2023-04-26

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Wiedza i rozrywka

0

Program łączący erudycję ekspertów i emocje związane z licytacjami unikatów. Jakich tym razem? W odcinku emitowanym 26 kwietnia przedmiotem wnikliwej ekspertyzy są porcelana z Miśni, zabawki z okresu PRL, szkło artystyczne oraz fotel lekarski. Które zachwycają prowadzącego program Pawła Orleańskiego? Ile są warte? Oglądaj program „Łowcy skarbów. Kto da więcej” od poniedziałku do piątku o godz. 18:00.

Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatgo.pl.

Porcelana z Miśni
Do programu zgłosiła się pani Grażyna z wyjątkową niebiesko-białą porcelaną z Miśni. Zestaw składa się z wazy, patery, oraz dzbanka herbacianego. Sam wzór „cebulowy” datowany jest na rok 1739, ale ekspert pomaga dostrzec poszlaki sugerujące, że wyprodukowano te egzemplarze po odsprzedaniu praw do wzoru. Marek Kruczek opowiada nieco więcej o sekretach miśnieńskiej porcelany, gatunkach i nacięciach, oraz o wartości rynkowej.

„Zezolki"
Kolejni bohaterzy odcinka to żółty kotek i misia z czasów PRL należące do pana Filipa. Prowadzący pieszczotliwie mianował je „zezolkami” i wraz z ekspertem debatują nad potencjałem tych zabawek jako przytulanek. Okazuje się, że dziadek sprzedającego pracował niegdyś przy składaniu tych zabawek i przez niego trafiły do rodzinnych zbiorów. Wyceny podejmuje się Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa, a także współpracownik największej polskiej platformy sprzedającej design.

Fotel lekarski
Jako trzeci występuje pan Alex, do którego należy fotel lekarski, który trafił w ręce rodziny również przez dziadka. Mebel spędził trochę czasu jako element wyposażenia domowego biura. Model tego konkretnego fotela zaczął być produkowany w 1972 roku w Żywieckiej Fabryce Sprzętu Medycznego. O charakterystyce projektu, użytych materiałach oraz o potencjalnej cenie mówi Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa.

Mini kolekcja
Finalna licytacja dotyczy kilku sztuk żółtego szkła artystycznego. Zostają wystawione przez panią Marię. Mini kolekcja projektu Tadeusza Szymańskiego pochodzi z Huty Szkła „Wołomin”, gdzie produkowano słynne szkło żaroodporne. Pochodzi prawdopodobnie z przełomu lat 60. i 70. Po raz kolejny w programie emitowanym 24 kwietnia ekspercką wiedzą dzieli się Krystyna Łuczak-Surówka.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka