2024-02-02

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Wiele warte cuda

0

Wnikliwe ekspertyzy oraz emocjonująca rywalizacja o unikaty, które trafiają do studia Czwórki. Poznaj ich osobliwe historie i wycenę. Zapraszają Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz. Sprawdź, co przygotowali twórcy programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 5 lutego do piątku 9 lutego o godz. 17:55.

Poniedziałek, 5 lutego 2024
Tydzień unikatów rozpoczyna Krzysztof Ibisz. Pierwszą uczestniczką w programie jest pani Zofia, która prezentuje kupiony na pchlim targu pejzaż z wrzosowiskiem. Jego autor, Arnold Lyongrün, był niemieckim malarzem, który stworzył olejny obraz na płótnie najpewniej w latach 20. O poprawnym datowaniu obiektu, jego stanie zachowania i aktualnej wycenie opowiada Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Na drugiej licytacji występuje pan Mateusz oraz jego niezwykłe binokle. Okulary wraz z dawnym etui na zawieszce zostały kupione na targu staroci w Anglii i połowa zestawu najpewniej pochodzi z Birmingham. O historii przedmiotów i ich przeznaczeniu, rozszyfrowaniu obecnych punc oraz wartości rynkowej binokli wraz z etui mówi Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Jako kolejna swoje skarby prezentuje pani Barbara. Przyjechała wraz z kolekcją metalowych temperówek, które kupiła na aukcji internetowej. O historii producentów, stanie zachowania temperówek i ich wartości tajemnice zdradza Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni. W ostatniej aukcji uczestniczy pan Mateusz. Przywiózł dwukolorowy wazon z lat 60. pochodzący z Wałbrzyskich Zakładów Porcelany Stołowej „Krzysztof”. Ile może być wart ten unikat?

Wtorek, 6 lutego 2024
Na odcinek zaprasza Paweł Orleański. Pierwszą uczestniczką jest pani Magdalena. Przyjechała z zestawem emaliowanych wazonów z lat 60. i 70. O tym, co to jest emalia i na czym polega technika pracy z nią, stanie zachowania przedmiotów i ich wartości opowiada Maciej Szymaniak, historyk sztuki i kolekcjoner. Na następnej licytacji występuje pan Dariusz oraz jego kufer podróżny, do którego mieści się cały jeden szczupły ekspert, co zostało potwierdzone przed kamerami. O tajnikach konstrukcji przedmiotu, jego stanie zachowania i wycenie opowiada Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Kolejne skarby odcinka to zabawka - żółty terenowy Mercedes Puch G6 oraz porcelanowa figurka wykonana w stylu art deco, przedstawiająca postać kobiecą i dwa niedźwiedzie. Przedmiot z lat 40. lub 50. jest wzorowany na projekcie „Zazdrość” Karla Tuttera z 1938 roku, o czym świadczą między innymi brak sygnatury i wymiary. Kogo z Łowców może urzec?

Środa, 7 lutego 2024
Show prowadzi Krzysztof Ibisz. W programie jako pierwsza występuje pani Matylda, która przywiozła papierowy talerz, którego twórcą był Roy Lichtenstein, ikona nurtu pop-art z lat 60. O historii stojącej za ruchem artystycznym, datowaniu talerzyka, stanie zachowania obiektu i jego aktualnej wartości tajemnice zdradza Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki, oraz właścicielka galerii i domu aukcyjnego. Na następnej aukcji swoje przedmioty prezentuje pani Karolina. Jest właścicielką dwóch foteli Celia, pochodzących z lat 60. i 70. O historii kryjącej się za nazwą modelu mebla, subtelnej różnicy między fotelem a krzesłem, stanie zachowania przedmiotów i ich wycenie opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Jako trzeci przed Łowcami staje pan Rafał z żeliwną krajalnicą do chleba, którą osobiście odnowił. Na finałowej licytacji w odcinku pojawia się pani Iwona, do której należy sześć kubeczków z tzw. zestawu koktajlowego, wykonanego w Zakładach Porcelitu Stołowego w Pruszkowie.

Czwartek, 8 lutego 2024
Gospodarzem odcinka jest Paweł Orleański. Pan Andrzej pierwszy gość studia Czwórki jest właścicielem malowanej szafy, którą kupiono w Niemczech. O historii przedmiotu, charakterystyce dekoracji, stanie zachowania obiektu i jego wycenie opowiada Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Na kolejnej licytacji staje pan Artur, który przywiózł 10 litografii z karykaturami oficerów Legionów Polskich autorstwa Henryka Barwińskiego. Ilustracje przedstawiające oficerów Pierwszej Brygady powstały między 1915 a 1916 r. Następna przed Łowcami pojawia się pani Monika, która prezentuje swoją szwedzką lampę podłogową. O tajnikach dekoracyjnej konstrukcji lampy, jej stanie zachowania i wycenie tajemnice zdradza Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Jako ostatnia w programie na aukcji występuje pani Grażyna. Należą do niej porcelanowa taca oraz dwa lichtarze z subtelną dekoracją w stylu secesji wiedeńskiej. O domniemanym pochodzeniu obiektów, ich stanie zachowania i wartości mówi Maciej Szymaniak, historyk sztuki, kolekcjoner, znawca designu. 

Piątek, 9 lutego 2024
Licytacje w ostatnim odcinku tygodnia otwiera pan Krzysztof. Należy do niego kolekcjonerski zestaw klocków Lego Technic nr. 8457, otrzymany od byłego pracownika legendarnej firmy produkującej te klocki. Ten konkretny model pochodzi z roku 2000, natomiast seria Technic powstała w latach 70. O koncepcji kolekcjonowania Lego, stanie zachowania i wartości tego szczególnego zestawu opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa, a także współpracownik największej polskiej platformy sprzedającej design. Jako kolejna swój skarb prezentuje pani Małgorzata. To porcelanowa figura sarny, pochodząca z Ćmielowa. Była kupiona na targu staroci i ofiarowana uczestniczce w prezencie przez mamę. Następnym gościem jest pan Artur, który przywiózł grafikę z lat 90. przedstawiającą słynną komiksową postać: Kaczora Donalda. Oryginalny obraz stworzył ilustrator doskonale znany fanom komiksów - Carl Barks. Wydrukowi obrazu towarzyszy autograf artysty wraz z certyfikatem autentyczności oraz komiks przedstawiający zilustrowaną historię z Kaczorem Donaldem pt. „Pancerny Kaczor” z 1943 r. O historii artysty, jakości grafiki i wartości tego zestawu mówi Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki, oraz właścicielka galerii i domu aukcyjnego. Jako ostatnia w programie występuje pani Krystyna. Jest właścicielką donicy, a właściwie żardiniery, którą zakupiła na targu staroci. Ile może być warta?

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 17:55 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka