2024-04-26

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Czeladnicy i kolekcjonerzy

0

Wnikliwe ekspertyzy oraz emocjonująca rywalizacja o przedmioty, które trafiają do studia Czwórki. Poznaj ich osobliwe historie i wycenę. Zapraszają Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz. Sprawdź, co przygotowali twórcy programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 29 kwietnia do czwartku 2 maja o godz. 18:00.

Poniedziałek, 29 kwietnia 2024
Odcinek prowadzi Krzysztof Ibisz i jako pierwszego uczestnika przedstawia pana Marka. Jest on właścicielem ażurowej bransolety z pomarańczowymi kamieniami, którą kupił na pchlim targu w Niderlandach. O stanie zachowania i wycenie biżuterii opowiada ekspertka Urszula Prus, członek Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich. Kolejny gość to pan Tomasz, którego skarbem jest uratowany przed śmietnikiem tapicerowany fotel z przełomu lat 60. i 70. z drewnianą ramą. O charakterystycznej konstrukcji i technice produkcji, tajnikach dawnych sprężyn, stanie zachowania fotela i jego wartości mówi Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Ponadto w programie pan Artur, do którego należy szkło artystyczne autorstwa Ireneusza Kizińskiego z Wrocławia oraz pan Wojciech, który przyjechał do Łowców po raz kolejny. Tym razem z niemieckimi drewnianymi saniami dekoracyjnymi, kupionymi w latach 90. w Hamburgu. Miniatura sań dworskich z XIX w. została wykonana ręcznie przez rzemieślnika, najprawdopodobniej w połowie XX w. Ile mogą być warte i kto się nimi zachwyci?

Wtorek, 30 kwietnia 2024
Na pierwszej licytacji w odcinku występuje pani Patrycja, a jej skarbem jest zestaw trzydziestu plakatów „Solidarności”. O kulisach „ruchu paczkowego”, ważnym kontekście historycznym, stanie zachowania plakatów i ich wycenie opowiada Agnieszka Gniotek pod czujnym okiem prowadzącego show Pawła Orleańskiego. Drugim uczestnikiem jest pan Janusz, który poznał Łowców już wcześniej, a teraz oferuje im charakterystyczną czechosłowacką lampkę. Projekt Heleny Frantovej z lat 50. nazywany był potocznie „Chinką” ze względu na bardzo rozpoznawalny papierowy klosz. Ekspertyzę przeprowadza Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Na następnej aukcji swój przedmiot prezentuje pani Monika. Jest właścicielką zabawki przedstawiającej postać powołaną do życia przez wytwórnię Walta Disneya. O historii postaci, tle politycznym, stanie zachowania zabawki i jej wycenie mówi Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni. Grupę zamyka pani Amelia z porcelanowym wazonem o nietypowej formie, który kupiła od zagranicznego antykwariusza. Kogo z Łowców zaintryguje ten unikat?

Czwartek, 2 maja 2024
Dobrą zabawę gwarantuje gospodarz programu Krzysztof Ibisz. Na pierwszej licytacji stawia się pan Przemysław, do którego należy drewniana szkatułka ze szklanymi flakonami na perfumy z połowy XIX wieku, pochodząca z carskiej Rosji. O użytych materiałach, stanie zachowania przedmiotów i ich wartości opowiada Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Kolejnym gościem jest pan Marcin i jego kinkiet, którego zdobna podstawa pochodzi z Mirostowickich Zakładów Ceramicznych. O specyfice projektu, popularności brązowej ceramiki, stanie zachowania lampy oraz jej aktualnej wycenie mówi Maciej Szymaniak, historyk sztuki, kolekcjoner, znawca designu i malarstwa. Jako trzecia na aukcji pojawia się pani Mariola, która pragnie sprzedać kolekcję pocztówek i gadżetów polskich sportowców z czasów PRL. Ekspertyzę przeprowadza Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Ostatnim uczestnikiem odcinka jest pan Karol, który przywiózł angielski kielich. Tajemnicę finezyjnych elementów dekoracyjnych zdradza Mariusz Kosec, koneser i marszand z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku antykwarycznym.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka