2024-01-12

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Wyjątkowe i wpadające w oko

0

Wnikliwe ekspertyzy oraz emocjonująca rywalizacja o unikaty, które trafiają do studia Czwórki. Poznaj ich osobliwe historie i wycenę. Zapraszają Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz. Sprawdź, co przygotowali twórcy programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 15 stycznia do piątku 19 stycznia o godz. 18:00.

Poniedziałek, 15 stycznia 2024
Paweł Orleański zaprasza na tydzień pełen unikatów. Jako pierwszy w odcinku występuje pan Karol, do którego należą cztery ceramiczne świeczniki z Białegostoku. O popularności podobnych przedmiotów, projektantce tej ceramiki, stanie zachowania i wycenie świeczników opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage, wielbiciel przedmiotów z ciekawą historią. Na kolejnej aukcji swój skarb prezentuje pan Jarosław. Jest właścicielem platerowanego serwisu, który został kupiony na targu staroci. Trzecim uczestnikiem jest pan Marek, który przywiózł porcelanową figurę jelenia z początków XX w. O datowaniu przedmiotu na podstawie sygnatury, stanie zachowania i jego wycenie mówi Krystyna Łuczak-Surówka. Jako ostatni swój przedmiot wystawia pan Adrian. Jest to zegarek Unitra Warel, który był produkowany na japońskiej licencji w latach 70., a ten konkretny egzemplarz pochodzi z początku lat 80. O nietypowym sposobie ustawiania czasu, stanie zachowania zegarka i jego wartości tajemnice zdradza Janek Rygiel, absolwent warszawskiej ASP, zegarmistrz, właściciel dwóch antykwariatów i twórca Muzeum Polskich Zegarów.

Wtorek, 16 stycznia 2024
Odcinek prowadzi Krzysztof Ibisz i pierwszą kartę sprzedającego wręcza pani Aleksandrze. W studiu pojawia się ona z wazonem-kroplą z Ćmielowa z lat 60., który jest jednocześnie pamiątką po pradziadkach. O rozszyfrowaniu kodu z sygnatury, technice dekoracji, historii projektu wazonu, jego stanie zachowania i wycenie opowiada Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy, jak również miłośnik i ekspert w dziedzinie ceramiki. Na kolejnej licytacji występuje pani Halina z przedmiotem, który prowokuje rumieniec u Krzysztofa - jest to nietypowa lampka z aktami kobiecymi pojawiającymi się na kloszu po włączeniu żarówki. Trzecim gościem jest pan Paweł, który prezentuje Łowcom swoją pozłacaną srebrną zapalniczkę marki Dunhill, znaną fanom agenta 007. Na ostatniej aukcji w programie występuje pani Marta, która przywiozła bogato rzeźbione drewniane krzesło, inaczej nazywane sgabello. Ile może być warte i kogo zainteresuje?

Środa, 17 stycznia 2024
Jako pierwszy w programie występuje pan Marek, do którego należą folie animacyjne oraz projekty postaci „Jacek i Placek” z 1992 roku. Są to elementy prywatnej kolekcji sprzedającego, którego ojczym - Leszek Gałysz, był reżyserem i twórcą bajki wyprodukowanej przez Studio Miniatur Filmowych. O korzeniach „Jacka i Placka”, Kornelu Makuszyńskim, stanie zachowania ilustracji i ich wartości opowiada Michał Niesiołowski. Kolejne aukcje dotyczą secesyjnej patery na owoce z W.M.F., dwóch szwedzkich lamp z aluminiowymi elementami oraz trzech litografii autorstwa Leona Wyczółkowskiego - artysty i legionisty, którego dzieła sprzedający kupił na targu staroci, nie wiedząc, z czym ma do czynienia. O różnicach między litografią a autolitografią, faktycznym datowaniu obiektów i ich autentyczności, stanie zachowania i wycenie opowiada Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Na odcinek zaprasza gospodarz Paweł Orleański.

Czwartek, 18 stycznia 2024
Skarby w pierwszej licytacji odcinka to plakaty do polskich filmów „Miś” oraz „Rejs” należące do pana Artura. Kultowe prace projektu Andrzeja Pągowskiego i Jakuba Erola wydano w 1980 i 1981 roku. O historii artystów, Polskiej Szkole Plakatu, różnicach między formatami, stanie zachowania plakatów i ich aktualnej wycenie opowiada Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Na drugiej aukcji występuje pan Piotr, który jest właścicielem fajansowego zestawu składającego się z misy i wazonu. Naczynia są częścią kolekcji „Hiacynt” i zostały zaprojektowane przez Hansa Achtzigera dla wytwórni Hutschenreuther. Kolejnym gościem jest pan Robert, do którego należy bogato zdobiona lampa naftowa. Na ostatniej licytacji w programie możemy zobaczyć lalkę Davida Hasselhoffa z kultowego serialu „Słoneczny Patrol” kupioną na aukcji internetowej. O tajnikach modelu Kena, stanie zachowania przedmiotu i jego aktualnej wartości rynkowej mówi Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni oraz wykładowczyni historii sztuki. Do śledzenia skarbów zachęca Paweł Orleański.

Piątek, 19 stycznia 2024
Emocjonujący tydzień licytacji zamyka odcinek, w którym gości pan Paweł. Przywiózł on mosiężny zegarek kieszonkowy firmy Helvetia z okresu II wojny światowej. Przedmiot jest pamiątką rodzinną i należał do ojca sprzedającego. W okresie II wojny światowej zegarki te były pozyskiwane dla żołnierzy Wehrmachtu. Ten konkretny egzemplarz pochodzi z lat 30., na co wskazuje data serwisu. O rozszyfrowaniu inskrypcji na zegarku, historii przedmiotu, stanie zachowania i wartości opowiada Janek Rygiel, absolwent warszawskiej ASP, zegarmistrz, właściciel dwóch antykwariatów i twórca Muzeum Polskich Zegarów. Jako kolejna przed Łowcami staje pani Danuta. Należą do niej szachy, najprawdopodobniej wykonane z onyksu pakistańskiego i alabastrowego. Otrzymane w prezencie od osoby, która podróżowała niegdyś do Afganistanu. Następnym gościem na licytacji jest pan Tomasz. Jest właścicielem obcinarki, która wzbudziła w Krzysztofie Ibiszu, prowadzącym odcinek i ekspercie, wiele entuzjazmu i na szczęście nie pozbawia palców podczas testów. Na ostatniej aukcji w programie pojawia się znajoma twarz, ponieważ witamy po raz kolejny pana Jacka. Tym razem zaprezentuje dwa szwedzkie świeczniki z lat 60. Kogo urzekają te perełki?

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka