2023-05-17

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: W zakamarkach

0

Pochowane po strychach i piwnicach unikaty brylują na licytacjach w Czwórce. Czym zaskakują widzów w odcinku emitowanym 17 maja eksperci? Możemy dowiedzieć się podczas wnikliwej analizy aparatu, zestawu marki Fiat, porcelanowej papierośnicy i plakatu Reksia. Ile są warte te precjoza? Które zachwycają prowadzącego program „Łowcy skarbów. Kto da więcej” Pawła Orleańskiego?

Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatgo.pl.

Uwaga zdjęcie!
Pierwszy gość odcinka, pan Przemysław, przywiózł aparat wielkoformatowy Agfa Standard produkowany między rokiem 1927 a 1934. Jest to „najmniejszy wielki format”, który robi zdjęcia z wykorzystaniem szklanych płyt. O stanie zachowania, datowaniu aparatu i wartości rynkowej zestawu opowiada Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki i programista mikrokontrolerów, prowadzący autorski internetowy kanał popularnonaukowy.

Zestaw miłośnika motoryzacji
Gratka dla fanów samochodów - zestaw Fiat to kolejny przedmiot wystawiony na licytację. Pan Dominik posiada komplet, w skład którego wchodzą talerze z Fabryki Samochodów Małolitrażowych, medal oraz książeczka-zaproszenie do odbioru auta. Medal powstał z okazji wyprodukowania dwóch milionów fiatów w Polsce w 1987 r. Ekspertyzę przeprowadza Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa, a także współpracownik największej polskiej platformy sprzedającej design.

Popielniczka z klasą
Następną uczestniczką jest pani Janina. Jej skarb to porcelitowa popielnica „pikasiak” z Chodzieży. Jest to pamiątka rodzinna i ze względu na swój urokliwy wygląd nie była używana. „Pikasiaki” w latach 50. były wzorowane na malarstwie abstrakcyjnym, w tym dziełach Picassa - stąd pochodzi ta nazwa. O technice dekoracji, historii wytwórców i wartości popielnicy mówi Maciej Szymaniak, historyk sztuki, kolekcjoner, znawca designu i malarstwa, jak również rzemieślnik artysta i renowator mebli.

Bajkowa ilustracja
W finale odcinka plakat Reksia Wybawcy z 1977 r. przywieziony przez panią Monikę. Egzemplarz pochodzi z jej prywatnej kolekcji. Autorka grafiki to Hanna Bodnar, która wyróżnia się dzięki swojemu stylowi i kresce. Wycenia i ocenia Michał Niesiołowski - antykwariusz z 28-letnim stażem. Którego z Łowców najbardziej zachwyca ten unikat?

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka