2025-05-08

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Kupione nie tylko na targu

0

Dokładne analizy oraz pasjonująca rywalizacja o przedmioty, które pojawiają się w studiu Czwórki. Odkryj ich fascynujące historie i wyceny. Gospodarze programu, Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz, zapraszają do oglądania. Sprawdź, co przygotowali twórcy „Łowców skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 12 maja do piątku 16 maja o godz. 18:00.

Poniedziałek, 12 maja 2025
Program prowadzi Paweł Orleański. Na pierwszej aukcji w odcinku po raz kolejny występuje pan Marcin, który tym razem przyjechał z dwiema glinianymi figurkami z kręgów iłżańskich. Więcej o autorach przedmiotów, ich stanie zachowania i wartości rynkowej opowiada Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Jako drugi przed Łowcami prezentuje się pan Michał, do którego należy kupiona na duńskim pchlim targu skrzynia podróżna. O różnicach między skrzyniami podróżnymi i posagowymi, stanie zachowania obiektu i jego wycenie mówi Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Trzecim uczestnikiem jest pan Tomasz, którego skarbem jest lampa biurkowa z intrygującym kloszem projektu PH 4/3. Autorem dla firmy Louis Polsen był Poul Henningsen, który jest doskonale znany entuzjastom designu z epoki. Więcej o słynnym projektancie, nietypowej konstrukcji, stanie zachowania lampy i jej wartości zdradza Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Jako ostatnia w programie swój przedmiot prezentuje pani Anna. Jest to wazon, a tak naprawdę forma szklana pochodząca z huty „Sudety”. Obiekt powstał według projektu z 1971 r. ze szkła antico, a stworzył go Stefan Sadowski. Więcej o projektancie, stanie zachowania wazonu i jego wycenie opowiada Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni.

Wtorek, 13 maja 2025
Pierwszą uczestniczką w odcinku jest pani Kamila. Należą do niej trzy kolorowe formy z Krakowskiego Instytutu Szkła, pochodzące z lat 70-80. O autorstwie form, ich przeznaczeniu, stanie zachowania i wycenie mówi Kora Tea Kowalska, wykładowczyni historii sztuki. Jako kolejna przed Łowcami prezentuje się pani Magdalena oraz jej głębokie talerze. Jeden z nich pochodzi z Fabryki Fajansu L. Czamański we Włocławku, a drugi z Fabryki Fajansu Freundenreich w Kole. O technice dekoracji, datowaniu talerzy i ich wartości opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka design. Trzecim gościem jest pan Krzysztof, który jest właścicielem chronometru morskiego. Przedmiot został wyprodukowany przez Waltham Watch Company z USA, Massachusetts, ok. 1920 r. O różnicy między zwykłym zegarkiem a chronometrem morskim, stanie zachowania obiektu i jego wartości rynkowej wyjaśnia Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki. Na ostatniej aukcji w programie swój skarb prezentuje pani Małgorzata, która przywiozła wazon o nazwie „Świt” z Zakładów Porcelany Stołowej w Wałbrzychu. O technice dekoracji, stanie zachowania wazonu i jego wycenie mówi Marek Kruczek, badacz historii porcelany.

Środa, 14 maja 2025
Gościem pierwszej licytacji w odcinku jest pan Tomasz, który przyjechał z kupioną na giełdzie staroci figurką, przedstawiającą akt kobiecy. O technice dekoracji i tajemnicach szkliwa, stanie zachowania obiektu i jego wartości rynkowej opowiada Agnieszka Gniotek, historyczka i krytyczka sztuki. Następnym uczestnikiem jest pan Dawid, do którego należą dwie nietypowe suszarki do trwałej ondulacji, które kupił na targu staroci. O tajemnicach fryzur z dawnych lat i przeznaczeniu przedmiotów, ich stanie zachowania oraz wycenie opowiada Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki. Jako trzecia jest pani Dorota oraz jej komplet salaterek z kultowej serii „Asteroid”. O wartości zestawu opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, wykładowczyni warszawskiej ASP. Na ostatniej aukcji w programie występuje pan Janusz, który jest właścicielem kupionej na pchlim targu hulajnogi dziecięcej z PRL. O popularności tego rodzaju zabawek, stanie jej zachowania i wycenie mówi Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni.

Czwartek, 15 maja 2025
Pani Irena to pierwsza uczestniczka. Należy do niej ręcznie malowany fajansowy kubek, pochodzący z Fabryki Porcelany „Chodzież”. O historii naczynia, jego stanie zachowania i wartości rynkowej opowiada Marek Kruczek, badacz historii porcelany. Drugim gościem jest pan Ksawery, który jest właścicielem trzech kielichów znanego polskiego projektanta. Twórcą obiektów był Zbigniew Horbowy, który stworzył je dla Huty Szkła „Sudety” w Szczytnej Śląskiej oraz Huty „Barbara” w Polanicy Zdroju. O popularności konkretnych wersji kolorystycznych, stanie zachowania przedmiotów i ich wycenie opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu. Jako trzecia z Łowcami spotyka się pani Violetta, która przywiozła fotel oraz podnóżek z lat 80., inspirowane stylem Bauhaus. Więcej o wartości mebli opowie Daniel Stoiński, kulturoznawca i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Na ostatniej licytacji w programie występuje pani Alicja oraz jej „słoneczna” lampa sufitowa z PRL. O historii, stanie zachowania przedmiotu i jego wycenie opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage.

Piątek, 16 maja 2025
Na program zaprasza Paweł Orleański. Pierwszym gościem jest pan Artur, właściciel dwóch wazonów o ciekawym kształcie. Projekt powstał w latach 70. lub 80. w Hucie Szkła Gospodarczego „Sudety”, współpracującej z hutą „Barbara”. O tajnikach konstrukcji przedmiotów, ich pochodzeniu, stanie zachowania i wartości opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Na następnej licytacji występuje pan Piotr oraz jego szklany żyrandol w stylu glamour z lat 60-80. O domniemanym pochodzeniu i datowaniu, jego stanie zachowania i wycenie mówi Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni. Jako kolejny swój przedmiot prezentuje pan Ihor, który przyjechał z obrazem przedstawiającym tytułowy zielony „Pejzaż ze Zgierza”. Domniemany artysta, Marek Szwarc, pochodził z ubogiej żydowskiej rodziny i rozwijał swoje umiejętności malarskie w Paryżu. O datowaniu obiektu i jego autentyczności tajemnice zdradza Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Ostatnią uczestniczką, która w odcinku staje oko w oko z Łowcami, jest pani Monika. Należy do niej porcelanowy serwis „Ada” z Ćmielowa. O datowaniu kompletu, preferencjach kolorystycznych po drugiej wojnie światowej i wartości zestawu opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka