2023-05-25

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Nietuzinkowe cacka

0

Wyjątkowe przedmioty z duszą, interesujące ekspertyzy i wciągające licytacje w Czwórce. Zestaw jesionowych mebli, kufel, zegar ścienny oraz kamionkowy dzban to unikaty prezentowane w odcinku emitowanym 25 maja. U kogo z ekspertów mogą wzbudzić największe emocje? Co zachwyca prowadzącego program „Łowcy skarbów. Kto da więcej” Pawła Orleańskiego?

Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatgo.pl.

Zestaw jesionowych mebli
Pierwszą sprzedającą jest pani Małgorzata, która przywiozła do programu komplet mebli jesionowych Spółdzielni „ŁAD” projektu Franciszka Aplewicza. O wartości tych mebli, technice ich wykonania oraz o kultowym zydlu opowiada Daniel Stoiński - kulturoznawca, czeladnik, miłośnik tradycyjnego rzemiosła oraz właściciel sklepu z powojennym designem.

Projekt Zbigniewa Horbowego
Następny skarb to należący do pana Marcela zjawiskowy kufel z drugiej połowy XX w., projektu Zbigniewa Horbowego dla Huty Szkła „Barbara” w Polanicy-Zdroju. O dekoracyjnym szkle z lat 70. i jego wycenie mówi Krystyna Łuczak-Surówka - historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa.

Zegar z trębaczami
Kolejny uczestnik, pan Jacek, przywiózł na licytację stylizowany na styl holenderski, bogato zdobiony zegar ścienny z trębaczami, pochodzący z połowy XX wieku. Janek Rygiel - absolwent warszawskiej ASP, zegarmistrz, właściciel dwóch antykwariatów i twórca Muzeum Polskich Zegarów zdradza tajemnice miniatur inspirowanych legendarnymi dziełami holenderskiej sztuki zegarmistrzowskiej i wycenia wartości tego przedmiotu.

„Bartmann jug”
Ostatni w odcinku licytowany jest kamionkowy dzban, należący do pani Magdy, którego charakterystyczna dekoracja sugeruje, że jest to „Bartmann jug”. O historii wytwarzanych w Nadrenii już od XVI wieku dzbanów z wizerunkami brodaczy oraz o ich XIX-wiecznym renesansie i późniejszych falsyfikatach opowiada podczas ekspertyzy i wyceny Maciej Szymaniak - historyk sztuki, kolekcjoner, znawca designu i malarstwa, jak również rzemieślnik artysta i renowator mebli.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka