2022-09-22

„Łowcy skarbów. Kto da więcej” - odcinek 12: Sztuka kosztuje

0

Malarstwo, rzeźba w szkle i w porcelanie, a także designerski wentylator z duszą. W 12. odcinku programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” uczestnicy wystawiają na licytacje przedmioty niepozorne, lecz - jak się okazje - droższe, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Jakie historie kryją się za tymi skarbami? Co budzi największe emocje u Łowców? Które przedmioty i osobowości zachwyciły prowadzącego, Pawła Orleańskiego?

Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatgo.pl.

„Szał” w porcelanie
Żaneta Ziarek spod Warszawy ma na sprzedaż figurkę Amazonki na koniu, która wygląda trochę jak z obrazu „Szał” Władysława Podkowińskiego. Autorem tej niemieckiej, mieszczańskiej ozdoby z lat 50-60. XX wieku jest Karl Tutter. Jak widać, motyw nagiej kobiety na koniu zdecydowanie rozpala wyobraźnię artystów. Czy rozpala również wyobraźnię i otwiera portfele Łowców?

New look na płótnie
Ludwika Lewczuk z Zielonej Góry przywiozła ze sobą do studia dwa obrazy na płótnie z przełomu lat 60. i 70. XX wieku. Dzieła utrzymane są w stylu new look. Przedstawiają charakterystyczne dla tego stylu uproszczone, szablonowe grafika. Artysta-plastyk prawdopodobnie malował te obrazy, aby udekorować sklep. Czy Łowcy uznają je za dekorację godną swoich wnętrz?

Wentylacja z PRL-u
Piotr Olejniczak z Bilczy pod Kielcami wystawia na aukcję oldschoolowy wentylator. - To piękna, PRL-owska klimatyzacja - stwierdza prowadzący, Paweł Orleański. A do tego bardzo solidna. Ojciec pana Piotra wykupił wentylator z upadającej firmy, w której pracował. Działa już ponad 40 lat i wygląda na to, że będzie funkcjonował jeszcze co najmniej drugie tyle.

Drogocenna Karolinka
Łukasz Ludziński z Częstochowy jest gotów pozbyć się za odpowiednią cenę świecznika Karolinka, który odziedziczył po babci. Ten ikoniczny przykład polskiego designu znajduje się w doskonałym stanie. A trzeba podkreślić, że jest to przedmiot, który często widuje się na okładkach przewodników i katalogów. Obiekt ten jest uwielbiany przez kolekcjonerów, zwłaszcza pasjonatów szkła prasowanego i barwionego w formie.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Komentarze