2023-05-09

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Stan zachowania

0

Emocjonujące licytacje unikatów na antenie Czwórki! Jakich tym razem? W odcinku emitowanym 9 maja przedmiotem wnikliwej ekspertyzy są kropielnica, narty, zestaw talerzy oraz porcelanowe czajniczki. Ile są warte? Które zachwycają prowadzącego program Pawła Orleańskiego? Oglądaj program „Łowcy skarbów. Kto da więcej” od poniedziałku do piątku o godz. 18:00.

Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatgo.pl.

Neogotycka kropielnica
Pierwszym uczestnikiem odcinka jest pan Sony. Należąca do niego kropielnica z tryptykiem z XIX w. przedstawia m.in. Joannę d’Arc. Oznaczenia na odlewie wskazują na lata 1880-1890. Niezwykły przedmiot bardzo zainteresował prowadzącego, szczególnie że jest utrzymany w stylistyce neogotyckiej. Więcej o unikacie, technice wykonania, datowaniu i wartości rynkowej opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa.

Szekspirowskie czajniczki
Pan Robert przywiózł do studia trzy porcelanowe czajniczki z lat 80. z angielskiej firmy Sadler. Zostały zakupione na targu staroci. Komplet jest udekorowany scenami z trzech sztuk Wiliama Szekspira: „Hamleta”, „Romea i Julii” oraz „Snu nocy letniej”. Więcej tajemnic o historii firmy i jakości wykonania zdradza Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa, a także współpracownik największej polskiej platformy sprzedającej design.

Zakopiańskie narty
Pani Hanna z Gdańska przywiozła do programu narty „Sudety”, pochodzące z wytwórni Zakopane. O historii fabryki, stanie zachowania i wycenie sprzętu mówi Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni oraz wykładowczyni historii sztuki, ekspertka teorii i praktyki kolekcjonerstwa, współpracująca od lat z instytucjami kultury.

Garnitur do ciasta
Ostatnim gościem odcinka pan Tomasz. Na licytację przywiózł zielony garnitur do ciasta z Ćmielowa. Talerze zostały kupione na targu staroci w Radomiu na prezent, jednak obdarowana osoba - małżonka - nie była nim oczarowana. Znajduje się na nich sygnatura Haliny Scholzówny i rok produkcji: 1960. Malatura prawdopodobnie ma powiązania z Cepelią, na co wskazuje ekspertyza Marka Kruczka, członka Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka