2022-09-13

„Łowcy skarbów. Kto da więcej” - odcinek 6: Małe bywa piękne

0

Meble są cenne w sposób oczywisty. Ale nawet temperówka może wiele kosztować. Szósty odcinek programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” dowodzi, że pozory potrafią mylić, bo nawet za niepozorne przedmioty można uzyskać pokaźną kwotę. Co tym razem budzi największe emocje u Łowców? Kto pozyskał najwspanialszy skarb? Które przedmioty i osobowości zachwyciły prowadzącego, Pawła Orleańskiego?

Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatgo.pl.

Szach-mat na licytacji
Na aukcji pojawiają się przepiękne, ceramiczne, ręcznie malowane szachy, które uczestnik programu, Michał, kupił na pchlim targu w Holandii. Po ekspertyzie Katarzyny Szwarc, która opowiada o ich walorach, wartości oraz o szalonym popycie na kolekcjonerskie wydania gier na świecie. Licytacja jest zaciekła!

Temperówka do narkotyków?
Stuletnia amerykańska temperówka przyniesiona przez Romana ma doprawdy niezwykłą historię. Uczestnik uratował ją przed… śmietnikiem. Jak wyznaje, serce zabiło mu mocniej, kiedy zobaczył ją w starym, 150-letnim domu, przymocowaną do futryny drzwi. - Nawet mi się nie śniło, że ona w telewizji będzie występować! Razem ze mną! - twierdzi i opowiada zabawną sytuację, do jakiej doszło, kiedy zabrał ją ze sobą, wracając do Polski. Zanim zdążył powiedzieć celnikom, że to stara temperówka, ci uznali ją za maszynkę do robienia skrętów i gruntownie przeszukali jego bagaże w poszukiwaniu narkotyków. Dopiero na końcu, gdy poznali prawdę, serdecznie się uśmiali.

Choć trudno sobie to dziś wyobrazić, to jeszcze w XIX wieku używanie ołówka było kosztowne, podobnie jak pierwsze strugaczki. O tym, jak wyglądało korzystanie z materiałów piśmienniczych przed i po rozpoczęciu masowej produkcji temperówek, opowiada ekspertka - Katarzyna Szwarc. Na ile zostanie wyceniony ten piękny relikt amerykańskiej kultury i za ile kupi go jeden z łowców?

Krzesło też może być ozdobą
W programie pojawia się także Adam z kompletem krzeseł z PRL projektu Mariana Grabińskiego, cenionego przez znawców w Polsce i za granicą. Co decyduje o ich wartości i dlaczego podobne okazy można sprzedać za pięć, a nawet siedem tysięcy złotych? O tym opowiada ekspertka Krystyna Łuczak-Surówka. Czy ktoś z Łowców składa wystarczająco dobrą ofertę sprzedającemu, aby stać się nabywcą?

Taraban
Radio Taraban z wczesnych lat 80. to przedmiot zainteresowania wielu kolekcjonerów. Jego właścicielka, Anna, chce je sprzedać za ok. 200-300 złotych. Jaka jest rzeczywista wartość tego znaleziska? Ekspertyzę wystawia Leszek Klein. Ale ostateczna wycena należy do biorących w aukcji Łowców.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Komentarze