2024-01-05

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Charakterystyczne precjoza

0

Wnikliwe ekspertyzy oraz emocjonująca rywalizacja o unikaty, które trafiają do studia Czwórki. Poznaj ich osobliwe historie i wycenę. Zapraszają Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz. Sprawdź, co przygotowali twórcy programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 8 stycznia do piątku 12 stycznia o godz. 18:00.

Poniedziałek, 8 stycznia 2024
Tydzień pełen perełek rozpoczyna Paweł Orleański. Pierwszym gościem odcinka jest pan Wojciech, który przywiózł do Łowców pokaźnych rozmiarów wazon z zakładów fajansu we Włocławku. O datowaniu przedmiotu, prawdopodobnym autorze wazonu, jego stanie zachowania i wycenie opowiada Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni oraz wykładowczyni historii sztuki, ekspertka teorii i praktyki kolekcjonerstwa, współpracująca od lat z instytucjami kultury. Kolejnym uczestnikiem jest pan Zbigniew, do którego należy papierośnica z wizerunkiem marszałka Piłsudskiego. Trzeci na licytacji pojawia się pan Jerzy. Jego skarb to mosiężny żyrandol z lat 20. lub 30. Jako ostatni w programie występuje pan Adrian. Jest właścicielem niemieckiego zegara kominkowego Junghans, który był w rodzinie od dawna. O datowaniu przedmiotu, użytych materiałach, rodzaju mechanizmu, stanie zachowania zegara i jego wartości rynkowej mówi Janek Rygiel, absolwent warszawskiej ASP, zegarmistrz, właściciel dwóch antykwariatów i twórca Muzeum Polskich Zegarów.

Wtorek, 9 stycznia 2024
Zaprasza Krzysztof Ibisz. Jako pierwsza, kartę sprzedającego, odbiera pani Ania wraz ze swoim pokaźnych rozmiarów niemieckim zegarem Peerless, który miał swoje specjalne miejsce w jej domu rodzinnym. O historii zegara i jego twórców, użytych materiałach, stanie zachowania i wycenie opowiada Janek Rygiel. Na kolejnej aukcji swoje przedmioty prezentuje pan Wojciech, który drugi raz pojawia się przed Łowcami. Przywiózł kolekcję pamiątek z igrzysk olimpijskich w Moskwie z 1980 roku. Ponadto w programie szafka biurowa z szufladami w oryginalnym stanie, którą właściciel kupił na giełdzie staroci oraz jubileuszowy talerz kolekcjonerski upamiętniający 30-lecie lotu Concorde, słynnego samolotu naddźwiękowego. O wytwórni, która w 2006 roku stworzyła talerz, autorze ilustracji widniejących na porcelanie, stanie zachowania oraz wartości przedmiotu opowiada Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy, jak również miłośnik i ekspert w dziedzinie ceramiki.

Środa, 10 stycznia 2024
W odcinku jako pierwsza przed Łowcami staje pani Dorota oraz jej drewniany konik na biegunach. O jego wartości opowiada Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła, jak również właściciel autorskiej pracowni renowacji mebli oraz sklepu z powojennym designem. Na drugiej licytacji pan Kamil prezentuje ekspertowi oraz prowadzącemu, którym jest Krzysztof Ibisz, porcelanowy zestaw do herbaty znanej wytwórni Łomonosow. O projektantce i inspiracji, dzięki której powstał serwis, stanie zachowania przedmiotów i ich wycenie opowiada Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy, jak również miłośnik i ekspert w dziedzinie ceramiki. Trzecim gościem jest pan Michał, do którego należy kolekcja blaszanych tablic z okresu PRL. Zaś na ostatniej aukcji odcinka występuje pan Arkadiusz ze swoim zestawem likierowym. O inspiracji art deco w okresie powojennym, technice wykonania, stanie zachowania i aktualnej wycenie zestawu opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage, wielbiciel przedmiotów z ciekawą historią. Kogo może urzec ta oferta?

Czwartek, 11 stycznia 2024
Paweł Orleański gospodarz odcinka zaprasza do studia panią Kornelię. Przywiozła ona nietypową lampę podłogową ze szklanymi elementami nogi, którą zaprojektował Jerzy Słuczan-Orkusz. O historii projektanta, pochodzeniu poszczególnych elementów przedmiotu, cechach charakterystycznych projektu, stanie zachowania lampy i jej wycenie mówi Przemek Krupski, właściciel krakowskiego sklepu vintage i kulturoznawca, miłośnik modernizmu i włoskiego designu. Pozostałe unikaty to: uroczy szklany pingwin projektu Zbigniewa Horbowego, drewniany fotel, który jest pamiątką rodzinną odziedziczoną po rodzicach i najpewniej pochodzi z fabryki Antoniego Tabaki w Swarzędzu oraz trzy dekoracyjne patery z porcelitu. Naczynia pochodzą z Włocławka, a ich projektantką była Elżbieta Piwek-Białoborska. O tajnikach odręcznej techniki dekoracji, powiązaniu z pikasiakami, stanie zachowania przedmiotów i ich wartości rynkowej tajemnice zdradza Marek Kruczek.

Piątek, 12 stycznia 2024
W finałowym odcinku tygodnia gościem specjalnym jest Mikołaj Cieślak. Artysta o wielu talentach, współtwórca Kabaretu Moralnego Niepokoju i aktor do programu przywiózł oryginalny pojazd, będący połączeniem roweru i deskorolki, który dostał od rodziców na swoją osiemnastkę. O jakim prezencie naprawdę marzył Mikołaj Cieślak, dlaczego miał ksywę „Harley” i skąd pochodzi ten zawadiacki środek transportu, możemy dowiedzieć się z rozmowy artysty z prowadzącym Pawłem Orleańskim i ekspertką, Krystyną Łuczak-Surówką - historyczką i krytyczką designu, wykładowczynią warszawskiej ASP, kuratorką wystaw i kolekcjonerką polskiego wzornictwa. Kolejną uczestniczką jest pani Angelika. Należy do niej najprawdziwsze westernowe siodło z posrebrzanymi okuciami, pochodzące z lat 50. z Teksasu. Ponadto bomboniera kupiona na targu staroci w Łodzi oraz książka kucharska z 1910 roku o tytule „Praktyczny Kucharz Warszawski”. Jakie skrywają historie i ile są warte?

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka