2023-01-05

„Łowcy skarbów. Kto da więcej” - odcinek 63: Relikty przeszłości

0

Pod czułym okiem ekspertów z pozoru zwykłe rzeczy zamieniają się w skarby. W 63. odcinku programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” kultowy komputer Commodore, zagadkowa mosiężna puszka, seria talerzy oraz dziadek do orzechów. Jakie historie i emocje kryją się za tymi przedmiotami? Które zachwycają prowadzącego, Pawła Orleańskiego?

Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatgo.pl.

Fabryczny model
Na początek Kamil z Siedlec i jego skarb - kultowy już komputer Commodore Amiga 1200. Historię tej marki i jej założyciela o polskich korzeniach, Jacka Tramiela, przybliża pasjonat wszystkiego, co ma płytę główną, Leszek Klein. Ekspert ocenia także kondycję i wartość tego egzemplarza.

Seria talerzy
Damian z Nowej Kępy, przywiózł ze sobą zestaw 29 porcelanowych talerzy pochodzących z lat 90. Wartość artystyczną i materialną tego skarbu szacuje dr Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Ile jest wart ten stylowy komplet?

Prezent do królowej
Kolejny licytowany w programie skarb to przywiezione przez pana Mirosława z Łomianek mosiężne pudełeczko zwane „Puszką Księżnej Marii”. O ciekawej historii i wartości tego przedmiotu opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, twórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa oraz współpracownik polskiej platformy on-line sprzedającej design. Kogo z Łowców najbardziej interesuje ten nietypowy artefakt?

Drewniana figurka
Ostatni sprzedający to Rafał ze Strumienia, który do programu przywiózł dziadka do orzechów. Ile wart jest ten przedmiot i jaka jest jego historia? Na te pytania odpowiada ekspert Maciej Szymaniak - historyk sztuki, kolekcjoner i znawca designu i malarstwa, a także rzemieślnik-artysta. Czyje serce kradnie ten skarb?

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.