oryginałów i podróbek, stanie zachowania zapalniczki i jej wycenie tajemnice zdradza Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage.

Wtorek, 13 lutego 2024
Odcinek prowadzi Paweł Orleański. Pierwszym uczestnik to pan Paweł. Przyjechał do Łowców z zieloną szklaną butlą „antico”, z charakterystycznymi bąbelkami powietrza w masie. Naczynie pochodzi z huty „Zawiercie” i powstało w latach 70. według projektu Józefa Podlaska. O powiązaniu z profesorem Zbigniewem Horbowym, skali produkcji, stanie zachowania szkła i jego wartości opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Na następnej licytacji występuje pan Krzysztof, który przywiózł niemiecki budzik z lat 20. lub 30. O historii czasomierza, stanie zachowania przedmiotu i jego wycenie mówi Janek Rygiel, absolwent warszawskiej ASP. Ponadto w programie pani Katarzyna, właścicielka czterech krzeseł, które najpewniej pochodzą z Włoch z lat 70. i 80. oraz pani Izabela. Jej skarb to zestaw sześciu dekoracyjnych secesyjnych talerzyków z motywem ptaków i roślin, które zostały kupione wraz z nieruchomością. Ile mogą być warte te unikaty?

Środa, 14 lutego 2024
Na aukcyjne show zaprasza Paweł Orleański. Pierwsza w odcinku licytacja dotyczy przedmiotu pani Katarzyny. Należy do niej krzesło stolarskie (typ 200-102) projektu Marii Chomentowskiej. O historii modelu, konstrukcji krzesła, jego stanie zachowania i wycenie opowiada Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Następnym gościem jest pan Paweł, który prezentuje Łowcom przedwojenny szwajcarski zegarek kieszonkowy Longines. O znaczeniu sygnatur na kopercie, stanie zachowania zegarka i jego wartości mówi Janek Rygiel, absolwent warszawskiej ASP, zegarmistrz, właściciel dwóch antykwariatów i twórca Muzeum Polskich Zegarów. Jako trzecia swój skarb prezentuje pani Agnieszka. Jest właścicielką artystycznej ceramicznej patery. Ostatnim w programie pojawia się pan Adam. Przywiózł nastrojową szklaną lampę z lat 50. i 60., którą kupił na targu staroci. Więcej o pochodzeniu i datowaniu lampki, jej stanie zachowania i wartości rynkowej mówi Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage.

Czwartek, 15 lutego 2024
Na odcinek pełen perełek zaprasza Krzysztof Ibisz. Jako pierwszy swój skarb prezentuje pan Krzysztof, który przywiózł stolik kawowy z włókna szklanego, wykonany według projektu Luigiego Colaniego. O tajemnicy podpisu autora, stanie zachowania mebla i jego wartości opowiada Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni. Na następnej aukcji o korzystną wycenę stara się pani Małgorzata. Należy do niej figurka przedstawiająca gwiżdżącego chłopca okrętowego, którą zakupiła we Francji. O domniemanym pochodzeniu przedmiotu, jego stanie zachowania i wycenie mówi Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Trzeci gość to pan Marcin, który jest właścicielem gwiazdy dyskotek sprzed lat, potrójnego kolorofonu, który przeleżał około trzy dekady w piwnicy. O miejscu powstania przedmiotu, jego stanie zachowania i aktualnej wartości rynkowej tajemnice zdradza Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki i programista mikrokontrolerów, prowadzący autorski internetowy kanał popularnonaukowy. Ostatnia w odcinku swój przedmiot demonstruje pani Beata. Należą do niej tak zwane głowy wawelskie, czyli reprodukcje często ofiarowywane na pamiątkę w czasach PRL. Kogo z Łowców mogą urzec?

Piątek, 16 lutego 2024
Tydzień unikatów kończy odcinek z Krzysztofem Ibiszem. Jako pierwsza w programie występuje pani Małgorzata, a wraz z nią okrągły dywan, odpowiednio wypróbowany pod kątem komfortu przez naszego eksperta i prowadzącego. Pochodzący z Danii z lat 70. obiekt ma charakterystyczne dla okresu kolory i przedstawia okazałych rozmiarów kwiat słonecznika. O konieczności oglądania obiektów vintage, rozmaitych rodzajach dywanów, stanie zachowania tego konkretnego i jego wycenie opowiada rzeczoznawca Jakub Naumiuk. Ponadto w programie płaskorzeźba przedstawiającą wizerunek Lenina, zestaw turystyczny z radziecką kuchenką Primus z 1983 r. Doskonale znane harcerzom i biwakowiczom sprzęty z dawnych lat były kolekcjonowane przez dziadka sprzedającego. Ostatnim gościem w odcinku jest pan Waldemar, którego skarbem są trzy tablice reklamowe polskiego Fiata z lat 70., wykonane z blachy emaliowanej. Ile są warte i jaką skrywają historię?

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 17:55 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka