2024-05-02

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Bogato oraz misternie zdobione

0

Wnikliwe ekspertyzy oraz emocjonująca rywalizacja o przedmioty, które trafiają do studia Czwórki. Poznaj ich osobliwe historie i wycenę. Zapraszają Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz. Sprawdź, co przygotowali twórcy programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 6 maja do piątku 10 maja o godz. 18:00.

Poniedziałek, 6 maja 2024
Tydzień pełen unikatów rozpoczyna Krzysztof Ibisz. Pierwszą uczestniczką, która prezentuje swój skarb w programie, jest pani Oriana. Należy do niej porcelanowa figurka „Corrido”, przedstawiająca czarno-białego byka z fabryki porcelany „Bogucice”. O historii tego projektu oraz o technice wykonania dekoracji, stanie zachowania figurki i jej wartości opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Na kolejnej licytacji występuje pan Sebastian, który przywiózł własnoręcznie odrestaurowany barek na kółkach. O inspiracji francuskimi i włoskimi meblami, stanie zachowania przedmiotu i jego wycenie mówi Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat tradycyjnego rzemiosła. Jako trzecia przedstawia ofertę Łowcom pani Ewa, a okazem jest platerowany koszyk, który kupiła na targu staroci. Gościem ostatniej aukcji w odcinku jest pan Zbigniew, właściciel biurkowego przybornika w stylu art deco. O różnicach między bakelitem a catalinem, materiałach, z których wykonano przedmioty, ich stanie zachowania i wycenie tajemnice zdradza Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni.

Wtorek, 7 maja 2024
Odcinek prowadzi Paweł Orleański i jako pierwszego gościa zaprasza pana Sylwestra, który przyjechał wraz z lampą podłogową w stylu art deco. O jakości przeprowadzonej renowacji, stanie zachowania obiektu i jego wartości mówi Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Następnie poznajemy pana Pawła, posiadacza oprawionego drzeworytu w stylu ludowym, który jest pamiątką rodzinną. Ekspertyzę przeprowadza Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem. Ponadto w programie pan Piotr wraz z porcelanową figurką przedstawiającą niedźwiedzia polarnego oraz pan Dawid, do którego należy kamionkowy wazon o charakterystycznej formie. Autorem przedmiotu był Nikos Dazelitis, słynny grecki ceramik. O nieznanym w Polsce autorze, zamyśle artysty, stanie zachowania przedmiotu i jego wartości opowiada Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni.

Środa, 8 maja 2024
Pierwszą uczestniczką, która w dzisiejszym odcinku staje oko w oko z Łowcami, jest pani Kinga. Przyjechała wraz z uroczą figurką z Ćmielowa, przedstawiającą jamnika. Więcej o historii rzeźb kameralnych, wartości rynkowej opowiada Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni. Kolejnym gościem, który prezentuje swoją pamiątkę rodzinną, jest pan Karol. To fajansowa misa do owoców. O naturze fajansu jako materiału, historii projektu i dekoracji, stanie zachowania przedmiotu i jego wycenie mówi Maciej Szymaniak, historyk sztuki i kolekcjoner. Trzecim uczestnikiem, który przystępuje do licytacji, jest pan Franciszek, który przywiózł drewniany regencyjny stolik z początku XIX w. Pochodzący z Anglii, regulowany mebel wykonano z mahoniu. Jako ostatnia w programie staje do licytacji pani Katarzyna, która jest właścicielką aparatu miechowego, model „Nassovia”. Ile jest wart ten unikat?. Na show zaprasza gospodarz Paweł Orleański.

Czwartek, 9 maja 2024
W odcinku, który prowadzi Paweł Orleański, pierwszy pojawia się pan Rafał oraz jego figura charta, którą zakupił na targu staroci we Francji. O modzie na animalistyczne rzeźby w poprzednim wieku, stanie zachowania i wycenie opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Drugą uczestniczką jest pani Kinga, do której należy niemiecki podajnik do papierosów z pozytywką. O użytych materiałach, stanie zachowania podajnika i jego wartości rynkowej tajemnice zdradza Maciej Szymaniak, historyk sztuki, kolekcjoner. Następny jest pan Patryk, który przywiózł lampę wagi cięższej. Ile może być warta oraz komu z Łowców skradnie serce? Na ostatniej aukcji w odcinku występuje pani Małgorzata i jej bambusowa etażerka, która jest pamiątką po pradziadku. Ekspertyzę przeprowadza Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła.

Piątek, 10 maja 2024
W odcinku jako pierwsza demonstruje swój skarb pani Michalina. Przywiozła dwa fotele z przełomu lat 60. i 70. z fabryki Fameg, których renowacją zajęła się samodzielnie, łącznie z tapicerką. O jakości renowacji, popularności modelu i jego wartości rynkowej mówi Daniel Stoiński, kulturoznawca, czeladnik, miłośnik tradycyjnego rzemiosła oraz właściciel sklepu z powojennym designem. Drugim gościem jest pan Hubert. Należy do niego grafika cyfrowa z 2003 r. autorstwa Zdzisława Beksińskiego, sygnowana przez samego artystę. Ekspertyzę przeprowadza Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki, oraz właścicielka galerii i domu aukcyjnego. Na kolejnej licytacji występuje pan Grzegorz oraz dwie lampy niemieckiej produkcji pochodzące z lat 80., które do tej pory były częścią wyposażenia domu, a na ostatniej aukcji możemy podziwiać niemiecką walizkową maszynę do pisania „Erika” z lat 30. O producencie, układzie przycisków, stanie technicznym i wycenie opowiada Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki i programista mikrokontrolerów, prowadzący autorski internetowy kanał popularnonaukowy.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka