2023-01-18

„Łowcy skarbów. Kto da więcej” - odcinek 68: Warte zachodu

0

Kolejny raz z pozoru zwykłe przedmioty zamieniają się w perełki. Co ciekawego przywieźli goście do studia Czwórki? Jakie historie i osobowości kryją się za tymi artefaktami? W 68. odcinku programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” patera, fotel, chanukija oraz ryngraf. Które unikaty zachwycą prowadzącego, Pawła Orleańskiego?

Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatgo.pl.

Dekoracyjna patera
Jako pierwsza występuje Monika ze Skierniewic z paterą z Włocławka „Kapelusz Picassa”. Autorką tego projektu, pochodzącego z końca lat 50., jest Elżbieta Piwek-Białoborska. Wartość artystyczną i materialną tego skarbu ocenia Jakub Naumiuk - rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa oraz współpracownik największej polskiej platformy online sprzedającej designerskie przedmioty. Ile jest wart ten nietypowy okaz?

Kręcony fotel
Kolejny w studiu Czwórki jest pan Mariusz z Kobyłki, który oferuje fotel z lat 70. ze Świebodzińskiej Fabryki Mebli, wzorowany na zagranicznych projektach. Przed licytacją wartość tego przedmiotu ocenia Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw oraz kolekcjonerka polskiego wzornictwa. Czy spodoba się Łowcom?

Świecznik żydowski
Następny uczestnik to Marek z Torunia, a jego skarb to chanukija zakupiona na szwedzkim rynku. Jak obchodzi się święto światła i jaką rolę pełni w niej świecznik? O wartości i kulturowej roli przedmiotu opowiada ekspertka Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki, właścicielka galerii i domu aukcyjnego. 

Mosiężny herb
Na koniec licytacja ryngrafu z herbem Łodzi, którego właścicielem pan Marek z Poznania. Został on wykonany ze srebra mosiądzowego. Wartość tego przedmiotu ocenia Jakub Naumiuk. Za ile wylicytują ten artefakt Łowcy? Czy kwota jest godna finału odcinka?

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.