2024-02-19

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Skrzętnie skrywane precjoza

0

Wnikliwe ekspertyzy oraz emocjonująca rywalizacja o unikaty, które trafiają do studia Czwórki. Poznaj ich osobliwe historie i wycenę. Zapraszają Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz. Sprawdź, co przygotowali twórcy programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 26 lutego do piątku 1 marca o godz. 17:55.

Poniedziałek, 26 lutego 2024
W tydzień pełen skarbów wprowadza Paweł Orleański. Na pierwszej licytacji w programie występuje pan Adrian. Jego skarbem jest brytyjski zegar kominkowy z lat 30., który kupił w łódzkim antykwariacie. Nietypowy zegar kwadransowy z kwadratowym cyferblatem wygrywa identyczną melodię, jak jego słynny brat prosto z Londynu - Big Ben. O znaczeniu nietypowego wahadła dla mechanizmu zegara, ukrytych funkcjach, stanie zachowania przedmiotu i jego wartości opowiada Janek Rygiel, twórca Muzeum Polskich Zegarów. Jako kolejny swój przedmiot prezentuje pan Łukasz. Jest właścicielem zestawu składającego się z przenośnej japońskiej konsoli GameBoy i nietypowego dodatku. O popularności GameBoya, stanie zachowania obiektów i ich wycenie mówi Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki i programista mikrokontrolerów. Gościem trzeciej aukcji jest pan Sławomir. Należy do niego ceramiczny zielony świecznik na cztery świece, tzw. kwartet, który niegdyś został kupiony na targu staroci. Jako ostatni przed Łowcami staje pan Mariusz wraz ze swoim wazonem z twarzą. Szkło zostało kupione na targu staroci w Belgii i początkowe tropy wskazywały na związek ze słynną włoską wyspą Murano. Jaką może skrywać historię ten unikat?

Wtorek, 27 lutego 2024
Na odcinek zaprasza Krzysztof Ibisz. W programie jako pierwszy występuje pan Stanisław. Jego skarbem są dwa kandelabry z ozdobnymi elementami z majoliki i kamienną podstawą. Świeczniki są sześcioramienne, ale siedmioświecowe. O różnicy między lichtarzem a kandelabrem, rozróżnieniu mosiądzu i brązu, stanie zachowania przedmiotów i ich wycenie opowiada Mariusz Kosec, koneser i marszand z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku antykwarycznym. Na kolejnej licytacji występuje pan Mariusz, który przywiózł ciemnofioletową paterę z porcelitu z lat 60. lub 70. O opatentowanej przez Lucynę Kowalską metodzie dekoracji i jej tajemnicach, stanie zachowania patery i jej wartości rynkowej mówi Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Ponadto w programie: pani Oliwia, do której należy szezlong z lat 90., kupiony na targu staroci w Wielkiej Brytanii oraz pani Barbara, która jest właścicielką szklanego wazonu kupionego w sklepie z antykami. Ile mogą być warte? 

Środa, 28 lutego 2024
Pierwszym gościem Pawła Orleańskiego jest pan Marcin. Przywiózł ikonę PRL - mechaniczno-elektrycznego Fiata 125p na kablu, zabawkę oddającą hołd kultowemu „kanciakowi” sprzed lat. O historii polskiego Fiata - samochodów i zabawek, rozszyfrowaniu tablic rejestracyjnych, stanie zachowania modelu i jego wartości opowiada Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni. Na kolejnej aukcji staje pan Maciej wraz ze swoją lampą z nieistniejącej już wytwórni Polamp. O ikonicznych polskich projektach, charakterystyce tworu z dmuchanego szkła, stanie zachowania lampki i jej wycenie mówi Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage, wielbiciel przedmiotów z ciekawą historią. Kolejny skarb prezentuje po raz drugi pani Ewa. Przyjechała z oprawionym portretem górala palącego fajkę. To dzieło Stanisława Górskiego namalowane pastelami jest pamiątką rodzinną pani Ewy. Na ostatniej licytacji w  programie pojawia się pan Mirosław, który jest właścicielem kompletu szklanych kieliszków z karafką na bardzo wysokiej nóżce. O datowaniu i pochodzeniu kompletu, technice dekoracji szkła, jego stanie zachowania i wycenie tajemnice zdradza Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP.

Czwartek, 29 lutego 2024
Odcinek prowadzi Paweł Orleański. Pierwsza uczestniczka to pani Ewa, właścicielka niepozornych rozmiarów serwisu kawowego dla lalek w bogatym, złotym kolorze. Porcelanowy zestaw pochodzi z lat 70. z Ćmielowa i został odziedziczony po babci. O historii serwisu, stanie zachowania porcelany i wycenie tego zestawu opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage, wielbiciel przedmiotów z ciekawą historią. Następnie przed Łowcami swój przedmiot prezentuje pan Mateusz, który przywiózł bardzo zdobną szklaną paterę ze złotym wykończeniem. O potwierdzonych tropach dotyczących pochodzenia naczynia, jego stanie zachowania i wartości rynkowej mówi Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. W programie także - wyjątkowo - para: pani Beata oraz pan Rafał Luźniak, którzy przyjechali wraz z dwoma motorowerami bydgoskiej firmy Romet. O historii projektu, łącznie z datami produkcji, stanie zachowania motorowerów i ich aktualnej wycenie tajemnice zdradza Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki i programista mikrokontrolerów. Jako ostatni w odcinku swój skarb prezentuje pan Dariusz. Należy do niego fajansowy wazon w stylu „new-look”. Czy spodoba się Łowcom?

Piątek, 1 marca 2024
W odcinku, który prowadzi Krzysztof Ibisz, jako pierwszy na licytację trafia dość nietypowy skarb w postaci sześciu skrzynek butelek. Według pana Grzegorza, który kupił je na pchlim targu, nie są to butle, a kolby służące niegdyś do transportu kultur bakterii w Danii. Jakie cechy charakterystyczne szkła i samych skrzynek mogą świadczyć o jego zastosowaniu w przemyśle farmaceutycznym oraz jakie tajemnice mogą kryć zwykłe butelki na mleko, opowiada podczas ekspertyzy i wyceny Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa, a także współpracownik największej polskiej platformy sprzedającej design. Kolejny skarb to plakat PKO z lat 50. z odręczną sygnaturą autora ilustracji - Lucjana Jagodzińskiego, znanego artysty specjalizującego się w sztuce użytkowej i bardzo charakterystycznych plakatów propagandowych. Następnie na aukcji pojawia się kolorowy 8-osobowy serwis kawowy Milo, który uczestniczka programu, pani Matylda, dostała w prezencie od taty. Na koniec możemy zobaczyć licytację, przywiezionego przez panią Klaudię zegara biurkowego z lat 50. Szwajcarski mechanizm i okazała złota obudowa składają się na efektowną całość. O firmie VDO, która od lat 20. była znana z produkcji m.in. prędkościomierzy, o tym dlaczego wyrób ten jest nietypowy oraz co znaczy, zegar „ośmiodniowy” mówi podczas ekspertyzy i wyceny Janek Rygiel - absolwent warszawskiej ASP, zegarmistrz, właściciel dwóch antykwariatów i twórca Muzeum Polskich Zegarów

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 17:55 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka