2023-11-20

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Emocjonujące prezentacje

0

Wnikliwe ekspertyzy oraz emocjonująca rywalizacja o unikaty, które trafiają do studia Czwórki. Poznaj ich osobliwe historie i wycenę. Zapraszają Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz. Sprawdź, co przygotowali twórcy programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 20 listopada do piątku 24 listopada o godz. 18:00.

Poniedziałek, 20 listopada 2023
Jako pierwszy w odcinku występuje gość specjalny - pan Krzysztof Hanke, który przywiózł ze sobą specjalny podnóżek. Przedmiot występował jako rekwizyt w spektaklu „Aniołki Bercika”. O historii marki i stanie zachowania opowiada Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni, oraz wykładowczyni historii sztuki, ekspertka teorii i praktyki kolekcjonerstwa, współpracująca od lat z instytucjami kultury. Na kolejnej licytacji staje pani Patrycja oraz jej porcelanowy Napoleon na koniu. Figurka, która jest pamiątką rodzinną - została otrzymana jako prezent. Trzecią uczestniczką jest pani Joanna, której skarbami są dwie plakiety lub też obrazy przestrzenne. Przedmioty kupiono na pchlim targu, a wykonane zostały z litego drewna. O kontekście historycznym, stylu plakiet, technice wykonania, ich stanie zachowania oraz wartości rynkowej mówi Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki, oraz właścicielka galerii i domu aukcyjnego. Ostatni przed Łowcami w programie prezentuje się pan Leszek wraz z małą platerowaną żardinierą. O przeznaczeniu naczynia, stanie zachowania i wycenie przedmiotu opowiada Mariusz Kosec, koneser i marszand z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku antykwarycznym, współpracownik domów aukcyjnych i prywatnych kolekcjonerów. Na program zaprasza prowadzący Krzysztof Ibisz.

Wtorek, 21 listopada 2023
Program rozpoczyna wystąpienie pana Huberta, którego przedmiot jest prawdziwym historycznym skarbem. To świetnie zachowana mapa hrabstwa Kłodzkiego z 1681 r., która była niegdyś częścią oksfordzkiego atlasu stworzonego przez holenderskich kartografów. Oryginalny miedzioryt został odbity na papierze najwyższej klasy. Drugim gościem jest pan Karol, do którego należy drewniane biurko wykonane w stylu mid-century. Pochodzący z początku lat 60. mebel został zaprojektowany w 1959 r. przez architekta Mieczysława Puchałę. Jako kolejny przed Łowcami staje pan Piotr, który przywiózł karafkę o nietypowym kształcie wykonaną ze szkła uranowego. Jego niezwykłe właściwości prezentuje ekspert ku wielkiej uciesze prowadzącego show Pawła Orleańskiego. Karafka pochodzi z Europy Środkowej, niegdyś obiektowi towarzyszyły kieliszki. Więcej o szkle uranowym, datowaniu przedmiotu oraz o jego wartości rynkowej opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage, wielbiciel przedmiotów z ciekawą historią. Na ostatniej w odcinku aukcji występuje pani Ewa, która jest właścicielką czeskiego zestawu porcelany o specyficznej barwie i ręcznym złoceniu. Glinka z Bohemii pozwalała na wytwarzanie tzw. różowej porcelany, która wymagała bardzo konkretnej receptury, zazdrośnie strzeżonej przez wytwórnie. Kogo może urzec ten artefakt?

Środa, 22 listopada 2023
Jako pierwsza swój skarb prezentuje pani Monika, która przywiozła pamiątkę rodzinną konkretnych rozmiarów. Jest to kasa rejestrująca Anker Werken pochodząca ze sklepu dziadka, który pracował w Cieszynie w latach 30. Przedmiot jest produkcji niemieckiej i wykonano go z malowanej stali i mosiądzu. O użytych materiałach, stanie zachowania i wartości przedmiotu opowiada Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki i programista mikrokontrolerów, prowadzący autorski internetowy kanał popularnonaukowy. Bohaterem drugiej aukcji jest pan Grzegorz wraz ze swoimi lampkami. Zostały kupione na targu staroci w Austrii. Pochodzący ze Szwecji design lampy stołowej „Kobra” otrzymał prestiżową nagrodę IF w 1975 r. Kolejnym gościem jest pan Miłosz, do którego należy drewniany fotel fryzjerski z dawnych lat. Ostatnim uczestnikiem programu jest pan Maciej. Jego skarb to międzywojenny samouczek, który był częścią korespondencyjnego kroju i szycia odzieży. Znaleziony w zakupionym mieszkaniu w szafie zestaw jest datowany na lata 20. i 30. Ile jest wart ten unikat? Czy może zachwycić prowadzącego program Krzysztofa Ibisza?

Czwartek, 23 listopada 2023
Program rozpoczyna pan Tadeusz z Lublina, który do programu przywiózł cztery oprawy ze spółdzielni „Przyszłość” w Sosnowcu, wykonane w stylu loftowym. Zachwycony prowadzący Krzysztof Ibisz prosi o ekspertyzę i wycenę eksperta, którym jest Maciej Szymaniak - historyk sztuki, znawca designu i malarstwa. Po zabiegach renowacyjnych lampy przemysłowe z lat 70. nadal działają. Ile są warte? Kolejna sprzedająca wzięła ze sobą do programu skórzany płaszcz. Nowy i jeszcze z metką „moda polska” przeleżał w szafie mamy od czasów PRL-u. O historii mody oraz o wartości tego skarbu opowiada Kora Tea Kowalska - archeolożka, kulturoznawczyni, wykładowczyni historii sztuki oraz ekspertka teorii i praktyki kolekcjonerstwa, współpracująca od lat z instytucjami kultury. Kogo z Łowców może zachwycić? Ponadto w programie możemy zobaczyć dwa fotele ufo, jeszcze z zapachem z poprzedniej epoki oraz obrazek Wiesławy Szymoniak ilustrujący życie wsi. Jakie kryją historie?

Piątek, 24 listopada 2023
Ostatni odcinek w tygodniu prowadzi Paweł Orleański i jako pierwszą gości panią Monikę, która do programu przywiozła ręcznie malowaną porcelanową zastawę stołową na 12 osób, składająca się z 48 elementów. Zestaw z lat 60. o nazwie „Wawel” projektu Edmunda Ruszczyńskiego należał do jej babci. O historii manufaktury porcelany z Wałbrzycha, stylu dekoracji zastawy, stanie zachowania i wartości opowiada Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy.  Kolejna swój skarb prezentuje pani Gabriela. Przywiozła dwa duńskie zielone krzesła z tworzywa, które zostały kupione w latach 80. Następnie na licytacji pojawia się pani Monika. Jej przedmiot to odziedziczony po babci i dziadku gobelin przedstawiający kwiaty. Wykonany z wełny w 1989 r. w Pułtusku przez Spółdzielnię Twórczości Kurpiowskiej gobelin o tytule „Maj” został zaprojektowany przez Irminę Jasek. Jako ostatnia w odcinku przed Łowcami występuje pani Julia. Przywiozła interesującą papierośnicę, która jest ozdobiona motywami znaków zodiaku. Ile jest warta ta perełka?

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka