2023-05-11

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Era kolekcjonerów

0

Świat unikatowych przedmiotów poddanych wycenie ekspertów i wystawionych na emocjonujące licytacje. W emitowanym 11 maja odcinku programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” wyjątkowe precjoza na sprzedaż. Ile jest warte krzesło biurowe, złota bransoleta, pięcioramienny żyrandol oraz głośniki? Które historie najbardziej urzekają prowadzącego Pawła Orleańskiego?

Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatgo.pl.

KEVI z lat 60.
Pierwszym skarbem w odcinku jest kultowy okaz skandynawskiego wzornictwa - krzesło biurowe KEVI z lat 60. należące do pana Mateusza. Informacje o nagrodzonym projekcie autorstwa Jorgena Rasmussena, użytych materiałach i wartości tego konkretnego egzemplarza zdradza ekspert Daniel Stoiński, kulturoznawca, czeladnik, miłośnik tradycyjnego rzemiosła i właściciel sklepu z powojennym designem.

Palmy i szafiry
Kolejny unikat to złota bransoleta Art Deco z motywem palmy i szafirami, z którą wiąże się niezwykła historia. Bransoleta od czterech pokoleń pozostaje w rodzinie pani Joanny. Jej pradziadek kupił ją na Bliskim Wschodzie, kiedy odbywał służbę w szeregach armii generała Andersa i tylko dzięki bardzo sprytnemu sposobowi udało mu się przesłać ją do rodziny w Polsce. O tym, skąd bransoleta trafiła do Palestyny, ile liczy lat oraz dlaczego nie należy dawnej biżuterii polerować z patyny można dowiedzieć się z ekspertyzy Urszuli Prus, członkini Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich i biegłej sądowej z zakresu wyceny biżuterii i kamieni szlachetnych.

Zdobiony żyrandol
Pan Jacek przywiózł na licytację pięcioramienny czarny żyrandol z bogatymi mosiężnymi zdobieniami. O późnym klasycyzmie, formie przedmiotu nawiązującej do amfory i o tym, czym różnią się współczesne żyrandole od antyków, mówi Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa.

Głośniki z historią
Na koniec odcinka pan Michał z głośnikami Technics z 1981 r., po które przed laty pojechał wraz z tatą aż do Belgii. O technologii wykorzystanej w tym sprzęcie oraz o wysokości tonów głośników opowiada podczas ekspertyzy i wyceny Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki i programista mikrokontrolerów, prowadzący autorski internetowy kanał popularnonaukowy.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka