2024-01-17

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Ludzie o niezwykłych pasjach

0

Wnikliwe ekspertyzy oraz emocjonująca rywalizacja o unikaty, które trafiają do studia Czwórki. Poznaj ich osobliwe historie i wycenę. Zapraszają Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz. Sprawdź, co przygotowali twórcy programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 22 stycznia do piątku 26 stycznia o godz. 18:00.

Poniedziałek, 22 stycznia 2024
Emocjonujący tydzień rozpoczyna Krzysztof Ibisz. Jako pierwsza w odcinku występuje pani Sylwia. Jest właścicielką trzech szklanych mis pochodzących z Huty Szkła Gospodarczego „Ząbkowice”. Stworzono je na początku lat 70. według projektu Jana Sylwestra Drosta. O genezie, stanie zachowania przedmiotów i ich wycenie opowiada Maciej Szymaniak, historyk sztuki, kolekcjoner, znawca designu i malarstwa. Do następnej licytacji staje pani Katarzyna oraz jej odnowiony stolik pomocniczy. Trzecim gościem jest pan Krzysztof, do którego należy czerwony wazon niewielkich rozmiarów o ciekawym szlifie. Przedmiot był pamiątką rodzinną i pochodzi z manufaktury z regionu Murano. Jako ostatni w programie występuje pan Michał. Jego skarb to biała porcelanowa figurka marszałka Józefa Piłsudskiego z Ćmielowa. O historii projektu, stanie zachowania tego konkretnego egzemplarza i jego wartości rynkowej mówi Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. 

Wtorek, 23 stycznia 2024
Na odcinek zaprasza Paweł Orleański. Pierwszy skarb prezentuje pan Wojciech. Należy do niego mosiężna lampa naftowa z marmurowym stoliczkiem pomocniczym. Elegancki przedmiot pochodzi z Francji i ma charakterystyczny „beretowy” klosz wraz z kominkiem oraz „wąsy”. O oryginalności elementów lampy, stanie zachowania obiektu i jego wartości tajemnice zdradza Mariusz Kosec, koneser i marszand z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku antykwarycznym. Na drugiej licytacji występuje pani Magdalena, która przywiozła reprodukcję francuskiego dzieła przedstawiającą młodą kobietę z rozbitym wazonem. O interpretacji symbolicznej, możliwych technikach wykonania, stanie zachowania i aktualnej wycenie przedmiotu mówi Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem, który od lat zajmuje się doradztwem w zakresie budowania kolekcji sztuki. Ponadto w odcinku czerwony fotel w stylu ludwikowskim oraz  lampka-piesek, znak rozpoznawczy designu sprzed lat, w tym przypadku z lat 70. O historii lampek-piesków, użytych materiałach, stanie zachowania przedmiotu i jego wycenie opowiada Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki i programista mikrokontrolerów, prowadzący autorski internetowy kanał popularnonaukowy. 

Środa, 24 stycznia 2024
Gospodarzem odcinka jest Paweł Orleański. Skarb, który jako pierwszy ma szansę skraść serca Łowców to serwis o nietypowym asymetrycznym kształcie i intensywnym pomarańczowym kolorze, a na dodatek filiżanki są bogato złocone. O historii fabryki porcelany użytkowej i dekoracyjnej, stanie zachowania i wycenie serwisu opowiada Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni. Na drugiej licytacji występuje przed Łowcami po raz kolejny pan Jan oraz jego Godzille. Pięć figurek z tworzywa sztucznego należy do większej kolekcji rozpoznawalnych potworów wykonanych w Chinach lub w Hongkongu. Jedna z nich wydaje dźwięki. O historii Godzilli i jej znaczeniu dla japońskiej popkultury, stanie zachowania jaszczurów i ich wartości rynkowej opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Kolejna przed Łowcami prezentuje się pani Elżbieta, która przywiozła dwa bukowe fotele odziedziczone po mężu. O tym, co waga mówi o fotelu, stanie zachowania mebli i ich wycenie opowiada Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Ostatnia prezentuje swój skarb pani Renata. Należy do niej geometryczny wazon projektu doskonale znanego widzom Zbigniewa Horbowego. Ile jest wart i jaką może skrywać historię?

Czwartek, 25 stycznia 2024
Pierwszym gościem w programie jest pan Roman oraz jego zielony analogowy telefon. Sprzedający prezentuje Pawłowi Orleańskiemu oraz ekspertowi modele o numerze 631, które produkowano w latach 60. w sześciu wariantach kolorystycznych, a ten konkretny egzemplarz aparatu powstał w 1965 r. O historii modelu, rodzaju użytego tworzywa, stanie zachowania przedmiotu i jego wartości opowiada Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki i programista mikrokontrolerów, prowadzący autorski internetowy kanał popularnonaukowy. Następny przedmiot prezentuje pan Marek. To drewniane szachy, a właściwie szachy olimpijskie, które przyniosły uczestnikowi zwycięstwo w mistrzostwach gminy w 1978 r. O historii produkcji przedmiotu, jego stanie zachowania i aktualnej wycenie mówi Agnieszka Gniotek. W programie pojawiają się także pan Artur z wazonem projektu Jerzego Słuczana-Orkusza oraz pan Jan, który jest właścicielem nietypowej narożnej garderoby. Kogo z Łowców mogą zachwycić?

Piątek, 26 stycznia 2024
Tydzień licytacji kończy program z Krzysztofem Ibiszem jako gospodarzem, a jako pierwszy sprzedający występuje pan Jerzy. Jego przedmiot to filmoskop - innymi słowy wyświetlacz do bajek. Przedmiot pochodzi z 1977 r., z dawnego ZSRR. Można było oglądać na nim przezrocza, jak również wyświetlać kolorowe obrazy prosto z kliszy. Różni się tym od normalnego rzutnika, że nie trzeba było przygotowywać pokoju do oglądania, ponieważ ekran był odpowiednio podświetlony. O różnicach między podobnymi przedmiotami, stanie zachowania filmoskopu i jego wartości opowiada Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki i programista mikrokontrolerów, prowadzący autorski internetowy kanał popularnonaukowy. Do programu trafia także pan Grzegorz, który jest kolekcjonerem rozmaitych staroci. Należy do niego karafka do kompletu z kieliszkami, wykonana z zielonego szkła Murano. Kolejna jest pani Ewa z karafką w kształcie baśniowego ptaka, produkcji słynnej firmy Łomonosow oraz pan Maciej, który jest właścicielem zegarka kultowej marki Omega. Przedmiot ma nietypową tarczę, ponieważ zwykle nie występuje ona w kolorze czarnym, a dodatkowo zegarek nie został poddany renowacji i jego oryginalny stan sprawia, że jest łakomym kąskiem dla kolekcjonera. Ile jest wart i kto ma szansę zostać jego nowym właścicielem?

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka