2022-09-20

„Łowcy skarbów. Kto da więcej” - odcinek 10: Meblowe love

0

Designerskie krzesła, holenderski stolik kawowy oraz przedwojenne biurko. Oto wspaniała sztuka użytkowa, drewniane perły designu, które mogą stanowić ozdobą niejednego stylowego wnętrza. A do tego drogocenny ceramiczny talerz. Jakie historie kryją się za tymi przedmiotami? Co budzi największe emocje u kupujących? Kto pozyskał najwspanialszy skarb? Które przedmioty i osobowości zachwyciły prowadzącego, Pawła Orleańskiego?

Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatgo.pl.

Rzadki rarytas
Andrzej Palmowski z Łodzi przywiózł przepiękny ceramiczny talerz wykonany w fajansiarni Potockich w Rytwianach. Niezwykły okaz, który trudno znaleźć nawet na rynku antykwarycznym, a identyczny można oglądać w Muzeum Narodowym w Kielcach. Jakiej ceny można żądać za taki niezwykle rzadki przedmiot?

Sztuka, ale użytkowa
Ewa Radzikowska z Warszawy ma na sprzedaż cztery krzesła. Piękne i wygodne, z Czechosłowacji, wyprodukowane w fabryce Soběslav z wytrzymałego drewna bukowego. Znakomicie się zakonserwowały, ponieważ zostały w prawidłowy sposób zabezpieczone lakierem. Do tego właścicielka wymieniła stare, zużyte obicia na nowe, które świetnie pasują do tych mebli. Czy Łowcy są w stanie spełnić jej oczekiwania finansowe?

Noga czyni stół?
Jacek Nachelski z Siedlec postanowił zaoferować Łowcom stolik kawowy z Holandii. Dębowa solidna noga stanowi podstawową wartość tego przedmiotu. Niestety blat w okleinie, wykańczany politurą, to nie oryginalny, a więc obniżający wartość przedmiotu element, który obniża jego wartość. Być może z oryginalnym blatem byłby to zdecydowanie cenniejszy przedmiot. Czy mimo to okazuje się on wart inwestycji?

Nadgryzione zębem czasu
Piotr Gabara z Brzezin prezentuje poważne, masywne, dębowe biurko, jak dla prezesa czy notariusza. A ekspertka dopowiada, że to mebel neostylowy z lat 1890-1930. Nie przystaje do współczesnych mieszkań, ponieważ jest zbyt ciężkie. A do tego zachowane w kiepskim stanie. Widoczne są ślady użytkowania, plamy, jedna z szuflad jest pęknięta. Mimo to wciąż przedstawia pewną wartość. Jak wysoko Łowcy wyceniają tak wiekowy przedmiot?

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Komentarze