2023-01-19

„Łowcy skarbów. Kto da więcej” - odcinek 69: Znaki czasu

0

Unikatowe przedmioty wystawione na emocjonujące licytacje Czwórki. Figura z terakoty, krzesła, komplet talerzy i wisząca lampa to perełki w 69. odcinku programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej”. Jakie niezwykłe historie skrywają? Ile są warte? O tym opowiadają uczestnicy oraz specjaliści i eksperci produkcji. W roli prowadzącego Paweł Orleański.

Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatgo.pl.

Prządka przy pracy
Na początek pan Andrzej z Łodzi i jego skarb - figura z terakoty, której twórcą jest włoski rzeźbiarz Richard Aurili. Wyceną i oceną wartości artystycznej rzeźby zajmuje się Maciej Szymaniak, specjalista w dziedzinie designu, historyk sztuki, kolekcjoner oraz renowator mebli.

Mahoniowe krzesła
Pan Mateusz z Bochni jest właścicielem czterech krzeseł w stylu chippendale z lat 50. Ile warte są te meble, jakie są ich charakterystyczne cechy i co jest w nich wyjątkowego? O tym opowiada Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła, a także właściciel sklepu z powojennym designem.

Ażurowe wykończenia
Następny skarb to komplet talerzy z ażurowymi wzorami z wytwórni fajansu „Koło” przywieziony przez panią Kasię z Sopotu. Oceną i wyceną tego zestawu zajmuje się Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, twórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa oraz współpracownik polskiej platformy on-line sprzedającej design. Jakie liczne zastosowania ma ten uroczy zestaw?

Ręcznie kuta
Na koniec licytowana jest lampa wisząca przywieziona do programu przez pana Sławomira z Szamotu koło Poznania. Wartość artystyczną i materialną tego skarbu ocenia Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw oraz kolekcjonerka polskiego wzornictwa. Kogo zachwyca ten rzemieślniczy artefakt?

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.