2023-05-16

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Smak wygranej

0

Walka o unikaty. W odcinku emitowanym 16 maja toczy się pojedynek o wyjątkowe precjoza. W studiu programu porcelanowa figura, fotel, żakardowa tkanina oraz kosmetyczny zestaw podróżny. Jak przebiegają ekspertyzy? Ile są warte? Które zachwycają prowadzącego Pawła Orleańskiego? „Łowcy skarbów. Kto da więcej” od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 na antenie Czwórki!

Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatgo.pl.

Grupa figuralna
Pierwszą uczestniczką w odcinku jest pani Jolanta. Do studia Czwórki przywiozła porcelanową figurkę, a właściwie grupę figuralną pochodzącą z Czechosłowacji i przedstawiającą scenkę dworską. Unikat ten pochodzi z lat 1960-1976 i jest charakterystyczny dla figurek RoyalDux. O dokładnym datowaniu, stanie zachowania i wartości rynkowej opowiada Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy.

Fotel „Bobi”
Fotel pochodzący z byłej Jugosławii prezentuje pani Magdalena. Należący do niej model „Bobi” był wytwarzany przez fabrykę Meblow latach 60. i 70. Użyta do produkcji gąbka nie zachowała się najlepiej, niemniej jednak egzemplarz prezentowany jest w stanie oryginalnym. Specjalista Daniel Stoiński zdradza więcej szczegółów o specyfikacji mebla, użytych materiałach oraz stanie zachowania.

Luksusowy materiał
Pan Tomasz jest właścicielem żakardowej tkaniny dekoracyjnej przypisywanej Helenie Bukowskiej-Szlekys, współzałożycielce Spółdzielni ŁAD. Tkany na krosnach bawełniany żakard był stworzony z użyciem najnowszej w latach 40. i 50. technologii i tradycyjnych technik. O stanie zachowania, autorce i wartości tkaniny mówi Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa.

Fotel „Bobi”
Ostatnim uczestnikiem odcinka jest pan Paweł. Do programu przywiózł kosmetyczny zestaw podróżny dla mężczyzn z lat 80. Turystyczny przybornik, nazywany również neseserem, został wykonany z tworzyw sztucznych i zawiera między innymi maszynkę do golenia na żyletki polskiej produkcji. Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa, a także współpracownik największej polskiej platformy sprzedającej design wyjawia tajemnice i wycenia ten rzadko spotykany artefakt.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka