2023-01-11

„Łowcy skarbów. Kto da więcej” - odcinek 65: Prawdziwe rarytasy

0

Pełen emocji i osobowości pierwszy telewizyjny dom aukcyjny w Czwórce od poniedziałku do piątku o godz. 18:00. 65. Odcinek programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” nie tylko trzyma w napięciu i bawi, ale jest także istną skarbnicą wiedzy i ciekawostek na temat sztuki i kultury materialnej. A w nim: kultowe krzesła, ortalionowa kurtka, wyjątkowy obraz oraz tajemnicze kieliszki. Jakie artefakty tym razem urzekną poszukiwaczy skarbów? Co zachwyca prowadzącego program, Pawła Orleańskiego?

Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatgo.pl.

Popularny model
Już na początek widzimy prawdziwy rarytas – krzesła na patencie Thoneta z pierwszej polskiej fabryki mebli giętych „Wojciechów”, założonej w 1872 roku, której produkty podbiły nie tylko polski i europejski rynek, ale trafiały także do obu Ameryk, zdobywając nagrody na krajowych i światowych wystawach. Ekspertyzę prowadzi kulturoznawca i czeladnik tradycyjnego rzemiosła, właściciel sklepu z powojennym designem - Daniel Stoiński, który zdradza też, jak sprawdzić, czy w naszych meblach żyją „drewnojady” i jak je skutecznie zwalczać.

Moda na vintage
Kolejny skarb, tak kiczowaty, że aż piękny - to lśniąca i krzykliwa ortalionowa kurtka Mercedes-Benz z lat 80. Element odzieży wzbudza ogólną fascynację. Oceny i wyceny dokonuje rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa oraz współpracownik największej polskiej platformy on-line sprzedającej design – Jakub Naumiuk, który wyjaśnia także, co w przypadku takich przedmiotów może znacząco podnieść kwotę podczas licytacji. Jaki zaskakujący bonus może zostać obiecany sprzedającemu?

Poszukiwany przez kolekcjonerów
Kolejna uczestniczka, Milena z Warszawy, oferuje Łowcom obraz Haliny Cękalskiej-Zborowskiej. Ekspertyzy dokonuje antykwariusz z 28-letnim doświadczeniem i właściciel galerii sztuki - Michał Niesiołowski, który opowiada nie tylko o skarbie, ale też o jego autorce, znanej z zupełnie innej dziedziny twórczej oraz o jej utalentowanych malarsko bliskich: mężu i siostrze bliźniaczce. Przy okazji wskazuje, jaki rodzaj obrazów, jeśli chodzi o technikę malarską, najlepiej się sprzedaje i jest najbardziej pożądany przez kolekcjonerów.

Mroczne naczynia
Na koniec pani Beata zjawia się z kompletem tajemniczych kieliszków. Jednych intrygują swoim przeznaczeniem, a innym kojarzą się z transylwańskim zamkiem, pełnią księżyca i wyciem wilków… Czy ich zagadkę może rozwiązać historyk i krytyk sztuki, właścicielka domu aukcyjnego - Agnieszka Gniotek? Odpowiedź podczas ekspertyzy, po której następuje ostatnia w tym odcinku licytacja.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.