2023-11-13

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Wartościowe przedmioty

0

Wnikliwe ekspertyzy oraz emocjonująca rywalizacja o unikaty, które trafiają do studia Czwórki. Poznaj ich osobliwe historie i wycenę. Zapraszają Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz. Sprawdź, co przygotowali twórcy programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 13 listopada do piątku 17 listopada o godz. 18:00.

Poniedziałek, 13 listopada 2023
W odcinku rozpoczynającym tydzień, jako pierwszy występuje pan Andrzej z miśnieńskimi naczyniami, które kupił w antykwariacie. O historii wytwórni w Miśni, przeznaczeniu naczyń i ich wartości opowiada Marek Kruczek - członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy, jak również miłośnik i ekspert w dziedzinie ceramiki. Kolejnym licytowanym w programie skarbem jest należący do pani Edyty drewniany wózek. Następny unikat to szklany wazon wykonany według projektu Józefa Podlaska. Naczynie nazywane przez kolekcjonerów „słojem” powstało w latach 70. w Hucie Szkła Gospodarczego „Zawiercie” i występowało w różnych wersjach kolorystycznych. Na ostatniej licytacji odcinka zobaczymy panią Martę i jej niemiecki zestaw kawowo-obiadowy „Summer day” marki Villeroy-Boch składający się z 72 elementów. Kolekcja była składana latami, fragment po fragmencie. O tym, czym jest vitro porcelana i co ją cechuje oraz tajemnice poszczególnych perełek wraz z ekspertami odkrywa Krzysztof Ibisz.

Wtorek, 14 listopada 2023
Na odcinek zaprasza Paweł Orleański, przedstawiając pierwszego gościa - pana Henryka z szezlongiem z Liverpoolu. Mebel w stylu wiktoriańskim, pochodzący z pierwszej dekady XX wieku, trafił do sprzedającego w nie najlepszym stanie, dlatego został poddany renowacji. Poziom jego komfortu osobiście przetestuje prowadzący oraz ekspert, Daniel Stoiński - kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła, jak również właściciel autorskiej pracowni renowacji mebli oraz sklepu z powojennym designem. Kolejny skarb w programie to należący do pana Marka francuski zestaw kawowy złożony z młynka i trzech aluminiowych pojemników. Następny uczestnik, pan Grzegorz, do programu przywiózł zestaw walizek wykonanych na licencji znanego domu mody w latach 60. XX wieku. Na ostatniej aukcji występuje pani Paulina z drewnianymi figurkami, przedstawiającymi hiszpańskich władców: Izabelę Kastylijską i Ferdynanda II Aragońskiego. Podczas poprzedzającej licytację ekspertyzy o pochodzeniu tego skarbu i fałszywych tropach w badaniu historii przedmiotów opowiada Kora Tea Kowalska. Kogo z Łowców urzeknie?

Środa, 15 listopada 2023
Swoje skarby jako pierwszy prezentuje pan Bartek, który przyjechał wraz z interaktywnym robotem Empire - Monster. Nieco demoniczna zabawka rusza się, świeci i wydaje dźwięki, jest zatem w pełni sprawna, mimo daty powstania na Tajwanie w 1985 r. O inspiracji kultową Godzillą, znaczeniu kulturowym robotów w różnych krajach, stanie zachowania i wartości zabawki opowiada Kora Tea Kowalska. Jako drugi przed Łowcami staje pan Tomasz. Należy do niego metalowa plakieta przedstawiająca kobietę - personifikację zmierzchu. Następnym gościem na aukcji jest pan Jakub, którego własnością jest znaleziona w piwnicy mandolina. Instrument pochodzi z początku XX w. i niegdyś grał na niej pradziadek pana Jakuba, który był częścią Orkiestry Mandolinistów w Zawierciu. Jako ostatnia w programie występuje pani Krystyna, której skarbem są dwa porcelanowe naczynia z pokrywami o bogatym kobaltowym kolorze. Postarzana waza oraz amfora były stylizowane na styl rokoko. Ile mogą być warte te precjoza? Na odcinek zaprasza gospodarz show Krzysztof Ibisz.

Czwartek, 16 listopada 2023
Paweł Orleański gości w studio Czwórki pierwszego sprzedającego - pana Szymona, który przyjechał wraz z kolekcjonerskim modelem Mercedesa z 1936 r. Obiekt wykonano ręcznie w latach 90. z ponad 230 części w skali 1:24 i każdy detal odzwierciedlono, łącznie z silnikiem. Użyto odpowiedniej tapicerki i wykładziny, co prowadzący i ekspert oddają dogłębnym oględzinom. O datowaniu przedmiotu, stanie zachowania i wartości Mercedesa opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage, wielbiciel przedmiotów z ciekawą historią. Ponadto w odcinku: kieliszki z lat 70. wykonane według projektu Zbigniewa Horbowego, stare lustro toaletowe z Norblina oraz drewniany fotel bujany. Co ciekawe, sprzedająca posiada oryginalny rachunek za zakup drewnianego mebla z 1984 r. Ile jest wart dzisiaj? Ocenia i wycenia ekspert Krystyna Łuczak-Surówka. 

Piątek, 17 listopada 2023
W ostatnim w tygodniu odcinku występuje pan Jakub, który prosto z Włoch przywozi lampę ze szkła Murano. Przypominający na pierwszy rzut oka zjawiskowy wazon przedmiot pochodzi ze słynnego zagłębia rzemieślniczego z okolic Wenecji. Następna uczestniczka pani Wiesława, do programu przyniosła pamiątkę rodzinną - garnitur do ciasta z Włocławka z lat 50., który w jej domu wykorzystywano podczas specjalnych okazji. Kolejny skarb w programie to zestaw sześciu pocztówek, na których widnieją karykatury „Orłów” Górskiego z 1977 r. autorstwa Edwarda Ałaszewskiego. Artysta sam był sportowcem i głównym tematem jego prac był właśnie sport. Na koniec występuje pan Krzysztof z pamiątką rodzinną otrzymaną po dziadku - kryształowym kielichem masońskim pochodzącym z XIX wieku. Ekspertyzy i wyceny tego skarbu dokona Krystyna Łuczak-Surówka a odcinek prowadzi niezawodny Paweł Orleański.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka