2023-05-23

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Pociąg do unikatów

0

Niczym zawiadowca stacji Paweł Orleański prezentuje w odcinku emitowanym 23 maja pełne uroku lampy kolejowe. Ponadto możemy zobaczyć samowar, grę „Mastermind” oraz książkę „Piłsudski na Syberii”. Ile są warte te precjoza? Jak przebiegają ekspertyzy? Które znajdą nowy dom u miłośników antyków i znawców sztuki? Oglądaj program „Łowcy skarbów. Kto da więcej” od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce!

Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatgo.pl.

„Józef Piłsudski na Syberii”
Jako pierwszy w odcinku występuje pan Andrzej. Należy do niego książka z 1936 r. o tytule „Józef Piłsudski na Syberii” autorstwa Mieczysława Lepeckiego, która opowiada o młodości historycznej postaci. Książka, a raczej księga, zawiera również znakomite ilustracje. O kulisach powstania publikacji, grafikach i faksymiliach w niej użytych, wydawnictwie i wartości rynkowej unikatu opowiada Michał Niesiołowski, antykwariusz z 28-letnim stażem.

Bogato zdobiony prezent
Drugi uczestnik pan Marcin przywiózł do programu samowar otrzymany w prezencie przez małżonkę. Bogato zdobiony, niklowany sprzęt należy do późniejszych generacji, o czym świadczy jego budowa i sposób podgrzewania wody. Najprawdopodobniej pochodzi z Rosji, z przełomu XIX i XX w. O historii tych urządzeń i tradycji picia herbaty, stanie zachowania i wycenie mówi Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa.

Wyposażenie dawnego pociągu
Następny unikat to niemieckie lampy kolejowe należące do pana Andrzeja. Niegdyś sygnalizowały koniec składu pociągu. Najprawdopodobniej pochodzą w przybliżeniu z 1988 r. i w oryginale wymagały nafty. Przywiezione do studia sztuki egzemplarze zostały przystosowane do instalacji elektrycznej. Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki i programista mikrokontrolerów, prowadzący autorski internetowy kanał popularnonaukowy zdradza więcej tajemnic o funkcji lamp, datowaniu i ich wartości.

„Mistrz Logiki” i „Mastermind”
W finałowej licytacji możemy zobaczyć jedne z pierwszych gier logicznych. Do studia Czwórki przywiózł je pan Krystian. Jego skarb to pierwsze polskie wydanie gry „Mistrz Logiki” oraz kieszonkowy „Mastermind”. Pochodzą one z lat 70. i należały do mamy uczestnika, a obecnie są przedmiotami kolekcjonerskimi. O historii wydawców gier, oryginalności większego wydania i wartości rynkowej przedmiotów mówi Maciej Szymaniak, historyk sztuki, kolekcjoner, znawca designu i malarstwa, jak również rzemieślnik artysta i renowator mebli.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka