2023-05-10

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Cenne zbiory

0

Miłośnicy wyjątkowych przedmiotów zapraszają na emocjonujące licytacje. Które z przedmiotów programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” emitowanego 10 maja mogą dostać drugie życie? Nietypowa lampka, stara komoda, talerz fajansowy czy mosiężna waga? Jakie historie urzekają miłośników sztuki i prowadzącego Pawła Orleańskiego? Oglądaj od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatgo.pl.

Formuła 1
Pierwszym gościem programu jest pan Marek, który przywiózł ze sobą austriacką lampkę z Formuły 1, przedstawiającą słynnego kierowcę Nikiego Laudę w jego bolidzie. Kupiona na pchlim targu perełka pochodzi z lat 70. i designem przypomina hełm rajdowy. O producencie, szczegółach projektu i historii rajdowca, oraz o wartości lampki opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa, a także współpracownik największej polskiej platformy sprzedającej design.

Uratowana komoda
Kolejnym unikatem jest komoda z fabryki Tatra z lat 60. należąca do Pana Krzysztofa. Mebel powstał według projektu Franciszka Jiraka z Czechosłowacji. Komoda została uratowana ze śmietnika i odrestaurowana przez uczestnika. O fabryce, cechach przedmiotu i jego stanie zachowania, i również o jego wycenie mówi Daniel Stoiński, kulturoznawca, czeladnik, miłośnik tradycyjnego rzemiosła oraz właściciel sklepu z powojennym designem.

„Daj Boże Szczęście”
Kolejny Pan Krzysztof zjawił się w studio z fajansowym talerzem z Włocławka z inskrypcją „Daj Boże Szczęście”. Kupiony kilkadziesiąt lat temu od znajomego talerz unikat jeszcze z czasów Królestwa Polskiego, z końca XIX lub początku XX wieku. Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa zdradza tajemnice jego detali, zdobień oraz motywów dekoracyjnych. Ile jest warta ta perełka?

Na wagę złota
Na ostatnią licytację przybyła Pani Jolanta, która do programu przywiozła podwójną mosiężna wagę laboratoryjną. Analizę stylu zdobień, użytych materiałów, stanu zachowania i wycenę przeprowadza Leszek Klein, historyk techniki i miłośnik wszystkiego, co powstało z mosiądzu, ma szalki i służy do ważenia.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka