2023-05-24

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Coś niespotykanego

0

Świat miłośników unikatów, perełek sztuki, wnikliwych ekspertyz i licytacji w Czwórce. W odcinku programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” emitowanym 24 maja do zdobycia szachy wietnamskie, obraz z kwiatami, wazon i zestaw sztućców. Który z przedmiotów skrywa najciekawszą historię? Co najbardziej urzeka prowadzącego, Pawła Orleańskiego?

Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatgo.pl.

Sztuka gry
Pierwsza uczestniczka pani Karolina przywiozła do programu szachy i jednocześnie backgammon, pochodzące z Hanoi. Jest to bardzo ozdobny wietnamski zestaw gier „3 w 1”, który został wyprodukowany na eksport w latach 70. Kaseta jest drewniana i pokryta laką, oraz ręcznie zdobiona motywami inspirowanymi sztuką japońską. O historii tej konkretnej gry, różnicach między kością słoniową a bawolą, symbolice dekoracji, oraz o wartości rynkowej zestawu opowiada Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni, oraz wykładowczyni historii sztuki, ekspertka teorii i praktyki kolekcjonerstwa, współpracująca od lat z instytucjami kultury.

„Panna Młoda”
Kolejnym gościem jest pan Marek, do którego należy flakon „Panna Młoda” z lat 70. z Krakowskiego Instytutu Szkła. Projektantem wazonu jest prof. Jerzy Słuczan-Orkusz i powstały one w rozmaitych barwach, na dodatek miały być przedmiotem użytku codziennego, a nie tylko spełniać funkcję dekoracyjną szkła artystycznego. Więcej tajemnic zdradza Maciej Szymaniak, historyk sztuki, kolekcjoner, znawca designu i malarstwa, jak również rzemieślnik artysta i renowator mebli.

Kwiaty w wazonie
Obraz odziedziczony po babci to skarb, z którym do studia Czwórki zawitał pan Jakub. Malowidło pędzla pochodzącej z Wrocławia malarki Małgorzaty Młodnickiej przedstawia martwą naturę z kwiatami i zostało namalowane z użyciem farb olejnych na płótnie. Michał Niesiołowski, antykwariusz z 28-letnim stażem wycenia i ocenia styl, kompozycję i stan zachowania dzieła.

Komplet sztućców
Jako ostatni na licytacji pojawia się pan Dawid. Należą do niego srebrne łyżeczki i łopatka do tortu, które kupił na wyprzedaży garażowej w Norwegii. Zestaw jest skompletowany z różnych elementów, które pochodzą z różnych miejsc i okresów. O datowaniu, użytych materiałach i wartości nietypowego zestawu mówi Urszula Prus - ekspertka, członek Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich i biegły sądowym z zakresu wyceny biżuterii i kamieni szlachetnych.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka