2023-10-30

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Pasjonujące historie perełek

0

Wnikliwe ekspertyzy oraz emocjonująca rywalizacja o unikaty, które trafiają do studia Czwórki. Poznaj ich osobliwe historie i wycenę. Zapraszają Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz. Sprawdź, co przygotowali twórcy programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 30 października do piątku 3 listopada o godz. 18:00.

Poniedziałek, 30 października 2023
Na tydzień pełen unikatów zaprasza gospodarz odcinka Paweł Orleański. Jako pierwsza występuje pani Beata z tajemniczym zestawem ceramicznych przedmiotów zaprojektowanych przez angielską artystkę Lornę Bailey. Zagadkowe obiekty to... nietypowe cukiernice i figurka, utrzymane w bardzo charakterystycznym stylu. Następny uczestnik, pan Janusz, do programu przywozi szklany komplet z dawnej Czechosłowacji - między innymi wazon pieszczotliwie nazywany „Batmanem” przez małżonkę sprzedającego. Kolejna uczestniczka, pani Katarzyna, przyjechała prosto z Włoch. Jej skarb to dwie lampki-duszki wykonane ze szkła Murano. Na ostatniej aukcji występuje pani Karolina ze srebrną bransoletką z serii „Rafa koralowa” Rytosztuki z lat 80. Ile są warte te perełki?

Wtorek, 31 października 2023
W odcinku, który prowadzi Paweł Orleański, rozpoczyna pani Maria, która przyjechała z kolekcją 60 krawatów, należących niegdyś do jej męża, który zbierał je przez całe lata. Duża część z nich jest jedwabna i została zaprojektowana przez topowych projektantów. O historii męskiej mody i krawatów oraz stanie zachowania i wartości kolekcji opowiada Jakub Naumiuk - rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage, wielbiciel przedmiotów z ciekawą historią. Następne skarby to: należący do pana Karola polifon w drewnianej skrzynce, złoty zegar kominkowy z motywem figuralnym muzy oraz dwa nietypowe świeczniki, mogące służyć jako standardowy lichtarz lub jako kinkiety. Kogo z Łowców zachwycą?

Środa, 1 listopada 2023
Pierwszym gościem odcinka jest pan Jakub, którego przedmiot już na początku rodzi wiele pytań. Dzban na wino w stylu rokoko posiada zjawiskowe srebrne okucia. Rozwiązania zagadki daty pochodzenia i wyceny podejmuje się Mariusz Kosec, koneser i marszand z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku antykwarycznym, współpracownik domów aukcyjnych i prywatnych kolekcjonerów. Na następnej aukcji występuje pan Artur oraz jego różowy telefon w kształcie Chevroleta. Trzecim gościem jest pan Ryszard, do którego należy nietypowy, dwukolorowy wazon a ostatnim gościem odcinka - pan Dominik, którego skarbem są modernistyczne krzesła z Włoch z lat 80. o których nieco więcej opowiada Przemek Krupski, właściciel krakowskiego sklepu vintage i kulturoznawca, miłośnik modernizmu i włoskiego designu. Na odcinek zaprasza prowadzący show Krzysztof Ibisz.

Czwartek, 2 listopada 2023
Pierwszą gwiazdą odcinka jest serwis kawowy na sześć osób z lat 20. lub 30. pochodzący z Wałbrzycha, z fabryki Carla Tielscha. Następnym unikatem okazuje się figurka jeża. Perełka w postaci uroczego zwierzątka to jednocześnie zestaw sześciu popielniczek z lat 60. Autorem kultowego projektu wykonanego z patynowanego mosiądzu jest austriacki artysta Walter Bosse. Na trzeciej licytacji występuje pani Maria oraz jej cztery krzesła, które kupiła na targu staroci. Meble z lat 70. pochodzą z Niemiec, z fabryki Brune - słynącej z mebli biurowych. Niebieska tkanina wpada w oko, a zszywki tapicerskie pomagają w datowaniu. Jako ostatnia przed Łowcami oraz Krzysztofem Ibiszem staje pani Weronika, która przywiozła sześć pozłacanych talerzy z motywem marynistycznym. Czyje serce skradną?

Piątek, 3 listopada 2023
Tydzień unikatów zamyka gospodarz Paweł Orleański wraz z panią Paulą, która jest właścicielką kompletu Thonet. W jego skład wchodzi stolik, ława, krzesło i stołek. Następnym gościem na licytacji jest pan Inez. Należy do niego lampa o charakterystycznym pomarańczowym kolorze, kształtem nieco przypominająca dynię. Przedmiot pochodzi ze Szwecji, chociaż kupiono go na targu staroci w Lublinie. Jako kolejny przed Łowcami staje pan Maciej. Jego unikat to zbiór projektów fabrycznych damskiego obuwia. Rysunki wykonane odręcznie z użyciem tuszu przedstawiają projekty kolekcji wykonane dla fabryki Skogar w latach 70. Projekty zakupiono blisko 15 lat temu na aukcji. Ostatnim gościem programu jest pan Norbert z bujanym fotelem, dzięki któremu wraz z prowadzącym możemy przenieść się w świat wspomnień z dzieciństwa.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka