2023-05-03

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Czułym okiem

0

Wnikliwe ekspertyzy i emocjonujące licytacje w odcinku programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” emitowanym 3 maja. Do zdobycia porcelanowy kałamarz, krzesła, samowar i telefon. Jakie historie kryją oferowane precjoza? Co budzi największe emocje tytułowych poszukiwaczy cennych przedmiotów? Które perełki i osobowości zachwycają prowadzącego Pawła Orleańskiego?

Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatgo.pl.

Porcelanowe dzieło sztuki
W tym odcinku jako pierwsza występuje pani Ania z niebieskim porcelanowym kałamarzem z drugiej połowy XIX wieku ze znanej na całym świecie królewskiej wytwórni w Miśni. Dokładnego datowania i wyceny tego skarbu dokonuje Marek Kruczek - członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy.

Spółdzielnia „ŁAD”
Następnie pani Katarzyna prezentuje dwa drewniane krzesła-zydle ze Spółdzielni „ŁAD”. O pochodzących z połowy XX wieku meblach należących do klasyki designu oraz o ich historii i projektantach opowiada podczas ekspertyzy Maciej Szymaniak - historyk sztuki, kolekcjoner, znawca designu i malarstwa, jak również rzemieślnik artysta i renowator mebli.

Węglowy samowar
Kolejny skarb to należący do pana Pawła ponad stuletni carski węglowy samowar z Tuły, wykonany z niklowanego mosiądzu. Skąd tak naprawdę pochodzi tradycja parzenia herbaty w samowarach? Jaka jest szacunkowa wartość przedmiotu? Odpowiedzi zna Agnieszka Gniotek - historyk i krytyk sztuki oraz właścicielka galerii i domu aukcyjnego.

Zabytkowy telefon
W końcowej licytacji Łowcy rywalizują o należący do pana Jarosława angielski ceramiczny telefon stacjonarny z lat 80. Historie dotyczące kalkomanii i impulsów przybliża Adam Śmiałek - profesjonalny projektant elektroniki i programista mikrokontrolerów, prowadzący autorski internetowy kanał popularnonaukowy. Jaka jest wartość rynkowa przedmiotu i czy pokrywa się z uzyskaną w programie kwotą?

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka