2024-01-26

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Nietuzinkowi kolekcjonerzy

0

Wnikliwe ekspertyzy oraz emocjonująca rywalizacja o unikaty, które trafiają do studia Czwórki. Poznaj ich osobliwe historie i wycenę. Zapraszają Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz. Sprawdź, co przygotowali twórcy programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 29 stycznia do piątku 2 lutego o godz. 18:00.

Poniedziałek, 29 stycznia 2024
Tydzień pełen perełek rozpoczyna Paweł Orleański. W odcinku po raz kolejny występuje przed Łowcami pani Ewa, która tym razem przyjechała z maselnicą i posrebrzanym pojemnikiem na sardynki. Obydwa przedmioty to pamiątki rodzinne. O datowaniu przedmiotów, ich pochodzeniu, stanie zachowania i wycenie opowiada Mariusz Kosec, koneser i marszand z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku antykwarycznym, współpracownik domów aukcyjnych i prywatnych kolekcjonerów. Jako kolejna występuje raz jeszcze pani Martyna, która przywiozła oryginalny zestaw mebelków Barbie z końca lat 70. O historii popularności Barbie, stylistyce zestawu, stanie zachowania i ich wartości rynkowej mówi Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage, wielbiciel przedmiotów z ciekawą historią. Trzecim gościem jest pan Jacek, do którego należy przenośna maszyna do pisania królewskiej marki Imperial. O historii przedmiotu, jego stanie zachowania i aktualnej wycenie tajemnice zdradza Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki i programista mikrokontrolerów, prowadzący autorski internetowy kanał popularnonaukowy. Na ostatniej licytacji swój przedmiot prezentuje pan Bartłomiej. Jest właścicielem wazonu z lat 70. projektu Erwina Eischa, wywodzącego się z niemieckiej awangardy. Ile może być wart ten unikat?

Wtorek, 30 stycznia 2024
Show prowadzi Paweł Orleański. Na pierwszej licytacji w programie występuje pani Ewa wraz ze swoim przedwojennym sprężynowym gramofonem, który kupiła na targu staroci. Przedmiot powstał w Warszawie w latach 30. O różnicach między współczesnymi a dawnymi gramofonami i płytami, stanie zachowania obiektu i jego wycenie opowiada Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki i programista mikrokontrolerów. Jako kolejna przed Łowcami staje pani Katarzyna, która prezentuje swój porcelanowy serwis kawowy z Ćmielowa. O porcelanie cienkościennej, stanie zachowania serwisu i jego wartości rynkowej mówi Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Kolejne aukcje dotyczą lampy wiszącej z lat 80. składającej się z trzech charakterystycznych ruchomych szklanych kloszy oraz  platerowanej patery, którą właściciel otrzymał w spadku po babci. Kogo z Łowców mogą zachwycić?

Środa, 31 stycznia 2024
Jako pierwsza swój unikat prowadzącemu Pawłowi Orleańskiemu prezentuje pani Barbara. Od 50. lat jest właścicielką fragmentu fajansowego serwisu obiadowego z Włocławka. O kluczowych różnicach między fajansem a porcelaną, stanie zachowania obiektów, ich przeznaczeniu i aktualnej wycenie opowiada Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Na drugiej aukcji występuje pan Jacek oraz jego krzesło plantatora. Nietypowy mebel z drewna egzotycznego przypomina leżak i służył oficerom brytyjskich wojsk kolonialnych, m.in. w Indiach i na Sri Lance. O tajnikach konstrukcji, nieprecyzyjnej angielskiej nomenklaturze, stanie zachowania mebla, jego historii i wartości tajemnice zdradza Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Ponadto w odcinku pan Mariusz, który przywiózł czarną porcelanową dekoracyjną paterę z Chodzieży oraz pan Rafał, który stanie przed Łowcami wraz ze swoją rzeźbą z brązu. Ile są warte te cacka?

Czwartek, 1 lutego 2024
Na odcinek zaprasza Krzysztof Ibisz. Pani Ewa, pierwsza tego dnia sprzedająca, prezentuje... tysięczny przedmiot w programie! Należą do niej dwie nietypowe modernistyczne lampki nocne pochodzące z Belgii. O historii projektu i producenta, stanie zachowania obiektów i ich wartości opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Kolejnym gościem jest pan Rafał oraz jego skarb - komputer Commodore 64 z lat 90. oraz zestaw gadżetów do kultowego sprzętu, o którym marzyli niemal wszyscy, odkąd rozpoczęto jego produkcję w latach 80. O historii modelu Commodore 64, przeznaczeniu zestawu, stanie zachowania kolekcji i jej wycenie mówi Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki i programista mikrokontrolerów. Na następnej licytacji występuje pan Jakub, który przywiózł figurkę przedstawiającą Flipa i Flapa w samochodzie Ford T w skali 1:24. Gościem finałowej aukcji w programie jest pan Paweł.  Właściciel lwa z miodowego szkła, który pochodzi z huty szkła Ząbkowice. Jaką może skrywać historię ten przedmiot?

Piątek, 2 lutego 2024
Emocjonujący tydzień licytacji kończy przypomnienie odcinka z gościem specjalnym, którym jest Kacper Kuszewski. Aktor przyjechał do Łowców z nietypowym przedmiotem - to wiosło jednopiórowe firmy Rispa, nazywane również pagajem. Ten konkretny egzemplarz pochodzi z lat 70. i jest pamiątką z dzieciństwa Kacpra Kuszewskiego, który spędził najmilsze chwile na rodzinnej składanej żaglówce. O materiałach, z których zrobiono wiosło, jego stanie zachowania i wartości opowiada Daniel Stoiński, kulturoznawca, czeladnik, miłośnik tradycyjnego rzemiosła oraz właściciel sklepu z powojennym designem. W odcinku pojawia się także pani Patrycja, a towarzyszy jej zestaw do pielęgnacji osobistej składający się m.in. z lusterka, łyżki do butów i szczotki do włosów. Następny na licytacji prezentuje swoją ofertę pan Łukasz. Należy do niego intensywnie czerwona lampa sufitowa z drugiej połowy lat 60. Ostatnia uczestniczka to pani Katarzyna, właścicielka dwunastu porcelanowych figurek, które otrzymała w prezencie od mamy. Na kim mogą zrobić wrażenie?

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka