2023-11-06

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Telewizyjny dom aukcyjny

0

Wnikliwe ekspertyzy oraz emocjonująca rywalizacja o unikaty, które trafiają do studia Czwórki. Poznaj ich osobliwe historie i wycenę. Zapraszają Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz. Sprawdź, co przygotowali twórcy programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 6 listopada do piątku 10 listopada o godz. 18:00.

Poniedziałek, 6 listopada 2023
W odcinku, który prowadzi gospodarz Paweł Orleański, jako pierwsza występuje pani Marta, do której należy wazon art deco pochodzący z huty szkła „Józefina”. Wazon powstał w latach 30., oszlifowane szkło kryształowe zostało ozdobione srebrem galwanizowanym. Następny sprzedający, pan Paweł, przyjechał z nietypowym eksponatem - nocnikiem z pozytywką... O dziejach przedmiotu, jego stanie zachowania i wartości rynkowej, po upewnieniu się, że pod kątem muzycznym obiekt jest sprawny do dziś, opowiada Jakub Naumiuk. Ponadto w programie posrebrzana mosiężna żardiniera, czyli naczynie do kwiatów, które miało zapewnić namiastkę ogrodu we wnętrzu domu oraz porcelanowy serwis do kawy z Włoch, który sprzedająca otrzymała w prezencie od męża. Ile mogą być warte te unikaty? 

Wtorek, 7 listopada 2023
Program rozpoczyna Pani Joanna, która prezentuje swój skarb pod okiem prowadzącego Krzysztofa Ibisza, a jest to złoty pierścionek z turkusem - pamiątka rodzinna, która ze względu na swoje okazałe rozmiary nie była prawie wcale noszona. Misterna oprawa z 14-karatowego złota ma polską puncę, co świadczy o tym, że pierścionek został sprowadzony w latach 1963-1986, natomiast jego forma sugeruje lata 70., o czym podczas ekspertyzy więcej opowiada Urszula Prus. Możemy zobaczyć także młynek do kawy z 1988 r., znaleziony w trakcie porządków w piwnicy, stolik wykonany w stylu art deco oraz nietypowy żyrandol z przełomu lat 70. i 80 ze Spółdzielni Inwalidów Nowa Huta. Które z perełek urzekną Łowców?

Środa, 8 listopada 2023
Na początek występuje pan Andrzej z niemieckim kufrem podróżnym, pochodzącym prawdopodobnie z dwudziestolecia międzywojennego lub z lat 40. Kolejna uczestniczka, pani Maria, na licytację przywiozła otrzymaną w spadku po mamie-pasjonatce kolekcję siedemnastu filiżanek do kawy, z których najstarsza pochodzi sprzed II wojny światowej i wykonana jest w stylu secesyjnym. Następny skarb w programie to duński stół rozkładany na 12 osób, pochodzący z wytwórni Skovby. Na koniec pani Mirela, która na licytację przynosi nietypowe kieliszki ze szkła sodowego. O formie i wartości kieliszków oraz o hucie szkła „Hortensja” w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie powstały one w latach 70. opowiada podczas ekspertyzy Maciej Szymaniak - historyk sztuki, kolekcjoner, znawca designu i malarstwa, jak również rzemieślnik artysta i renowator mebli. Gospodarzem show jest Paweł Orleański.

Czwartek, 9 listopada 2023
W tym odcinku „Łowcy skarbów. Kto da więcej” jako pierwszy gość pojawia się pan Jacek. Jego przedmiot to nietypowy szklany wazon przypominający butlę ze szkła technicznego. Przedmiot został zaprojektowany przez Marię Veltuzen-Nagrabecką i był wykonany w 1987 r.  Na następnej aukcji stanie po raz kolejny w programie pan Krzysztof, tym razem z zegarem z lat 50. lub 60. Przedmiot został kupiony w Szwecji, a inspiracją był rokokowy styl francuski - kartel. Oryginały odlewano z mosiądzu, a ten egzemplarz został wykonany ręcznie z drewna liściastego i pokryty płatkami złota oraz w niektórych miejscach wypolerowany. Następnie swój skarb prezentuje pan Adrian. Należy do niego zakupiona na targu staroci porcelanowa figurka przedstawiająca parę z pieskiem. Grupa figuralna ma również nietypowe, koronkowe elementy wykonane z porcelany. Show prowadzi Krzysztof Ibisz.

Piątek, 10 listopada 2023
Na zakończenie tygodnia odcinek, który prowadzi Paweł Orleański, a w nim: fajansowa figura niedźwiedzia polarnego powstała w latach 30. według projektu Franciszka Kalfasa oraz trzy damskie torebki w bardzo dobrym stanie. Pierwsza, biała torebka powstała w latach 50. dla firmy, której korzenie sięgają połowy XIX w. Kolejna, brązowa torebka Diora z lat 80. jest klasycznym przykładem designu tamtego okresu i można ją było nosić na trzy sposoby. Ostatnia, wieczorowa, szyta ręcznie torebka z piórkami z lat 80 lub 90. to ciekawy egzemplarz, który niegdyś należał do eleganckiej kobiety. Kolejny przedmiot, który pojawia się na licytacji jest pamiątką rodzinną pana Filipa - termodzbanek, otrzymany po prababci. Nietypowy przedmiot wykonano prawdopodobnie w Niemczech w latach 30. lub 40. w stylu art deco. Na koniec występuje pan Bogdan z zegarem kominkowym kupionym na wyprzedaży w Anglii, a powstałym prawdopodobnie w 1882 r. w Stanach Zjednoczonych, w Nowym Jorku.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka