2025-05-15

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Lampa, serwis, lustro, fotele i...

0

Dokładne analizy oraz pasjonująca rywalizacja o przedmioty, które pojawiają się w studiu Czwórki. Odkryj ich fascynujące historie i wyceny. Gospodarze programu, Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz, zapraszają do oglądania. Sprawdź, co przygotowali twórcy „Łowców skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 19 maja do piątku 23 maja o godz. 18:00.

Poniedziałek, 19 maja 2025
Na program zaprasza Paweł Orleański. Jako pierwszy w odcinku na licytacji występuje po raz kolejny pan Andrzej oraz jego figurka z Miśni, którą kupił na targu staroci. Obiekt nosi tytuł „Alegoria Wiosny” - Johann Carl Schonheit zaprojektował go w 1782 r. O historii projektu, stanie zachowania figurki i jej wycenie opowiada Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Drugim gościem jest pan Marcin, który przyjechał z odziedziczonym po rodzicach porcelanowym serwisem do kawy. Więcej o stylu new-look, ergonomicznym projekcie, stanie zachowania porcelany i jej wartości mówi Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Na trzeciej aukcji gościem, wraz ze swoimi szafkami nocnymi, jest pani Ewa. Drewniane eklektyczne meble z dekoracyjnymi kwiatowymi intarsjami pochodzą z lat 60. O różnicach między inkrustacją a intarsją, stanie zachowania przedmiotów i ich wycenie tajemnice zdradza Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Ostatnią uczestniczką w programie jest pani Marzena, która jest właścicielką kolorowej lalki z oryginalnym pudełkiem. Więcej o użytych materiałach, stanie zachowania lalki i jej wartości rynkowej mówi Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage.

Wtorek, 20 maja 2025
Jako pierwszy w odcinku swój przedmiot prezentuje pan Marek, który przywiózł rzeźbę z patynowanego brązu. „Chłopiec siedzący” powstał w Warszawie w Fabryce Braci Łopieńskich w październiku 1917 r., na terenie dawnego Królestwa Polskiego. O długiej i bogatej historii słynnej warszawskiej odlewni, stanie zachowania rzeźby oraz jej wartości rynkowej opowiada Agnieszka Gniotek, historyczka i krytyczka sztuki. Drugim gościem Łowców jest pan Mirosław, którego skarbem jest porcelanowy serwis kawowo-herbaciany, powstały w niemieckiej Geische Porzellanfabrik w latach 1935-1945. O dziedzictwie sławnej fabryki i jej historii, stanie zachowania kompletu i jego wycenie mówi Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Trzecim uczestnikiem jest pan Andrzej, do którego należy okazały zestaw kieliszków znanego niemieckiego producenta - Rosenthal Studio Line „Berlin”. Do jego produkcji wykorzystano kryształowe szkło przezroczyste i dymne. Więcej o projektancie, stanie zachowania przedmiotów i ich wartości opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Ostatnia aukcja z udziałem pani Jolanty oraz jej foteli „Dantego”. O długiej historii tego rodzaju mebli, ich stanie zachowania i wycenie tajemnice zdradza Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła.

Środa, 21 maja 2025
Pani Zofia jest pierwszym gościem w odcinku. Należy do niej wiszące lusterko w złotej ramie. O użytych materiałach, stanie zachowania przedmiotu i jego wartości rynkowej mówi Agnieszka Gniotek, właścicielka galerii i domu aukcyjnego. Na drugiej aukcji występuje pani Katarzyna, której skarbem jest dekoracyjny talerz z Włocławka, wykonany z fajansu. O przeznaczeniu i pochodzeniu naczynia, jego stanie zachowania i wycenie opowiada Marek Kruczek, badacz historii porcelany i marszand. Trzecim gościem, który stanie oko w oko z Łowcami, jest pan Krzysztof, który jest właścicielem stylizowanego stołu, kupionego w szwajcarskim antykwariacie. Mebel został wykonany najpewniej w Europie Zachodniej w drugiej połowie XX w., a był inspirowany barokiem. Ekspertyzę przeprowadza Aneta Bukowska, mistrzyni tradycyjnego rzemiosła stolarskiego. Ostatnią uczestniczką w programie jest pani Dorota, która przywiozła zielony zestaw do napojów z charakterystycznego szkła „antico”. Więcej o tym słynnym polskim szkle, jego projektantce, stanie zachowania zestawu i jego wycenie opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, wykładowczyni warszawskiej ASP.

Czwartek, 22 maja 2025
Pierwszą uczestniczką, która w odcinku występuje na licytacji, jest pani Żaneta. Należy do niej para porcelanowych konsolek - dekoracyjnych półeczek do zawieszenia na ścianie. Obiekty powstały ok. 1900 r. i najprawdopodobniej pochodzą z niemieckiej Sitzendorf Porzellanmanufaktur. O autentyczności przedmiotów, ich stanie zachowania i wycenie opowiada Marek Kruczek, badacz historii porcelany, marszand i antykwariusz. Jako drugi przed Łowcami prezentuje się pan Przemysław oraz jego ciekawa lampka o intensywnym kolorze - model „Eyeball”. O pochodzeniu obiektu, jego stanie zachowania i wartości opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, wykładowczyni warszawskiej ASP. Na trzeciej aukcji gości pani Aurella, której skarbem jest stylizowana konsola przywieziona z targu staroci w Szwajcarii. Mebel wykonano z mahoniu i ozdobiono go fornirem oraz elementami z mosiądzu. O przeznaczeniu przedmiotu, jego stanie zachowania i wycenie opowiada Aneta Bukowska, mistrzyni tradycyjnego rzemiosła stolarskiego. Ostatnią uczestniczką w programie jest pani Sonia, która przywiozła garnitur do ciasta z PRL. Zestaw naczyń powstał ze szkła prasowanego w charakterystycznym łososiowym kolorze, nazywanym również rozalinowym. O wersjach kolorystycznych modernistycznego zestawu, stanie zachowania szkła i jego wartości rynkowej tajemnice zdradza Kora Tea Kowalska, wykładowczyni historii sztuki.

Piątek, 23 maja 2025
Program prowadzi Paweł Orleański. Pierwszym gościem, który spotyka się z Łowcami, jest pan Jacek. Należy do niego skarbonka upamiętniające wyjątkowo udane dla polskiej reprezentacji piłkarskie mistrzostwa z 1982 r., które odbyły się w Hiszpanii. Więcej o rynku kolekcjonerskim sportowych memorabiliów opowiada Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Na drugiej licytacji występuje pani Agnieszka, która jest właścicielką posrebrzanej cynowej patery. O stanie zachowania obiektu i jego wartości mówi Mariusz Kosec, koneser i marszand z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku antykwarycznym. Trzecim uczestnikiem jest po raz kolejny pan Franciszek, który tym razem przyjechał z dekoracyjnym naczyniem. O precyzyjnej technice produkcji, stanie zachowania unikatowego przedmiotu i jego wycenie opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Jako ostatnia w programie gości pani Magdalena oraz jej 46-elementowy fragment złoconego serwisu obiadowego Carla Tielscha. Więcej o historii fabryki, stanie zachowania zestawu i jego wartości rynkowej mówi Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka