Wtorek, 27 maja 2025
Jako pierwsza w odcinku z Łowcami spotyka się pani Sara oraz jej pięcioramienny żyrandol, który kupiła na targu staroci. Obiekt ze szkła i mosiądzu powstał w hucie szkła Jablonecke Sklarny, na terenie dawnej Czechosłowacji. O historii słynnego szkła malachitowego i technice jego wykonania, stanie zachowania żyrandola i wycenie opowiada Jakub Naumiuk, specjalista od obiektów vintage. Następnym gościem jest pan Adam, który przywiózł dwa francuskie fotele. O pochodzeniu mebli, ich kondycji i wartości rynkowej mówi Aneta Bukowska, mistrzyni tradycyjnego rzemiosła stolarskiego. Na trzeciej licytacji pan Dariusz oraz jego fajansowy serwis obiadowy pochodzący z Francji. O historii producenta, stanie zachowania naczyń i szacunkowej ich wartości mówi Marek Kruczek, badacz historii porcelany. Ostatnią uczestniczką jest pani Sylwia, która prezentuje swoją lampę stołową, nawiązującą do epoki podboju kosmosu. Przypominająca Sputnik lub też hełm astronauty ruchoma lampa to projekt Vico Magistretti dla firmy Artemide. O kontekście historycznym „space age”, stanie zachowania lampy i jej wartości opowiada Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki. Program prowadzi Paweł Orleański.
Środa, 28 maja 2025
Na pierwszej licytacji w odcinku występuje pani Bogusława oraz jej kolorowe grafiki. Siedem ilustracji pochodzi ze słynnej teki o tytule „Tańce polskie” autorstwa Zofii Stryjeńskiej. O bogatym dorobku popularnej artystki, stanie zachowania grafik i ich wartości opowiada Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem. Drugim gościem jest pan Wiktor, który prezentuje swój zestaw do zimnych napojów z Huty Szkła Artystycznego „Barbara” w Polanicy Zdroju. Więcej o projekcie i jego autorze, stanie zachowania zestawu i jego wycenie mówi Kora Tea Kowalska, wykładowczyni historii sztuki. Jako trzecia przed Łowcami prezentuje się pani Ewa oraz jej imponujący czarny kot rasy brytyjskiej, wykonany z ceramiki. O historii podobnych wyrobów z Wielkiej Brytanii, stanie zachowania tej rzeźby oraz jej przewidywanej cenie opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca i specjalista od obiektów vintage. Ostatnim uczestnikiem w programie jest pan Adrian, który przywiózł zestaw platerowanych sztućców do deserów wyprodukowany w Wielkiej Brytanii. O ich stanie zachowania i wartości swoją wiedzę przekazuje Krystyna Łuczak-Surówka, wykładowczyni warszawskiej ASP.
Czwartek, 29 maja 2025
Pan Sławomir to pierwszy gość odcinka, który przywiózł niebieski szklany wazon o ciekawej formie - z Huty Szkła Artystycznego i Unikatowego Jabłoński w Krośnie. O stanie zachowania naczynia i jego wycenie opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Kolejnym gościem jest pan Wiktor, który prezentuje Łowcom swój zestaw stereo ze słynnych Zakładów Radiowych Unitra-Diora. O historii urządzenia, stanie zachowania zestawu i jego wartości rynkowej opowiada Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki. Trzecią uczestniczką jest pani Patrycja, do której należą dwa futurystyczne fotele o intensywnym czerwonym kolorze. Meble powstały w Wielkiej Brytanii. O wykorzystanych materiałach, stanie zachowania i wycenie co nieco przekazuje Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Jako ostatni w odcinku na aukcji występuje pan Jacek, który jest właścicielem figury niedźwiedzia polarnego. Obiekt pochodzi z Zakładów Porcelany i Porcelitu „Chodzież”. O historii figurki, jej stanie zachowania i wartości opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, wykładowczyni warszawskiej ASP.
Piątek, 30 maja 2025
Na program zaprasza Paweł Orleański. Jako pierwszy swój skarb prezentuje w odcinku pani Justyna. Jest właścicielką kolorowego porcelanowego zestawu śniadaniowego dla dwóch osób. Fason „Flash” w dekoracji „One” słynnej niemieckiej wytwórni Rosenthal zaprojektowała w 1982 r. Dorothy Hafner - artystka tworzyła również dla sławnego domu Tiffany. Więcej o jakości porcelany, historii studio-line Rosenthala, stanie zachowania zestawu i jego wycenie opowiada Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Na drugiej aukcji występuje pani Elżbieta, która przywiozła srebrny ołówek mechaniczny. Piękny przedmiot codziennego użytku powstał ze srebra próby 800 w słynnej Spółdzielni Pracy Rzemiosła Artystycznego Orno w Warszawie. Ekspertyzę przeprowadza Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni, wykładowczyni historii sztuki. Trzecią uczestniczką jest pani Ewelina, do której należy zjawiskowa lampa space-age w formie kinkietu z plastikową podstawą, potocznie nazywana „Sputnikiem”. O pochodzeniu kinkietu, stanie zachowania lampy i jej wycenie mówi Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Ostatnim gościem jest pan Gabriel, który posiada odbitkę drzeworytu na papierze autorstwa Edwarda Kuczyńskiego. Więcej o historii autora, rodzajach drzeworytów, stanie zachowania obiektu i jego wartości rynkowej zdradza Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki.
„Łowcy skarbów. Kto da więcej” od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.
Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka