2024-05-10

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Jak cenne to unikaty?

0

Wnikliwe ekspertyzy oraz emocjonująca rywalizacja o przedmioty, które trafiają do studia Czwórki. Poznaj ich osobliwe historie i wycenę. Zapraszają Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz. Sprawdź, co przygotowali twórcy programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 13 maja do piątku 17 maja o godz. 18:00.

Poniedziałek, 13 maja 2024
Gospodarzem tygodnia jest Paweł Orleański. Pierwsza uczestniczka w programie, pani Katarzyna, przybyła wraz z ręcznie wykonaną grą planszową. Najpewniej to „Pachisi”, czyli najstarsza indyjska gra, która była inspiracją dla wielu kolejnych, m.in. znanego dobrze „Chińczyka”. O stanie zachowania obiektu i jego wycenie opowiada Kora Tea Kowalska, archeolożka, kulturoznawczyni oraz wykładowczyni historii sztuki. Kolejna swój skarb prezentuje Łowcom pani Magdalena. Należy do niej komplet trzech drewnianych stolików, które pochodzą ze Skandynawii. O pochodzeniu stolików, ich stanie zachowania i wartości mówi Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Trzecia na licytacji wystawia swoje unikaty pani Ludmiła, która jest właścicielką zestawu kryształów pochodzącego z najstarszej manufaktury we Francji. Ile mogą być warte? Na ostatniej aukcji w odcinku występuje pani Zuzanna oraz jej wazon z Ćmielowa. O historii projektu, technice dekoracji, stanie zachowania wazonu i jego wartości rynkowej tajemnice zdradza Maciej Szymaniak, historyk sztuki i kolekcjoner.

Wtorek, 14 maja 2024
Jako pierwsza w odcinku swój przedmiot prezentuje pani Wioletta. Przyjechała z paterą „Pompadour” Rosenthal z 1934 r., którą kupiła na giełdzie staroci. O stanie zachowania porcelany i jej wycenie opowiada Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Drugą uczestniczką jest pani Renata, do której należą dwa szklane wazony sygnowane nazwiskiem Adama Jabłońskiego. O dorobku słynnego polskiego artysty, właściwościach szkła z jego pracowni, stanie zachowania wazonów i ich rosnącej wartości mówi Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Ponadto przed Łowcami pan Maciej wraz ze swoim żyrandolem z połowy XX w. oraz pani Jolanta, właścicielka czterech tapicerowanych krzeseł z PRL po gruntownej renowacji. Kogo mogą zachwycić te precjoza?

Środa, 15 maja 2024
Pani Wiesława, pierwszy gość w odcinku prezentuje Łowcom swoją pamiątkę rodzinną - dzban do piwa z 1903 roku, według projektu Richarda Riemerschmida. O charakterystyce podobnych przedmiotów z epoki, użytych materiałach, stanie zachowania obiektu i jego wycenie tajemnice zdradza Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu. Drugim sprzedającym jest pan Mariusz, do którego należą odbitki dwóch grafik. Ilustracje pochodzą z wiedeńskiego czasopisma „Wiener Allgemeine Theaterzeitung” z około 1850 roku. O stanie zachowania przedmiotów i ich wartości rynkowej opowiada Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Następnie z ofertą pojawia się pan Andrzej, który przywiózł telefon Siemensa z końca lat 70. Na ostatniej licytacji w odcinku gości pani Natalia oraz jej kolorowa patera ze szkła Murano. Więcej o słynnym włoskim rejonie i tajnikach produkcji szkła, stanie zachowania obiektu i jego wartości mówi Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage.

Czwartek, 16 maja 2024
Po raz kolejny program odwiedza pan Jacek, który tym razem przyjechał z gobelinem zatytułowanym „Wędrujące wydmy”. O różnicach między gobelinem a kilimem, procesie powstawania, wykorzystanych materiałach, stanie zachowania obiektu i jego wycenie opowiada Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Dalej na aukcji staje pan Janusz. Laska skautowa, czy też kij podróżny, to jego rodzinna pamiątka. O rozmaitych typach lasek powiązaniach z historią harcerstwa, pamiątkowych blaszkach, stanie zachowania przedmiotu i jego wartości mówi Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Ponadto w programie pani Katarzyna, do której należy rozkładany fotel z lat 60. oraz pan Zbigniew, który przywiózł wazon „Calypso” z Ćmielowa z przełomu lat 60. i 70. Ekspertyzę przeprowadza Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy.

Piątek, 17 maja 2024
Pierwszym gościem w odcinku jest pan Piotr. Przywiózł trzy grafiki szwedzkiego duetu Beck i Jung. Komplet pochodzi z 1983 r., ale artyści zaczęli swoją przygodę z grafiką komputerową już w latach 60. O twórczości artystów, historii grafiki komputerowej i wartości tych konkretnych dzieł na podstawie poszlaki z podpisów opowiada Michał Niesiołowski, antykwariusz z 28-letnim stażem. Jako kolejna próbuje zainteresować Łowców swoim przedmiotem pani Alicja. Jej skarb to filcowy konik Hobby Horse firmy Steiff z połowy XX w., którego kupiła na pchlim targu. Ile może być wart, oceni ekspert. Następnym uczestnikiem jest pan Adam, właściciel babcinej pamiątki rodzinnej: serwisu kawowego z Ćmielowa. Pochodzi z końcówki lat 40., lecz projekt Bogumiła Marcinka powstał w 1930 r. lub 1935 r. Był produkowany po wojnie między innymi ze względu na swoją nowoczesną formę. W programie jako ostatni demonstruje swoje przedmioty pan Igor. Posiada dwie niemieckie lampki w kształcie pingwinów. Pochodząca z przełomu lat 90. i roku 2000 parka w dwóch kolorach pojawiła się wtedy na polskim rynku. O żarówkach, stabilnej konstrukcji lampek i ich wycenie mówi Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki i programista mikrokontrolerów, prowadzący autorski internetowy kanał popularnonaukowy.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka